Kiermusy-wielka giełda staroci.

/ 1 komentarzy / 50 zdjęć


W nadnarwiańskich Kiermusach koło Tykocina w pierwszą niedzielę miesiąca odbywa się Jarmark Staroci i Rękodzieła Ludowego. Na Czarciej Polanie, nieopodal Ostoi Żubrów, swoje stoiska wystawią miłośnicy antyków i militariów z całej Polski. 
Można tam  kupić przeróżne rzeczy od antyków,starych przedmiotów,militarnych rzeczy,medali,odznaczeń,monet do mebli,obrazów,przedmiotów z drewna,ozdób,wszelkiego rodzaju fajansu,ręcznie wytwarzanych zabawek, lalek,biżuterii,kolczyków,bransoletek,  broszek,pierścionków,koralików,medalików.Na stoiskach,kramach wystawiane są  tradycyjne wyroby spożywcze igarmażeryjne: wędliny, miody.różnego rodzaju nalewki , wyborne pieczywo, podlaskie sery, owoce i warzywa z kruszewskimi ogórkami na czele,marynaty wszelkiego rodzaju i smaku....Na miejscu można zakupić i spróbować te wędliny,chleby,ciasta,wyroby garmażeryjne i sałatki.Pod zadaszoną wiatą  można pożywić się pieczoną kiełbasą, wypić gorącą kawę lub herbatę.Na bardziej wystawny obiad udać się można do pobliskiej Karczmy Rzym.
Jarmark w Kiermusach organizowany jest co miesiąc od ponad 15 lat w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Jest to jedna z większych tego typu imprez w kraju.
Dodatkową atrakcją jest Ostoya Żubrów z zagrodzonym wybiegiem.Żubry z Ostoi:Rasputin urodzony 2007,Posesja urodzona 2006,Kasjopeja urodzona 2002,Katiusza urodzona 2004,Jur urodzony 2015,Nienasz urodzony 2015.Wstęp bezpłatny.


W drodze do Kiermus odwiedzić można także cmentarz wojenny z symbolicznym nagrobkiem-Miejsce Pamięci Narodowej.Pochowanych jest tam 44 żołnierzy armii niemieckiej w tym Polacy,poległych w walkach z armią carską w VIII 1915 roku.Droga Kiermusy-Stelmachowo.
,,...druga połowa VIII 1915 roku;wojska generała GALLWITZA w krwawych walkach toczonych przez 1 Dywizję Piechoty Landwehry i 3 Rezerwową Dywizję Piechoty,sforsowały obronę I-go Korpusu rosyjskiego,zdobywając przeprawy w Wiźnie,Strękowej Górze i Tykocinie:(19-25 VIII 1915 rok)..."


W niedzielne przedpołudnie można tam miło spędzić czas z przyjaciółmi lub rodziną, bo okolica jest piękna z dużą ilością atrakcji.Blisko rzeka Narew i Tykocin z zabytkami.
Kiermusy odległość od Białegostoku 35 kilometrów. Polecam wszystkim.

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

 

Kiermusy-wielka giełda staroci. - opinie i komentarze

zylkoszylkos
0
Mapka okolicy. (2018-03-08 17:11)

skomentuj ten artykuł