Kapral Piotr Konieczka

/ 1 komentarzy / 2 zdjęć


ZAPOMNIANY żołnierz może to być pierwsza polska ofiara II wojny światowej.


Kapral Piotr Konieczka, który zginął w walce z Niemcami w Jeziorkach koło Piły, mógł być pierwszym polskim żołnierzem zabitym podczas II wojny światowej. Poległ 1 września 1939 roku trzy godziny przed atakiem na Westerplatte.
Kapral Piotr Konieczka pochodził z Kaszub. Urodził się 29 kwietnia 1901 koło Chełmna.

Wraz z rodziną przeniósł się do Wielkopolski, gdzie kupił trzy hektarowe gospodarstwo w Brodnej.

1 września po godzinie 1.00 w nocy placówka została zaatakowana przez niemiecką grupę dywersyjną. Po krótkiej walce obrońcy postanowili się wycofać. Pozostał jedynie obsługujący karabin maszynowy Konieczka. W trakcie wymiany ognia żołnierz został postrzelony, rannego Niemcy dobili kolbami karabinów
Od wiosny1939 roku rolnik Piotr Konieczka był w plutonie granicznym. 31 sierpnia pełnił służbę na posterunku w Jeziorkach.
O kapralu Konieczce niewiele wiadomo,może ktoś wie coś na ten temat? 


 

2
Oceń (1 głosów)

 

 

Kapral Piotr Konieczka - opinie i komentarze

mankimanki
0

Bardzo szanuję, wszystkie ofiary II Wojny Światowej. Osobiście przyjmuję, że wojna rozpoczęła się od wystrzałów na Westerpaltte. Słyszałem o Wieluniu i o innych "prowokacjach". Przedmiotowy temat wygląda mi jak żywcem przepisany z tego artykułu: http://www.konflikty.pl/a,1685-0,II_wojna_swiatowa,Piotr_Konieczka_-_pierwszy_polski_zolnierz_polegly_w_wojnie_obronnej_1939_roku.html . Może tak nie jest, jednak ja bohaterów chcę pozostawić w spokoju. W ten sposób dyskutując za moment zaczniemy cofać się jeszcze bardziej w ustalaniu pierwszej ofiary ... Zostawcie. Pierwszą ofiarą była Polska wraz ze swymi obywatelami. Bez sprzecznie niektórzy gineli już przed godz. 4.45 1 września 1939 roku, ale to można przyjąć jako incydenty graniczne, których było dużo na granicy zachodniej RP tak jak przed 17 września 1939 na granicy wschodniej.

Pozdrawiam


(2010-07-09 00:00)

skomentuj ten artykuł