Joachimów-Mogiły – pamięci 1863r.

/ 4 komentarzy / 47 zdjęć


10 lutego 2013r. we wsi Joachimów-Mogiły w pobliżu Bolimowa odbyły się uroczystości upamiętniające powstańcze wydarzenia z 1863 roku. Były one połączone ze zorganizowanym przez łowicki oddział PTTK Rajdem Szlakiem Powstania Styczniowego. Przy pomniku upamiętniającym walkę powstańczego oddziału, która miała miejsce niemal równo 150 lat temu – 7 lutego 1863r – została odprawiona msza w intencji uczestników Powstania, a po niej odbyła się inscenizacja nawiązująca do tamtych wydarzeń. Ponieważ połowa mojego DNA pochodzi ze wsi Mogiły, a drugie pół z Joachimowa, bardzo chętnie wybrałem się na tę uroczystość.

Na początek poszedłem do Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie gdzie została niedawno otwarta wystawa poświęcona Powstaniu Styczniowemu. Wśród eksponatów były: kule karabinowe, formy do ich odlewania, powstańcza kosa znaleziona w pobliżu Bolimowa i tym podobne przedmioty. Ale były też ciekawe materiały archiwalne, choćby zdjęcie z 1917 roku przedstawiające odsłonięcie pomnika, przy którym odbywały się niedzielne uroczystości. Warto też wspomnieć o Miłej Pani z GOK-u, która absolutnie nie jest zabytkiem i jeszcze dłuuugo nie będzie, a która wtedy odpowiadała na pytania zwiedzających. Kiedy padło pytanie dotyczące uroczystości przy pomniku, zadzwoniła do kogoś, tam na miejscu i od razu przekazała odpowiedź „z pierwszej ręki”. Bardzo lubię takie podejście, bo to fajnie mieć do czynienia z ludźmi kompetentnymi i chętnymi do pomocy.

Tak jak Lipce Reymontowskie mają „Wesele Boryny”, Sierpc – miodobranie, tak Bolimów coraz częściej kojarzony jest wydarzeniami historycznymi, które rozgrywały się tu na przestrzeni ostatnich wieków. Do najbardziej znanych należą chyba rekonstrukcje walk pierwszo wojennych. Ale ostatnio rekonstruktorzy urządzili sobie tu taki „wewnętrzny”, kameralny, marsz zimowy – przecież mogliby pojechać gdzie indziej :) Wygląda na to, że prócz garncarstwa, historia staje się drugim magnesem Bolimowa. Fajnie było widzieć, jak na inscenizację przychodzili ludzie z „nordikami”, sunęli na biegówkach, czy ciągnęli dzieci … na saneczkach :)

Nie będę tu pisał o tle historycznym niedzielnego widowiska, bo zrobił to już w swoim wpisie Piotr Dymecki z 31pSK. Więcej o samej inscenizacji napisałem w komentarzach do zdjęć, do obejrzenia których, serdecznie zapraszam. Chcę jednocześnie podziękować Panu Adamowi Dymeckiemu ze Stowarzyszenie Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej za umożliwienie mi zrobienia lepszych zdjęć.

Do zobaczenia!
Zbyszek :)

 


 

4.9
Oceń (9 głosów)

 

 

Joachimów-Mogiły – pamięci 1863r. - opinie i komentarze

Piotr RadziejowicePiotr Radziejowice
0
Super ujęcia. Chyba najlepsze z wykonanych podczas inscenizacji :) Doświadczenie robi swoje :) Zbyszku, pozdrawiam. (2013-02-15 00:00)
blue savageblue savage
0
Sceny z leśnych walk iście grottgerowskie. Odpowiadam na treść jednego z podpisów zdjęć: członkowie GRH 9 Rota 1863 pochodzą z całej Polski tj. okolice Wrocławia, Krakowa, Warszawy, Gdańska i Lublina. Pozdrawiam :) (2013-02-15 00:00)
Northern VolunteerNorthern Volunteer
0
Wielkie dzięki za kapitalnie wykonane zdjęcia. Mam nadzieję że styczniowa rocznica na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń rekonstruktorsko - historycznych Bolimowa. W przyszłym roku zjawimy się w pełnym składzie. GRH 9 rota 1863. (2013-02-15 00:00)
wmbrzezinskiwmbrzezinski
0
Zdjęcia rewelacyjne i komentarze bardzo trafne.Ogląda się je z prawdziwą przyjemnością i przeżywa jeszcze raz całe inscenizowane wydarzenia.Gratulacje. (2013-02-17 00:00)

skomentuj ten artykuł