Jeżdzcy Polscy cz.2- Ppłk Karol Rómmel.

/ 9 zdjęć


Jeśli ktoś oglądał 'Lotna' Andrzeja Wajdy,pamięta scenę,w której sędziwy ksiądz proboszcz po mistrzowsku dosiada klaczy i z monetą wsadzoną między kolano a siodło,wprowadza w zachwyt obserwujących jego wyczyny ułanów i okolicznych parafian.I jeszcze bardziej zachwyca,kiedy okazuje się,że moneta po pokazach tkwi nadal w starym miejscu...Mało kto wie jednak,że bohaterem tego filmowego epizodu był jeden z najlepszych polskich jeżdzców polskich okresu międzywojennego...
Karol Rómmel urodził się 22 maja 1888 roku w Grodnie.Swoje życie związał z zawodową służbą wojskową.Najpierw w armii rosyjskiej,gdzie skończył elitarną Pawłowską Szkołę Wojskowa.Już wtedy dał się poznać jako doskonały jeżdziec.W 1912 roku,podczas olimpiady w Sztokholmie,jeszcze jako młody oficer kawalerii w barwach Rosji,zajmuje 15 miejsce.
W chwili wybuchu I wojny światowej w stopniu rotmistrza służy w 14 Małorosyjskim Pułku Kirasjerów,stacjonującym w Kaliszu.Po odzyskaniu niepodległości,w stopniu majora dowodził 8 Pułkiem Ułanów.Potem był instruktorem jazdy w oficerskich szkołach kawalerii w Przemyślu,Starej Wsią,a po wojnie w Grudziądzu.
W 1924 roku,służąc w 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego,bierze udział w olimpiadzie w Paryżu.Natomiast w 1928 na olimpiadzie w Amsterdamie,służąc w 1 Pułku Strzelców Konnych,wraz z rtm Michałem Antoniewiczem i por.Józefem Trenkwaldem,zdobywa zespołowo brązowy medal dla Polski.
Przeniesiony w stan spoczynku 31 grudnia 1929 roku, do wybuchu wojny,nadal szkoli polskich jeżdzców przygotowywujących się do olimpiad .Min. jego uczennicą była równiez Jego żona,baronowa Maria.
W czasie okupacji niemieckiej był więżniem obozów koncentracyjnych w Dachau i Mauthausen.
Po wojnie nadal trenuje.Z pod 'Jego ręki' wyrosło wielu wybitnych polskich jeżdzców.
Występuje również,jako niezawodowy aktor,w kilku filmach,będąc jednocześnie konsultantem min. w filmach :'Tarpany','Krzyżakach' i we wspomnianej wcześniej 'Lotnej'.
Ppłk.Karol Rómmel zmarł 7 marca 1967 roku w Elblągu.Nie z 'szablą w ręku,lecz na grypkę',jak wspomniał konający Jego przyjaciel pułkowy.Pochowany jest na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu.
W wpisie wykorzystałem zdjęcia ze zbiorów NAC .

 


 

4.8
Oceń (6 głosów)

 

 

Jeżdzcy Polscy cz.2- Ppłk Karol Rómmel. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł