Jazłowiecka Rocznica

/ 1 komentarzy / 17 zdjęć


„ Dzień dzisiejszy będzie pamiętny w historji pułku. Pułk przekroczył granice Polski. Spełniły się marzenia wszystkich nas, pragnienia które były naszą gwiazdą przewodnią w drodze z dalekiego Kubania, Odesy i Besarabji, które dodawały sił i energji do znoszenia niewygód, chłodu i głodu. Jesteśmy w Polsce, w Polsce Niepodległej, Wolnej i Zjednoczonej, ale zadanie nasze nie skończone jeszcze – cel nieosiągnięty. Ojczyznę otacza pierścień wroga; rozerwać ten pierścień, odzyskać historyczne granice Polski i szerzyć kulturę polską – oto zadanie, do którego obecnie jesteśmy powołani. Jestem pewien, że pułk chlubnie spełni to zadanie i na sztandarze jego złotemi zgłoskami będą wpisane oczekujące nas boje. Doczekać tych chwil zwycięstw i triumfów życzę Wam, Ułani!
Tak brzmiał odczytany 15 czerwca 1919 roku Rozkaz Dzienny Pułku Ułanów mjr Plisowskiego przed przekroczeniem granicy państwa polskiego pod Śniatyniem. W dniu 15 czerwca 2013 r. minęła 94 rocznica tego wydarzenia i w tym dniu na rynku Sandomierskim zostało zorganizowane przez Sandomierski Klub Kawaleryjski widowisko upamiętniające moment powrotu Pułku do Ojczyzny.
Przed godziną 12-tą na Rynku w Sandomierzu zabrzmiały odgłosy końskich podków, kiedy oddział jazdy w sile dziesięciu szabel i jeden kolarz wjechał w kolumnie dwójkowej i stanął w szyku rozwiniętym przed Ratuszem Miejskim. Tam prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego powitał zaproszonych Gości, w tym Rodziny Ułanów Jazłowieckich oraz zebraną publiczność. Został przedstawiony rys historyczny wydarzenia i dowódca oddziału odczytał ww. historyczny rozkaz. Następnie została odmówiona modlitwa i punktualnie, jak to miało miejsce 94 lata temu, przy dźwiękach hymnu narodowego oddział ułanów przekroczył symboliczną granicę. Wkraczający ułani zostali powitani przez niewiasty żółto-białymi kwiatami. Z Rynku oddział przejechał na nadwiślańskie błonia, gdzie nastąpił dalszy ciąg pikniku. Po przygotowaniu toru do pokazów władania białą bronią, została wydana komanda „na koń” i w szyku rozwiniętym przed publicznością zostało opisane umundurowanie w jakim prezentowali się ułani.
Po dokonanej prezentacji, przystąpiono do pokazów władania szablą i lancą zakończonych atakiem w szyku rozwiniętym czyli szarżą. Po zakończonych pokazach i rozsiodłaniu koni, ułani udali się na grochówkę przygotowaną przez żołnierzy sandomierskiej jednostki wojskowej.
Dziękujemy za zaproszenie Sandomierskiemu Klubowi Kawaleryjskiemu, dzięki któremu delegacja GRH 14 PUJ z Sochaczewa mogła brać czynny udział w tych jakże pięknych wydarzeniach.

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Jazłowiecka Rocznica - opinie i komentarze

RedakcjaRedakcja
0
próba (2013-06-26 00:00)

skomentuj ten artykuł