Jak spakować tornister i zrolować koc


Dzięki uprzejmości autora, Jasona Goodnite'a z 26th North Carolina Regiment, mamy możliwość przedstawienia polskiego tłumaczenia artykułu o pakowaniu wyposażenia osobistego żołnierzy Wojny Secesyjnej.

W swoich wspomnieniach generał William T. Sherman stwierdził, że 'skuteczność armii w działaniu i ruchu jest dokładnie odwrotna do ilości jej wyposażenia i bagażu (łac. impedimenta).' Z tego powodu żołnierze wojny secesyjnej w Stanach zjednoczonych (1861-1865) niemal szczycili się z tego, że są w stanie podróżować łatwo i „lekko”, a naszą rolą jako rekonstruktorów jest próba ich naśladowania aby te działania uhonorować i zachować wierność realiom epoki. Większość uczestników rekonstrukcji posiada zbyt wiele wyposażenia co wpływa negatywnie na wizerunek obozujących rekonstruktorów. Wynika to głównie z braku zrozumienia, co żołnierze podczas wojny secesyjnej posiadali i to co było im niezbędne. Panuje pewnego rodzaju przekonanie, że wyposażenie żołnierzy w trakcie marszów i obozowania nie zawierało żadnych wygód.

To poczucie jest nieprawdziwe, ponieważ podczas kampanii chociaż wyposażenie żołnierza nie zawierało wszystkich elementów obozowych, to nasi przodkowie obywali się bez nich doskonale i udowodnili, że można bez nich bytować w warunkach wojennych (frontowych). Określenie jakie wyposażenie jest niezbędne do obozowania w trakcie kampanii zostało poprzedzone pewnymi badania i studiami materiałów z epoki. Do materiałów tych można zliczyć dokumenty pisanych (listy, raporty), sprawozdania finansowe oraz fotografie. Badania te miały na celu poprawę wizerunku rekonstrukcji poprzez zastosowanie ich wyników w odtwarzanych sylwetkach żołnierzy.

Zapraszamy do lektury dalszej części w naszym serwisie internetowym:

Pakowanie tornistra: http://csaregiment.pl/pl/artykuly/bron/76-jak-spakowa-tornister-i-zrolowa-koc-cz1.html

Pakowanie i rolowanie koca: http://csaregiment.pl/pl/artykuly/bron/103-jak-spakowa-tornister-i-zrolowa-koc-cz2.html

 


 

4.8
Oceń (6 głosów)

 

 

Jak spakować tornister i zrolować koc - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł