IX Zajazd Wysokomazowiecki - rodzinny festyn.

/ 1 komentarzy / 73 zdjęć


W dniu 16 lipca 2017r, w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbył się rodzinny festyn noszący nazwę Zajazd Wysokomazowiecki Szlachty „Historia na Żywo”. Bardzo ucieszył mnie jego powrót do Ciechanowca gdyż jest to wartościowa pozycja ciechanowieckiego muzeum kultywująca dawne tradycje i ukazująca historię Polski. Przedstawiane jest dawne życie, stroje, obyczaje. Zapoznajemy się z formacjami wojskowymi wojsk polskich jak i oponentów, ich bronią, umundurowaniem, taktyką walki. Wszystko to przeplatane konkursami i pokazami kunsztu jeździeckiego, szermierki czy innymi umiejętnościami ówczesnych czasów. Jest też wiele zabaw dla dzieci by czas spędzony z historią był ciekawy dla nich i tym łagodnym przekazem utkwił w ich pamięci.

 

Po raz pierwszy dowiedziałem się o Zajeździe Wysokomazowieckim w 2011r., gdy została zorganizowana VII edycja, w której inscenizacja nosiła tytuł „Bitwa pod Ciechanowcem”. Byłem również na kolejnym VIII spotkaniu. Tym razem oglądaliśmy „Wyprawę na Moskwę”.

Jednak był to ostatni Zajazd, jaki tutaj się odbył a od pani przewodniczki (zwiedzając po raz kolejny muzeum) uzyskałem informację iż imprezę przeniesiono i znalazła się w Wysokiem Mazowieckiem (nazwa miasta sugeruje ścisły związek z tym wydarzeniem).

Szukałem później anonsu o kolejnej edycji jakże ciekawej lekcji historii, lecz nie znajdowałem żadnej zapowiedzi.

Teraz po pięciu latach wróciła i mam nadzieję, że już na stałe do Ciechanowca do miejsca swych „narodzin”.

A jakie były narodziny? Zapraszam na garść informacji.

 

Zajazd Wysokomazowiecki Szlachty „Historia na Żywo” rozpoczął kultywowanie tradycji w 2005r., kiedy to impreza ta odbyła się w Ciechanowcu i w Kurowie. Pierwsza inscenizacja przedstawiała atak na Szwedów i odbicie z ich rąk pałacu w Ciechanowcu.

 

2006r. impreza oparta na pokazaniu obrzędów: swatów, zaręczynowych i ślubnych. Odbyło się wesele szlacheckie a inscenizacja ukazywała atak „Moskwicinów” na gości weselnych a po przybyciu szlachciców nastąpiło rozgromienie nie proszonych gości.

 

2007r. festyn odbywa się już tylko w Ciechanowcu a poprzedzony w przeddzień konferencją naukową, której tematem było „Dziedzictwo kulturowe szlachty a turystyka”. W czasie imprezy inscenizacja ukazywała wymarsz wojsk ks. Janusza Radziwiłła na Kozaków w czasie powstania Chmielnickiego. W roli kozaków wystąpił Pułk Kozaków Regestrowych z Kijowa.

 

2008r. tematem przewodnim była historia i kultura Tatarów polskich. Można było obejrzeć czasową wystawę pt. „Tatarzy-Muzułmanie na ziemiach Rzeczypospolitej”. Inscenizacja ukazywała napaść Turków na króla Jana III Sobieskiego, który przy wsparciu szlachty wysokomazowieckiej został ocalony.

 

2009r. imprezę rodzinną poprzedziła konferencja popularno naukowa ukazująca najciekawsze wydarzenia konfederacji na Mazowszu, Podlasiu i w Wielkim Księstwie Litewskim przybliżając postać Kazimierza Puławskiego. Inscenizacja przedstawiała okres 1768-1771r. Mogliśmy obejrzeć konfederatów, wojska rosyjskie, pruskie, pojawił się król Stanisław August Poniatowski oraz Kazimierz Puławski. Przedstawiono zaprzysiężenie konfederacji, potyczki z Rosjanami, porwanie króla przez konfederatów.

 

2010r. VI Zajazd Wysokomazowiecki to powstanie styczniowe i uczczenie 145 rocznicy śmierci ks. Stanisława Brzóski. Inscenizacja ukazywała bitwę pod Siemiatyczami.

 

2011r. VII edycja, w której inscenizacja nosiła tytuł „Bitwa pod Ciechanowcem”.

 

2012r. VIII spotkanie a w inscenizacji „Wyprawa na Moskwę”.

 

Tegoroczny IX Zajazd Wysokomazowiecki podobnie jak poprzednie obfitował w wiele atrakcji dla dorosłych jak i dla dzieci. Były obozowiska wojsk, pokazy musztry, prelekcje opisujące formacje, umundurowanie, broń, były konkursy i turnieje. No i to, co lubimy najbardziej inscenizacja, ale o tym następnym razem.

Zapraszam na fotorelację, chociaż niepełną gdyż nie mogłem uczestniczyć w festynie od jego początku.

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

IX Zajazd Wysokomazowiecki - rodzinny festyn. - opinie i komentarze

Stary KojotStary Kojot
+1
Dziękuje za relacje! fajna jest taka retrospektywa, pokazująca jak jakieś cykliczne wydarzenie się zmieniało, jakie były tematy poszczególnych edycji. (2017-07-21 06:43)

skomentuj ten artykuł