IX GRENADIER już za nami

/ 1 komentarzy / 55 zdjęć


[p]Tegoroczny, już dziewiąty, Warszawski Konwent Gier Strategicznych GRENADIER odbył się w dniach 24-25 maja. Tym razem pasjonaci gier strategicznych, rekonstruktorzy i modelarze spotkali się na Fortach Bema. Imprezę zorganizowali: warszawski Dom Kultury Śródmieście, Pracownia Mikromodelarstwa oraz Gier Strategicznych STRATEG i GROT, przy współpracy - Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Niepodległości, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Klubu Wojsk Lądowych. Patronat honorowy nad GRENADIEREM objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
W Konwencie uczestniczyło wiele grup rekonstrukcyjnych z terenu całej Polski. Każda z nich przygotowała na terenie fortu swoją prezentację. W konkursie dioram najwyżej oceniona zostało wspólne dzieło warszawskiego NSZ i i SH DiSK (nagroda publiczności i I nagroda od rekonstruktorów). Drugie miejsce zajęła grupa, odtwarzająca wojska Cesarstwa Japonii z okresu II wojny światowej, a trzecią lokatę przyznano mszczonowskiej GRH, która zaprezentowała carski obóz wojskowy i punkt medyczny z roku 1914. Mszczonowianie uczestniczyli ponadto we wszystkich sześciu inscenizacjach, jakie odbyły się podczas Grenadiera, a ostatnią z nich, przedstawiającą szturm powstańców warszawskich na Fort Bema (z dn. 1.08.1944 r.), zorganizowali wspólnie z warszawskimi rekonstruktorami z MIOTŁY. Tegoroczne inscenizacje, oprócz wspomnianego już szturmu powstańczego na Fort Bema, odwoływały się do walk na przedpolach warszawy w roku 1915 i w roku 1939, a także do walk partyzanckich na terenie Kampinosu w 1944 roku.
Grenadier, to jedna z największych i najbardziej znanych cyklicznych imprez rekonstrukcyjnych, jakie odbywają się w Polsce. Udział w niej to nie tylko olbrzymia promocja dla grup reko, ale także możliwość wymiany doświadczeń i nawiązania ciekawych znajomości.


tekst: Piotr Dymecki GRH STRZELCY im. 31 pSK
foto: Marek Wardak

[/p]

 


 

4.8
Oceń (4 głosów)

 

 

IX GRENADIER już za nami - opinie i komentarze

RumcajsRumcajs
0
Miejsce klimatyczne i ciekawe. Zgadzam się z przedmówcą, że niektóre dioramy były ciekawie zorganizowane i warte obejrzenia. Ale mam zastrzeżenie do rozplanowania terenu imprezy: Całkowicie źle dobrane pole inscenizacji - miejsce bardzo odpowiednie na walki na Pustyni Libijskiej - stosunkowo świeżo splantowany plac, który jeszcze nie zdążył za bardzo trawą obrosnąć. I dlatego wszystkie inscenizacje odbywały się na nasłonecznionej patelni bez jednego krzaczka na środku. Tym czasem do dyspozycji był plac trawiasty i z drzewami oraz falistym ukształtowaniem terenu. A przy tym z zapleczem ogólnodostępnego koszarowca w stanie bezpiecznego wejścia. Tylko na tym placu ustawiono targ. Zamiana miejsc dla tych dwóch elementów imprezy umożliwiła by bardziej widowiskowe inscenizacje, a nie walkę na "pustyni" o przysłowiowe źdźbło trawy rosnące pośrodku. Brak było dobrego oznakowania miejsca dioram i kto nie pokusił się o obejście całego "rogala" i zakończył na szpitalu Mszczonowa mógł nie dotrzeć do pozostałych grup znajdujących się po drugiej stronie budynku. Tyle skrótowo. Kto był i widział, ten wie o czym napisałem. (2014-05-27 00:00)

skomentuj ten artykuł