IV Spotkanie Integracyjne GRH Twierdza Osowiec 22 - 23.03.2014r.

/ 3 zdjęć


Już po raz czwarty kiedy tylko śniegi zejdą (choć różnie to bywało w latach ubiegłych) a zanim jeszcze sezon rekonstruktorski się zacznie na dobre zaprosiliśmy nad Biebrzę naszych przyjaciół z grup rekonstrukcji historycznej.

22 marca 2014r. pod bramę Twierdzy Osowiec przybyli tłumnie przedstawiciele: GRH 9 PSK z Grajewa, Tomaszowskiego Szwadronu im. 1 Pułku Kawalerii KOP z Tomaszowa Lubelskiego, Stowarzyszenia Przyjaciół 9 PSK „Szwadron” z Białej Piskiej, KGRH „Kresy” z Białegostoku, GR Pułku Ułanów Karpackich z Białegostoku, Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego z Białegostoku, oraz gospodarze z GR CSP KOP.

Rozpoczęliśmy od odwiedzenia Muzeum Twierdzy Osowiec by potem udać się mniej znanymi i odwiedzanymi ścieżkami na część północną Fortu I. Staramy się, aby nawet stałych bywalców zaskoczyć co roku czymś nowym, tym razem były to odwiedziny w budynku dawnych koszar nr. 46, które dopiero od niedawna stoją otworem dla turystów. Na całej trasie dzielnie oprowadzali i uzupełniali się nawzajem członkowie naszej Grupy sierżant Robert i plutonowy Maciek.

Po wrażeniach krajoznawczych i zaczerpnięciu dużej ilości świeżego, wiosennego powietrza pożegnaliśmy część ekipy, która zmuszona była wracać, cała reszta przeniosła się natomiast do kwatery agroturystycznej „Łosiowy Kąt” w Wólce Piasecznej aby zasiąść do wspólnej biesiady.
Tradycją stało się już, że przy tej okazji przyznajemy tytuły „Przyjaciela Grupy Rekonstrukcyjnej CSP KOP”, w tym roku dane nam było wyróżnić w ten sposób Konną Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Kresy” za wspaniałą i długoletnią współpracę, oraz Jana Garustowicza, osobę bez której nasze rekonstruktorskie uzbrojenie byłoby o wiele skromniejsze, a którego nazywamy żartobliwie swoim rusznikarzem.
Głos zabrał Mirosław Worona, prezes Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego, którego jesteśmy częścią, a które wspiera nas od początku, także pomagając finansowo w organizacji tej imprezy a po nim przedstawiciele przybyłych grup.

I tak w przyjacielskiej atmosferze, wśród rozmów o tym co było i o tym co będzie, przerywanych toastami i czasem wystrzałami z broni czarnoprochowej najdzielniejsi wytrwali do bladego świtu. Ci, którzy udali się na spoczynek nieco wcześniej mogli jeszcze rano odwiedzić położony nieopodal schron odcinka Osowiec wybudowany latem 1939r. Wczesnym popołudniem dym z ogniska i zapach prochu opadły a uczestnikom pozostały jedynie wspomnienia. Mamy gorącą nadzieję, że same dobre.

Wszystkim obecnym dziękujemy za przybycie i spędzony wspólnie czas. Sezon przed nami, pewnie wkrótce znów się spotkamy.

Więcej zdjęć w „Galerii” na www.kop.dobroni.pl

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

IV Spotkanie Integracyjne GRH Twierdza Osowiec 22 - 23.03.2014r. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł