IV Piknik Historyczny w Pleszewie

/ 1 komentarzy / 45 zdjęć


Tegoroczny IV Piknik Historyczny w Pleszewie przygotowany przez Drużynę Tradycji 70 PP rozpoczął się nietypowo, bo sobotnią wieczorną inscenizacją. Pokazywała potyczkę wojsk polskich z niemieckimi we wrześniu 1939 roku. Zakończyła się zwycięstwem Polaków i przejęciem pewnej ilości broni i amunicji, tak potrzebnej do dalszej walki. Co ucieszyło organizatorów, to, gdy rozpoczynała się inscenizacja (była 21.00) za taśmami stała spora grupa widzów. A przecież to sobota wieczór, a w TV królowała piłka nożna.
Z nadzieją na udana imprezę, w niedziele rano rozpoczęły się ostateczne przygotowania. Krótko po 14, konferansjer przywitał gości i oficjalnie rozpoczął piknik. Jako pierwsze wystąpiło Bractwo Rycerskie „Złoty Krzyż”, które zaprezentowało kilka scenek z życia ludzi w XV wieku. Była miłość, zazdrość, kłótnia i alkohol zgody, czyli zupełnie tak jak współcześnie. Przy okazji obalono kilka panujących mitów dotyczących wyposażenia i ubioru rycerza. Po przerwie, w czasie, której zwiedzano dioramy i robiono zdjęcia, widzowie mogli zobaczyć inscenizację „Powstanie Wielkopolskie”. Nie da się ukryć, że oprócz inscenizacji, duże wrażenie na widzach zrobił pokaz musztry w wykonaniu kolegów z GRH „Dragoner 1918”. Widzów przybywało z każda minutą. Kolejnym punktem programu była scena przekazania w czerwcu 1939 roku Armii Polskiej karabinu maszynowego Browning wz.30 ufundowanego przez ofiarne społeczeństwo miasta Pleszewa. Cywili zagrali (ubrani przez przygotowane przez siebie stroje z epoki) członkowie kółka teatralnego z Domu Dziecka w Pleszewie. Cały czas można było zwiedzać dioramy, robić zdjęcia z rekonstruktorami, pomalować twarz w wojskowym kamuflażu czy pokręcić kierownicą Uaz-a, co wśród dzieci cieszyło się dużym wzięciem. Wreszcie przyszedł czas na główną inscenizację „Na odsiecz walczącej Warszawie ”, która nawiązywała do Wojny Obronnej Polski w 1939 roku. Okrążone po bitwie nad Bzurą oddziały polskich Armii „Poznań” i „Pomorze” próbowały przebić się przez Puszczę Kampinoską w kierunku Warszawy. Po drodze patrol konny został ostrzelany przez ukryty niemiecki karabin maszynowy. Okazało się, że żeby podążać dalej trzeba podjąć walkę. Doszło do bitwy. Polacy dwukrotnie atakowali, lecz niestety wygrała strona niemiecka mająca przewagę ogniową a Polacy padli martwi. Jedyny żywy oficer polski, który miał być odtransportowany do niemieckiego sztabu na przesłuchanie, został zastrzelony w czasie próby ucieczki.
Ostatnia inscenizacja była chyba dla widzów najbardziej emocjonująca a to ze względu na jej wymowę. Nazywała się „Podziemie Niepodległościowe” a oparta była na faktach. 6 czerwca 1945r. funkcjonariusze UB i NKWD aresztowali pracowników nadleśnictwa w Narewce w Puszczy Białowieskiej pod zarzutem współpracy z ”bandami leśnymi”, czyli poakowską partyzantką niepodległościową. Wśród aresztowanych znalazła się Danuta Siedzikówna „Inka”. W trakcie inscenizacji widzieliśmy transport więźniów, przesłuchanie ich przez oficera UB Szlangbauma (postać bardzo prawdziwie odtworzona przez kolegę Zbyszka), które skończyło się rozstrzelaniem dwóch aresztowanych. Później w wyniku ataku oddziału partyzanckiego pod dowództwem ppor. Stanisława Wołoncieja PS. „Konus” więźniowie zostali uwolnieni. Oddział podjął walkę z przybyłym na odsiecz plutonem, KBW, która skończyła się zwycięstwem partyzantów. Po uwolnieniu „Inka” dołączyła do oddziału, jako sanitariuszka. Miesiąc później po rozbiciu oddziału „Konusa” Danuta Siedzikówna dołączyła do V Brygady Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielarza, ps. „Łupaszka".
Wydaje mi się, że IV Piknik Historyczny zakończył się sukcesem. Duża ilość przybyłych widzów, szeroki przekrój historyczny różnorodność grup reko, udane inscenizacje sprawiły, że po wręczeniu przedstawicielom grup pamiątkowych prezentów, Starosta Pleszewski obiecał zgromadzonym kolejny V Jubileuszowy Piknik Historyczny w przyszłym roku. Warto, żeby dotrzymał słowa.

Uczestnicy pikniku:
Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty, Odolanowska Grupa Militarna, GRH 68 Pułku Piechoty, GRH „Niezłomni 1945”, GRH „Grätz”, Towarzystwo Działań Historycznych 57 Pułku Piechoty, GRH „Dragonen 1918”, Sekcja Tradycji Kawaleryjskich z Marszewa w barwach 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, Towarzystwo b. Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich, GRH Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta”, Grupa Operacyjna „Maxxim”, Samodzielna Grupa Szturmowa ASG z Krotoszyna, GRH Bractwo Rycerskie „Złoty Krzyż”, Sławek Konowalski z samochodem GAZ 67 z 1943 roku

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

IV Piknik Historyczny w Pleszewie - opinie i komentarze

canti80canti80
0
... szeroki repertuar, zainteresowana tematem publiczność, wspaniała pogoda i gościnność organizatorów ... cóż chcieć więcej;) (2014-07-05 00:00)

skomentuj ten artykuł