IV Piknik Historyczny - Porażyn 2013

/ 4 komentarzy / 66 zdjęć


29. września 2013 roku w Porażynie ( gm. Opalenica, woj. wielkopolskie) a konkretnie w parku koło Pałacu Porażyn odbył się IV Piknik Historyczny.
Został on przygotowany przez Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty z Bukowca. Oczywiście przy organizacji współpracowały obie sekcje istniejące w towarzystwie, czyli polska i niemiecka.
W pikniku brały udział także:
- Wronieckie Towarzystwo Historyczne „Historica”
- Drużyna Tradycji 70 pp z Pleszewa
- GRH Posen
- Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia
- Małgorzata i Waldemar Banaszyńscy z pojazdem SdKfz 222 „Gretchen”
-GRH 4. Pułku Strzelców Podhalańskich
Mimo, że rozpoczęcie pikniku zaplanowano na godzinę 14, to prace przygotowawcze rozpoczęły się już przed południem. Po stronie niemieckiej powstał obóz wraz z punktem medycznym, którego pielęgniarki z Deutsches Rotes Kreuz (błędnie nazywane przez niektórych gości „Marusiami”), wzbudzały aplauz męskiej części widowni. Strona polska przygotowała pozycję obronną zabezpieczaną prze ckm Browning, wz.30, karabin przeciwpancerny Ur oraz armatę wz.36 Bofors. Po środku placu, przy specjalnie przygotowanej na inscenizację wiejskiej chałupie rozłożyła się grupa cywilnych uchodźców. Goście, którzy przybyli na piknik mieli możliwość obejrzeć przygotowane ekspozycje, porozmawiać z rekonstruktorami. Dzieci tłumnie oblegały stół, przy którym można było otrzymać kartę mobilizacyjna do 57 pp Karola II Króla Rumunii (w jego barwach występowała sekcja polska TDH im. F. Pięty). Oczywiście zdjęcie na motocyklu BMW czy na pancerzu „Gretchen” też było nie do pogardzenia. W trakcie trwania pikniku lektor, pan Piotr „Kruszyna’ Kaźmierczak, cały czas przybliżał gościom fakty historyczne związane z kampanią wrześniową w Wielkopolsce.
O godzinie 17 rozpoczęła się oczekiwana przez przybyłych inscenizacja. Początek był spokojny. Ludność cywilna przygotowywała się do dalszej drogi. Padły strzały. Patrol niemiecki przekroczył granicę. Uchodźcy uciekli, gospodarz za uczestnictwo w Powstaniu Wielkopolskim został rozstrzelany a chłopiec uciekający żołnierzom został ciężko raniony. Później był kontratak żołnierzy polskich, który odepchnął Niemców na wcześniejsze pozycje. Ponowny atak strony niemieckiej, wsparty pojazdem pancernym SdKfz 222 także został odparty. Duży aplauz publiczności wzbudziła pirotechnika a zwłaszcza strzały oddane z armaty Bofors.
W 1939 roku wiele przygranicznych potyczek w Wielkopolsce kończyło się brakiem konkretnego zwycięzcy. Tak było też i na tej inscenizacji. Za to po jej zakończeniu wszyscy rekonstruktorzy przyjmowali zasłużona brawa i gratulacje oraz wspólnie pozowali do zdjęć.
Niewątpliwie, inscenizacja wydarzeń wrześniowych nie byłaby pełna, gdyby nie było ludności cywilnej. W niedzielę w ich rolę wcielili się członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia. Na szczególną uwagę zasługiwały dzieci (synowie i córki niektórych rekonstruktorów), które w najbardziej naturalnie odgrywały swoje role.
Dziękuję organizatorom za przygotowanie imprezy (grochówka była super), rekonstruktorom za przybycie, za spotkanie i rozmowy. Do zobaczenia za rok!

 


 

5
Oceń (8 głosów)

 

 

IV Piknik Historyczny - Porażyn 2013 - opinie i komentarze

termisantermisan
0
mała imprezka jak zwykle ciekawie pokazana :) pozdr (2013-10-02 00:00)
canti80canti80
0
... jak zawsze relacja bogata w treść i ekstra ujęcia ... szacunek, stokrotne dzięki Reniusz za znalezienie chwili wolnego czasu i uwiecznienie działań "na kliszy";) (2013-10-02 00:00)
seba123seba123
0
Dzięki za udział w imprezie piszę się na następne wasze przedsięwzięcia.Polecam wszystkim odwiedzić miejsce rekonstrukcji bardzo urokliwy zakątek (2013-10-02 00:00)
dk1939dk1939
0
Świetna fotorelacja , wszystkim uczestnikom wielkie dzięki za przybycie , zaangażowanie i dodanie niepowtarzalnego kolorytu tej imprezie ... jeszcze raz dziękuję! (2013-10-06 00:00)

skomentuj ten artykuł