Inscenizacja Powstania Wielkopolskiego w Kuślinie

/ 3 komentarzy / 56 zdjęć


W minioną niedzielę tj. 21 stycznia 2018 roku jako członkowie TDH 57pp mieliśmy przyjemność uczestniczyć w obchodach rocznicowych dotyczących Powstania Wielkopolskiego na terenie Gminy Kuślin.

Początek dnia zaczęliśmy uroczystościami w Wąsowie, gdzie po porannej mszy świętej złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich. Następnie miało miejsce symboliczne zaprzysiężenie nowych członków Straży Ludowej. Po werbunku odśpiewano Rotę, po czym nowo sformowany Oddział odmaszerował (podobnie jak 99 lat temu) w kierunku Kuślina.

Wydarzenia w Kuślinie rozpoczęły się koło południa. Licznie zgromadzona publiczność była świadkiem ponownego zaciągu mężczyzn w szeregi Powstańców Wielkopolskich. Dalej przysięga, Rota i finał niedzielnych obchodów w postaci inscenizacji historycznej nawiązującej do 1919 roku. Wtedy to Powstańcy z Kuślina i Wąsowa pod dowództwem Jana Rożka zajęli lokalny posterunek pruskiego Komisarza Obwodowego rekwirując m.in. 25 karabinów i 600 sztuk amunicji.

Za organizację inscenizacji byliśmy odpowiedzialni my, członkowie Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii. Nie byłaby ona jednak tak "bogato" przedstawiona, gdyby nie wsparcie koleżeństwa z GRH Kreuz 1914, Kolegów Sebastiana i Konrada z Pleszewa oraz Jarosława Dzikowskiego z Kościana, którym jeszcze raz serdecznie dziękujemy.

Szczególnie pragniemy podziękować Iwonie Karbowskiej i Panu Jackowi Stępniewskiemu, dzięki którym temat wydarzeń w Wąsowie i w Kuślinie w ogóle się pojawił.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w trakcie inscenizacji pierwszy raz (w zakresie inicjatyw organizowanych przez TDH 57pp) "zatrzymaliśmy obraz". Wprowadzona na kilka chwil "stopklatka" pozwoliła po krótce przybliżyć widowni uczestników wydarzeń tj. opis sylwetek przedstawiciela Armii Pruskiej i Powstańca Wielkopolskiego ... na ile zrobiliśmy to dobrze, publiczność oceni, natomiast temat z pewnością warto rozwijać.

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

 

Inscenizacja Powstania Wielkopolskiego w Kuślinie - opinie i komentarze

dabwoj1dabwoj1
0
Dzięki Adrianie za relację z inscenizacji oraz bogatą fotorelację. Tak trzymać. Super pomysł ze "stopklatką". Pozdrawiam. (2018-01-23 21:49)
KomskiKomski
0
Brawa dla Kolegów! :) (2018-01-24 09:16)
canti80canti80
0
Czołem Panowie, serdecznie dziękuję za dobre słowo...dopóki śniegu nie ma to działamy:))) Wszystkiego dobrego (2018-01-31 22:06)

skomentuj ten artykuł