Inscenizacja bitwy pod Fajsławicami 1863 - 2013

/ 6 komentarzy / 72 zdjęć


W dniu 25 sierpnia 2013 roku w Fajsławicach (woj. Lubelskie) odbyła się inscenizacja jednej z najkrwawszych bitew Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie – Bitwy pod Fajsławicami z 24 sierpnia 1863.

Inscenizację poprzedziła Msza Św. w kościele parafialnym pw. Św. Jana Nepomucena w Fajsławicach oraz złożenie wieńców w miejscu bitwy pod pomnikiem w Boniewie i na pomniku powstańców na cmentarzu w Fajsławicach. Uroczystości w tym roku miały również związek z wykopaliskami archeologicznymi w pobliskim Ignasinie gdzie w lesie znaleziono dwóch powstańców styczniowych i 10 żołnierzy austriackich z okresu I wojny światowej. Szczątki powstańców pochowano w odnowionej mogile na starym cmentarzu w Fajsławicach.

O godz. 14:00 rozpoczęła się rekonstrukcja bitwy pod Fajsławicami. Kobiety i towarzyszące Im dzieci pracujące na polu zostały spłoszone przez konnicę kozacką, uciekając w panice do lasu. Kozacy podjechali pod obozowisko powstańcze lecz zostali odparci ogniem strzelców. Siły moskiewskie używając dział rozpoczęły kanonadę artyleryjską powodując ogromne straty w szeregach powstańczych. Resztki walczących „bohaterów” musiały ustąpić nacierającej piechocie i zgodnie z prawdą historyczną przegrać tę krwawą bitwę.

Bitwa pod Fajsławicami na Wikipedii


GRH 14 Pułk Strzelców syberyjskich z Przasnysza dziękuję Wójtowi i Radzie Gminy Fajsławice za zaproszenie na uroczystości rocznicowe w swojej gminie. Dziękujemy też wspaniałej i niezawodnej widowni, która potrafi nagrodzić gorącymi brawami. Koledzy rekonstruktorzy jak zwykle z klasą pokazali, że nie występują pierwszy raz za co Im też dziękujemy.

Uczestnicy inscenizacji:
Powstańcy

- GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza koło historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.
- GRH Zamek Olsztyn.
- Stowarzyszenie „Nasza Historia” z Opola Lubelskiego.
- Mieszkańcy okolic w roli ludności cywilnej i kosynierów.
- Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych „KRESY” z Białegostoku (gościnnie)
Rosjanie

- Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych „KRESY” z Białegostoku.
- Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. rtm. Wincentego Zawadzkiego.
- GRH Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego
-GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza (gościnnie).

Pirotechnika:

- Agama Team Andrzej Robert Janusiewicz z Ostrołęki.


Poniżej relacja fotograficzna.

 


 

5
Oceń (6 głosów)

 

 

Inscenizacja bitwy pod Fajsławicami 1863 - 2013 - opinie i komentarze

bykfernandobykfernando
0
Całe widowisko zorganizowane było przez 14PSS z Przasnysza. Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem ze strony władz gminy i co najważniejsze ze strony mieszkańców. Mamy nadzieję że jeszcze będziemy w Fajsławicach raz jeszcze. Miło wspominamy tą wizytę. Dziękujemy wszystkim którzy pomogli nam w organizacji inscenizacji. Bez Waszej pomocy i rad byłoby o wiele trudniej. Do spotkania na następnej polowej "lekcji żywej historii". (2013-08-28 00:00)
raDzikraDzik
0
Dzięki Chłopaki za kolejną fajną bitwę, gdzie było bezpiecznie i jak zwykle miło. Lubię ten nasz klimacik, bo Wy się koni naszych nie boicie, a my tego że ktoś nam wlezie pod kopyta albo kosą ze strachu konia "trącnie" (2013-08-28 00:00)
radioradio
0
Zawsze Pięknie. (2013-08-29 00:00)
Northern VolunteerNorthern Volunteer
0
Jak widać kolejna udana impreza! Gratulacje. (2013-08-29 00:00)
Stach67Stach67
0
Ciekawe kiedy strzelcy z 14 pułku z Przasnysza odpoczywają. Następna inscenizacja bitwy powstania styczniowego wzorowo odzwierciedlona. Pozdrawiam! (2013-08-29 00:00)
dabwoj1dabwoj1
0
14PSS jesteście niezmordowani. 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego dzięki Wam ma wspaniałą oprawę. Chylę czoła w uznaniu Wszego trudu. (2013-08-29 00:00)

skomentuj ten artykuł