Imperial War Museum

/ 8 komentarzy / 79 zdjęć


Imperial War Museum


W trakcie swojego pobytu w Londynie odwiedziłem Imperial War Museum. 3 godziny które mogłem przeznaczyć na zwiedzanie pozwoliły mi tylko na „ prześliznięcie ” się po eksponatach , ale ponieważ miałem ze sobą kamerę mogłem pozniej obejrzeć na spokojnie to co tam zgromadzono.
Muzeum założono w 1917 roku i obecnie jego główna siedziba znajduje się na Lambeth Road. Posiada jeszcze 4 oddziały w innych miejscach , w tym słynny HMS Belfast na Tamizie.
Przed głównym wejściem ,zwiedzających witają potężne działa z HMS Resolution. Wchodząc do głównej hali na parterze , gdzie umieszczono sprzęt ciężki, przechodzimy obok okna z Wordl Traide Center i małej ekspozycji poświęconej tej tragedii.
Hala na parterze mieści sprzęt pancerny taki jak np. : Jagdpantera , t-34 , Grant, Matylda II , Sherman , Daimler , Churchil VI , pierwszowojenny MarkV itp. Ponadto są tu wystawione liczne działa jak np. armata Schneider 75 wraz z przodkiem , wszystkie bardziej znane działa brytyjskie , niemiecki PAK 38 itp. Ciekawostką jest pierwszowojenny niemiecki polowy peryskop masztowy , ponadto znajduje się tu włoska jednoosobowa łódz podwodna ( tzw jezdziec torpedowy ) , niemiecka jednoosobowa łódz podwodna ( tzw. żywa torpeda ), kiosk uboota i rozliczne miny , bomby i pociski , V-2. Nad sprzętem ciężkim zawieszono rozliczne samoloty : Spitfire , FW 190 , Mustang, pierwszowojenny Camel , V-1 , odrzutowy He-162 Salamandra itd.
Na balkonach nad halą główną umieszczono części Me 110 , japońskiego zero , kabiny Halifaxa i Lancastera , Flak 8,8 cm , Flak 2 cm , radar Wurzburg , argentyńskie działko plot. oerlikon zdobyte na Falklandach i wiele innych. Na wyższych piętrach umieszczono ekspozycje poświęcone Holocaustowi , działaniu sił specjalnych oraz Niezwykłym Bohaterom.
Wszystko to w idealnym stanie , niesamowicie ciekawe.
Jednakże o wartości tego Muzeum , według mnie , świadczą ekspozycje usytuowane na poziomie minus 1. Przeznaczony jest głównie dla okresu I i II Wojny Światowej. Znajdują się tu rozliczne gabloty z umundurowanymi manekinami żołnierzy z rożnych rejonów świata , gdzie toczyły się działania wojenne , broń i wyposażenie żołnierzy. Duża ilość makiet , modeli itp. , wszystko tak na co najmniej 2 dni zwiedzania. Na mnie jednak największe wrażenie zrobiły odtworzone okopy z I WŚ i dioramy obrazujące potworne warunki egzystencji żołnierzy. Odtworzono nawet specyficzny zapach (!!!) okopów , mieszaninę smrodu , błota , zapachu kopalni , spalonego prochu itp. Niesamowite przeżycie , zwłaszcza ,że cały czas słychać odgłosy strzałów , wybuchów , rozkazów itp.
W części poświęconej II WŚ są liczne akcenty polskie, eksponowany jest nawet nasz kb Ur.
Co ciekawe , do Muzeum przychodzą liczne wycieczki dzieci ze szkół , które w ten sposób realizują program wychowania patriotycznego. Zwiedzają głównie specjalną wystawę poświęconą Dzieciom Wojny.
Podsumowując , było to dla mnie niesamowite przeżycie, żałuję tylko ,że miałem zbyt mało czasu.

 


 

5
Oceń (10 głosów)

 

Lokalizacja

 

Imperial War Museum - opinie i komentarze

FudexFilmFudexFilm
0
W 2009 roku miałem okazję odwiedzić to muzeum. Potwierdzam, że duże wrażenie pozostawia część z okopami pierwszowojennymi. Zapamiętałem je także jako takie "sterylne" jak na miejsce ze sprzętem wojskowym. Więcej tu: http://www.youtube.com/watch?v=M82Jiq-NwQw (2011-12-27 00:00)
mauser98kmauser98k
0
Fudex, dziękuję za uzupełnie mojej relacji filmem. Ja tez , mając malo czasu do szczegołowego zwiedzania , nakręciłem całe muzeum by moc pózniej spokojnie sobie to obejrzeć, w tym równiez poziom -1. Jeśli chodzi o ekspozycję okopów , to nie odniosłem wrażenia sterylności , raczej brudu i ten zapach ( !!!!). być może od Twojej wizyty coś tu zmieniono. Pozdrawiam (2011-12-28 00:00)
HindusHindus
0
Byłem tam parę lat temu - przecudnej piękności muzeum!
(2011-12-28 00:00)
termisantermisan
0
pozazdroscić widoków, na pewno  zachęca  do odwiedzin (2011-12-29 00:00)
FudexFilmFudexFilm
0
Pisząc o sterylności miałem na myśli wszystkie inne sale bez ekspozycji okopowej, która rzeczywiście nawiązuje do naturalnych warunków. (2011-12-29 00:00)
mauser98kmauser98k
0
żle zrozumiałem , rzeczywiście cale Muzeum jest niezwykle starannie utrzymane , wszędzie czyściutko , brak jakichkolwiek zaniedbanych czy wręcz zardzewialych eksponatów jak to ma miejsce w niektórych naszych placówkach. (2011-12-29 00:00)
dabwoj1dabwoj1
0
To jest muzeum no i eksponaty. Byłem w oddziale muzeum Wojska Polskiego a tam T 34 z uchylonym włazem mechanika. Tak nic nie zobaczyłem ale rączka z aparatem spenetrowała wnętrze. Domyślacie się co tam zobaczyłem skoro nic więcej nie chcę napisać. Ciekawy opis muzeum, na pewno jeszcze wielokrotnie wrócę do tych zdjęć.
(2011-12-29 00:00)
maverick9971maverick9971
0
Bardzo ciekawe miejsce, również miło wspominam pobyt w tym muzeum.
Pozdrawiam!
(2012-02-19 00:00)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu