Iłża - Fronty Wielkiej Wojny

/ 1 komentarzy

Iłża - Fronty Wielkiej Wojny

Już 5 sierpnia na zamku w Iłży po raz pierwszy w Polsce zostaną odtworzone epizody pierwszowojenne z udziałem Legionu Puławskiego i Błękitnej Armii generała Hallera.

Po upamiętnieniu i przypomnieniu krwawego „Września 1939” na terenie Iłży, przyszła kolej na przypomnienie walk w rejonie Iłży z okresu I Wojny Światowej. Od dwóch lat nasze stowarzyszenie wraz z MGOSiR organizuje „Rajd Szlakiem Legionu Puławskiego” W trakcie imprezy młodzież zadaje pytania, jak przebiegały te walki i jak wyglądali ich uczestnicy, trudno przedstawić przebieg walk oraz sylwetki żołnierzy prostymi słowami, najlepiej pokazać. I tak narodziła się idea przedstawienia epizodów z okresu Wielkiej Wojny- bo tak w dwudziestoleciu międzywojenny nazywano konflikt z lat 1914-1918 – mówi Tomasz Skiba.

Warto jest przybliżać młodemu pokoleniu historię w której czynny udział brali nasi przodkowie. Często bywało tak że Polak z Lubelszczyzny w rosyjskim mundurze szturmował pruskie okopy w których byli Wielkopolanie. To samo miało miejsce na froncie zachodnim.

Jako że nasze stowarzyszenie zajmuje się także rekonstrukcja jednostek Armii Hallera, pokusiliśmy się o próbę przedstawienia tej jednostki na froncie zachodnim.
Jesteśmy na ukończeniu prac związanych z repliką pruskiego karabinu na podstawie saneczkowej Maxim 08, zebranie dokumentacji, planów oraz zebranie środków zajęło nam niemal rok.

W trakcie trwania pikniku zaprezentują się jedne z najlepszych grup rekonstrukcyjnych w Polsce które zajmują się tematyką I wojny. Po raz pierwszy od zakończenia od 1918 roku będziemy mogli zobaczyć w Iłży carskich i pruskich żołnierzy . Mundury z tego okresu są bardzo barwne i eleganckie. Pięknie i groźnie prezentują się pruskie pickelhauby i rzędy rosyjskich sztychów. W trakcie trwania imprezy, oprócz dwóch inscenizacji odbędą się min. Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Iłży oraz spotkanie autorskie z Tomaszem Glińskim- autorem broszury „Zapomniana Bitwa- Pakosław 1915”

Organizatorem Pikniku jest firma Tower Filip Polit, a nad zgodnością historyczną inscenizacji czuwa Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 pułku piechoty Strzelców Kresowych.Plan imprezy:

13:00 Rozpoczęcie Pikniku.

14:00 „Front Zachodni 1918” – inscenizacja walk Błękitnej Armii Gen. Hallera we Francji

15:00 Prezentacja ekwipunku i uzbrojenia z lat 1914-1918

17:00 „Pakosław 1915” – inscenizacja zapomnianej bitwy Legionu Puławskiego

Imprezy towarzyszące:

- giełda militarna

- spotkanie autorskie z Tomaszem Glińskim autorem broszur „Iłża 1939” i „Zapomniana bitwa „Pakosław 1915”

- dioramy spotkania z rekonstruktorami.

- Turniej Strzelecki o Puchar Burmistrza Iłży

 


 

4.9
Oceń (8 głosów)

 

 

Iłża - Fronty Wielkiej Wojny - opinie i komentarze

PeterPeter
0
Będziemy, będziemy ! (2012-07-17 00:00)

skomentuj ten artykuł