III Ratowskie Spotkania Patriotyczne Rekonstrukcja Ratowo 1920

/ 5 zdjęć


W dniu 16.06.2013 roku w na polach okalających pobernardyński osiemastowieczny klasztor w Ratowie k. Mławy już po raz drugi odbedzie się REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA POTYCZKI KAWALERYJSKIEJ POLSKO-BOLSZEWICKIEJ Z 1920 ROKU. Pierwsza, zorganizowana rok temu w ramach II Ratowskich Spotkań Patriotycznych i będąca jednocześnie zakończeniem uroczystych obchodów 780 rocznicy narodzin dla nieba Św. Anotniego z Padwy, przyciągnęła wielu miłośników historii oraz ludzi zaintersowanych przeszłością naszego kraju a zwłaszcza dzieci i młodzież.

Brało w niej udział kilka profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych pod wodzą Stowarzyszenia Patria Polonia, jak również ochotnicy zaagażowani mocno w ten projekt mieszkańcy Ratowa i okolic, przygotowywani do swych ról przez Gminny Ośrodek Kultury w Radzanowie, co zapewniło zarówno widowiskowość jak i wierność w odtwarzaniu wydarzeń historycznych, których świadkiem była ta ziemia.

W 1920 roku właśnie na polach rozciągających się od dorzecza Mławki aż do Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Ratowie miały miejsce dramatyczne wydarzenia. Zabłąkany oddział bolszewicki napadł na Ratowo, jednakże mieszkańcom udało się schronić za klasztornymi murami. Ktoś zawiadomił polskich żołnierzy, zgodnie z przekazywanymi z ust do ust opowieściami byli to stacjonujący w pobliskiej Mławie ułani z IV Pułku Ułanów Zaniemeńskich, którzy w brawurowej akcji pokonali bolszewików i ocalili bezbronną ludność a przede wszystkim kobiety i dzieci od rzezi, którą zgotowaliby jej bolszewicy.

Upamiętnieniem tych wydarzeń podczas III Ratowskich Spotkań Patriotycznych będzie rekonstrukcja historyczna tamtej potyczki. Organizatorem rekonstrukcji jest Gmina Radzanów w ramach projektu Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza oraz Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Ratowie. Partnerzy społeczni Stowarzyszenie Patria Polonia oraz Stowarzyszenie Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo.

Rekonstrukcja będzie ponadto zwięczeniem dni Św. Antoniego w Sanktuarium, które odbędą się w dniach 12 - 16 czerwca.

W progamie przewidziano: uroczystą szumę odpustową ku czci patrona Sanktuarium - w dniu 13 czerwca o godz. 12.00, Mszę św. za Ojczyznę - 16 czerwca o godz. 12.00 oraz rekonstrukcję Ratowo 1920 - 16 czerwca o godz. 16.00.

Szczegółowy program dni dostępny będzie na stronie www.sanktuarium-ratowo.pl

Bliższych informacji udziela

Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie: [email protected]

Stowarzyszenie Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo [email protected]

 


 

Informacje dodatkowe

  • Data: 
    2013-06-16
  • Organizator: 
    Gmina Radzanów, Sanktuarium Św. Antoniego z Padwy w Ratowie

4.8
Oceń (5 głosów)

 

Lokalizacja


Zobacz kto wybiera się na tą imprezę:
wybieram się tam!

 

III Ratowskie Spotkania Patriotyczne Rekonstrukcja Ratowo 1920 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu