III Forteczny Weekend

/ 2 zdjęć


Serdecznie zapraszamy w dniach 4-5 czerwca 2011 roku na III Forteczny Weekend, w ramach którego odbędzie się jubileuszowa dziesiąta edycja Lubońskiego Rajdu Rowerowo-Pieszego „Śladami Historii” przygotowanego przez stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań oraz Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z innymi organizacjami społecznymi oraz instytucjami. Imprezy po raz kolejny odbywają się w ramach akcji „Poznań za pół ceny!” koordynowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną. Ich główną atrakcją będzie pierwsza publiczna możliwość obejrzenia wnętrz fortu głównego I na Starołęce.
Początki poznańskiej twierdzy fortowej sięgają 1872 roku, kiedy to podjęto decyzję o modernizacji istniejących tutaj umocnień. Przeprowadzono ją według nowatorskiej wówczas koncepcji fortyfikacji – systemu fortowego ześrodkowanego. Polegała ona na budowie wokół miasta pierścienia samodzielnych dzieł przystosowanych do obrony okrężnej. W pierwszym etapie, w latach 1876-1883, zrealizowano dziewięć artyleryjskich fortów głównych oraz trzy artyleryjskie forty pośrednie oddalone od centrum o około 4-5 km wraz z siecią dróg dojazdowych. W drugim etapie realizacji poznańskiej twierdzy, w latach 1887-1896 zbudowano sześć fortów pośrednich nowego typu, samodzielną baterię oraz schrony międzypolowe, natomiast wszystkie wcześniejsze obiekty wzmocniono.
Obie imprezy są jak dotąd jedynymi cyklicznymi w Poznaniu, w trakcie których można od dziesięciu lat zwiedzać niedostępne na co dzień dla turystów forty zewnętrznego pasa umocnień dziewiętnastowiecznej twierdzy. W tym roku główną atrakcją będzie wyjątkowa możliwość obejrzenia wnętrz fortu głównego I z lat 1878-1881. Jego zwiedzanie jest kontynuacją poprzednich imprez, zapoznających uczestników z podstawowymi typami obiektów poznańskiej twierdzy fortowej.
Na zwiedzających po raz pierwszy obiekt tego typu największe wrażenie zawsze wywołują rozmiary dzieł porównywalne z założeniami urbanistycznymi. Szerokość fortu I od strony miasta wynosi około 270 metrów - dla porównania bok Starego Rynku w Poznaniu ma około 140 metrów. Mimo ogromnej kubatury jest on stosunkowo słabo widoczny z zewnątrz, gdyż nadziemie porasta bujna roślinność.

Szczegółowe informacje:
Program:
Sobota
- 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 – zwiedzanie fortu w grupach (zbiórka przed głównym wjazdem na końcu ulicy Książęcej)
Niedziela
- 9.00 – start tras rowerowych (zbiórka przed SP 3 w Luboniu w pobliżu skrzyżowania ulic Armii Poznań i Powstańców Wielkopolskich).
- 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 – zwiedzanie fortu w grupach
- 13.30-15.30 – spotkanie z Leszkiem Adamczewskim, autorem książek m.in. o drugowojennej historii Wielkopolski
Warunki uczestnictwa: Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność, ubezpieczenie we własnym zakresie. Wnętrza fortu nie są oświetlone więc prosimy o zabranie latarek. Przydadzą się również długopisy, gdyż po zakończeniu zwiedzania odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o fortyfikacjach.
Atrakcje: Oprowadzanie po forcie będzie odbywało się w historycznych mundurach, przewidziany jest też obóz wojskowy, zabytkowe pojazdy, stoisko księgarskie oraz wojskowa grochówka.
Zapisy: Aby wziąć udział w rajdzie konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na odpowiednią listę! Ilość miejsc w poszczególnych grupach jest ograniczona, decyduje więc kolejność zgłoszeń. Zapisując się prosimy podawać: imię, nazwisko, rok urodzenia i miejscowość zamieszkania: Zapisy: trasy piesze: e-mail: [email protected], tel.: +48 784 971 205, +48 515 048 510, +48 608 896 000, rowerowe: tel. +48 609 144 509.
Dodatkowe informacje: www.tidgp.pl, www.tmmlsh.pl
Kontakt z organizatorami: Przemysław Maćkowiak, tel. +48 604 869 102
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!
ˆ Przemysław Maćkowiak

Organizatorzy:
Twierdza i Dawny Garnizon Poznań
Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia
Grupa Rekonstrukcyjna „Salamandra”
Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”
Wielkopolska Grupa Miłośników Historii „Wiarus”

 


 

5
Oceń (7 głosów)

 

 

III Forteczny Weekend - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł