II Święto SH im.10PP oraz inauguracja obchodów 880-lecia Łowicza

/ 11 zdjęć


Przygotowania do święta Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty rozpoczęły się już w sierpniu 2015 roku przesłaniem zaproszenia do Pana Adama Martina, Dyrektora Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Pod koniec 2015 roku dziesiątka otrzymała propozycję by koncert RZAWP był inauguracją obchodów 880 lecia Łowicza co było dla nas wielkim wyróżnieniem.
Datę obchodów święta ustalono na dzień 18.03.2016. Pierwsze święto SH im. 10PP odbyło się w 2015. Celowo przedstawiciele dziesiątki organizują święto stowarzyszenia a nie pułku gdyż termin święta pułkowego praktycznie pokrywa się z terminem święta 10 Opolskiej Brygady Logistycznej z którą dziesiątacy współpracują.
W dniu koncertu do dziesiątki dotarła smutna wiadomość na temat śmierci ostatniego żołnierza września 1939 z powiatu łowickiego Pana Jana Ambroziaka ze wsi Piaski. W związku z tą przykrą informacją wieczorny koncert w Łowickim Ośrodku Kultury został zadedykowany Panu pporucznikowi.
Sala kina zaczęła się zapełniać już od godziny 18:00. Oprócz mieszkańców miasta na koncert do Łowicza przybyli zaproszeni goście z całej Polski m.in. delegacje:
-Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (w osobie Pana płk Krzysztofa Gaja)
-10 Opolskiej Brygady Logistycznej z Opola
-Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności oddział Zegrze
-Wojskowej Komendy Uzupełnień ze Skierniewic
A także
-37 Dywizjonu rakietowego obrony powietrznej z Sochaczewa i 25 Brygada Kawalerii Powietrznej (1 Batalion z Leźnicy Wielkiej)
Na uroczystościach pojawili się przedstawiciele grup historycznych ze Skierniewic ( Stowarzyszenie Tradycji 26 Dyw. Piech.) oraz z Kutna (Stowarzyszenie Historyczne Pułk 37).
W tym dniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz miasta i powiatu w osobach: Pana Burmistrza Jana K. Kalińskiego oraz Pana Starosty Krzysztofa Figata. Pojawili się przedstawiciele instytucji m.in. Pani Dyrektor Muzeum w Łowiczu Marzena Kozanecka –Zwierz, Pan dyrektor Archiwum w Łowiczu Marek Wojtylak.
O godzinie 19:00 pod sceną pojawili się Panowie Piotr Marciniak (prezes SH im 10PP ) oraz Burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński. Głos zabrał Burmistrz. Powitał przybyłych gości oraz w związku z inauguracją obchodów 880-lecia Łowicza zaprezentował oficjalne logo obchodów. Po Burmistrzu dalszą część poprowadził Piotr Marciniak. Poprosił ludzi o powstanie i uczczenie minutą ciszy zmarłego ppor Jana Ambroziaka. W dalszej części przedstawiciele Stowarzyszenia Piotr Marciniak oraz Bartłomiej Gałaj (wiceprezes SH im.10PP) wręczyli wyróżnienia na mocy UCHWAŁY NR 01/2002/2016 WALNEGO ZEBRANIA CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA HISTORYCZNEGO IM.10 PUŁKU PIECHOTY Z DNIA 20 LUTEGO 2016 W ZAKRESIE NADANIA WYRÓŻNIEŃ DLA INSTYTUCJI ORAZ OSÓB CYWILNYCH.
Wyróżnienia „Zasłużony dla Stowarzyszenia” otrzymały :
-Sztab Generalny Wojska Polskiego
-10 Opolska Brygada Logistyczna
-Wojskowa Komenda Uzupełnień w Skierniewicach
-Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego
-Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności oddział Zegrze

medale pamiątkowe „przyjaciel dziesiątki” otrzymały:
-Pani Lucyna Gać
-Pan Wiktor Popławski
-Pan Marek Trepa
-Pan Jan Niżnik
-Pan Dariusz Gawroński
-Pan Bogdan Golis
-Pan Zdzisław Kryściak

Przed rozpoczęciem koncertu dziesiątacy zaprezentowali ostatnią niespodziankę tego wieczoru. Była nią książka ,którą wydali specjalnie z okazji święta. Nosi tytuł „Historia dziesiątki pocztówką pisana”. Autorami książki byli Jan Ruciński, Izabela Rucińska oraz Piotr Marciniak. Cały dochód z nakładu został przeznaczony na rzecz ciężko chorego Grzegorza Sieradzkiego w ramach ogólnopolskiej akcji „pomoc dla weterana”. Bez pomocy kilku osób m.in. Macieja Malangiewicza, Krystiana Cipińskiego, Krzysztofa Gajdy, Jacka Rutkowskiego oraz Bartłomieja Gałaja książka nie ujrzałaby światła dziennego. Dziesiątacy podziękowali wymienionym ofiarowując pamiątkowe koszulki w kamuflażu multicam z logotypami SH im. 10PP.
Pamiątkowe egzemplarze książek otrzymali także Panowie Krzysztof Kaliński (Burmistrz), Krzysztof Figat (Starosta), Dariusz Żywicki(Dyrektor ZSP nr 1), Pani Marzena Kozanecka –Zwierz (Dyrektor Muzeum w Łowiczu)
Koncert RZAWP rozpoczął się około godziny 19:30 i trwał ponad godzinę. W repertuarze znalazły się piosenki tak patriotyczne jak rozrywkowe m.in. temat przewodni filmu Vabank. Pełna sala kinowa, owacje na stojąco to czytelna odpowiedź na pytanie jak i czy koncert się podobał.

Na koniec chcemy podziękować wszystkim bez których koncert i całe święto nie doszło by do skutku:
Panu Adamowi Martinowi (Dyrektorowi RZAWP)
Panu Maciejowi Malangiewiczowi (Dyrektorowi ŁOK)
Panu Krzysztofowi Kalińskiemu ( Burmistrzowi Łowicza )
Oraz Panu Dariuszowi Żywickiemu (Dyrektorowi ZSP nr 1 w Łowiczu)

Zdjęcia
Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności oddział Zegrze

 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

II Święto SH im.10PP oraz inauguracja obchodów 880-lecia Łowicza - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł