II Piknik Militarny w Porcie Żerań.

/ 3 komentarzy / 63 zdjęć


W dniach 31 maja – 1 czerwca w Porcie Żerańskim na Warszawskiej Białołęce odbył się II Piknik Militarny pod nazwą „Drogi do wolności 1914-1920”.

Na pikniku pojawiła się GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, koło TPZP z Przasnysza wcielając się w rolę V Dywizji Syberyjskiej. Po dotarciu na Żerań rozbiliśmy obozowisko przystępując do dioramy i prezentacji V Dywizji Syberyjskiej. Na dioramach pojawiło się wielu zwiedzających a przy czym większość to dzieciaki. Szczególną frajdą dla dzieci były zadania wykonywane na poszczególnych dioramach w tym na naszej. Zabawa polegała na tym, by dzieci wykonali proste zadanie tematyczne do dioramy. Po zaliczeniu zadania rekonstruktorzy przystawiali stempel odtwarzanej formacji na specjalnie przygotowanej karcie obiegowej. Po uzbieraniu wszystkich pieczęci na dzieci czekały różne nagrody. W czasie pikniku oprócz dioram dużym zainteresowaniem cieszyły się pojazdy militarne w tym unikatowe w tym unikatowe czołgi Sherman, Stuart, T-34, oraz możliwość przejechania się nimi.

O godzinie 17-tej w sobotę odbyła się inscenizacja Bitwy pod Dynenburgirem   gdzie przedstawiono zdobycie miasta opanowanego przez bolszewików przez oddziały gen. Śmigłego-Rydza. Do sukcesu w bitwie przyczynił się atak czołgów FT-17. W czasie inscenizacji użyte zostały dwa czołgi FT-17 i jeden Austin I serii. Zgodnie z prawdą historyczną, siły Polsko-Łotewskie wygoniły Bolszewików z miasta przy czym w czasie ucieczki do Dźwiny większość poległa.

GRH 14PSS z Przasnysza dziękuje za zaproszenie na Piknik.Organizatorem Pikniku była Fundacja Ochrony Zabytków Militarnych oraz Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej przy współudziale Urzędu
Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy.

Relacja w TVP.

Film Pana Woźniaka.

 Fot. Mariusz Maciaszczyk.

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

 

II Piknik Militarny w Porcie Żerań. - opinie i komentarze

ametystametyst
0
Kurdę. Wszędzie zdążycie.Bardzo ciekawy piknik. (2014-06-05 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Przekazuję pochwały dla Waszego zaangażowania i podejścia do dzieci. Odwaliliście kawał porządnej roboty. Pochwały są w pełni zasłużone od Michała M. Przekazałem mu Wasze sugestie na temat organizacji i sensu takiego sposobu oszczędzania w krótkich żołnierskich słowach. (2014-06-07 00:00)
termisantermisan
0
jak widzę było dość ciekawie pod kątem i GRH i sprzętu, dziękować z relację (2014-06-12 00:00)

skomentuj ten artykuł