I rajd po linii Przedmościa Kalisz

/ 4 komentarzy / 37 zdjęć


W 1939 roku, spodziewając się nadchodzącej wojny, rozpoczęto budowę umocnień na przedmościach Kalisz, Koło i Poznań. Oficjalny rozkaz budowy umocnień wokół Kalisza wydano 24 czerwca 1939 roku. Wykonaniem umocnień zajęli się saperzy 25. Batalionu Saperów (sformowanego w 1939 roku dla 25. Dywizji Piechoty) pod dowództwem por. Piotra Zasunia. W lipcu budowano obiekty usytuowane na gruntach państwowych a w sierpniu na prywatnych. Oczywiście w pracach budowlanych saperzy byli wspierani przez lokalną ludność cywilną oraz bezrobotnych opłacanych z funduszu pracy. Dzięki uchwale Rady Miasta Kalisza 20 sierpnia robotnicy i zarządy niektórych kaliskich fabryk pod hasłem „Samorzutnie tworzymy linię Maginota” brali udział w budowie umocnień. Jak podaje na swojej stronie Stowarzyszenie Miłośnicy Wojen – Kalisz „…Wybudowano ogółem 37 schronów (21 żelbetonowych i 16 drewnianych), postawiono zasieki o długości 11 km, wykopano rów przeciwpancerny o długości 11 km.”
Schrony Przedmościa Kalisz to schrony typu A i B, czyli jedno i dwu-tradytorowe. Miały wytrzymać liczny ostrzał artyleryjski kal.75 mm i pojedynczy 105 mm a dwu-tradytorowe nawet do 155 mm. Ponieważ większość schronów wykonano w drugiej połowie sierpnia, w dniu wybuchu wojny nie wszystkie były zdatne do użytku. Beton nie zastygł całkowicie, a niektóre nie były obsypane ziemią. Ze względu na to, że we wrześniu 1939 roku Niemcy zmienili kierunek ataku i ominęli Przedmoście Kalisz, schrony nie zostały wykorzystane w walkach, a przez to 18 z nich istnieje do dzisiaj.
Taki bieg historii spowodował, że od wielu lat Przedmoście Kalisz, zwane medialnie „kaliską Linią Maginota” jest miejscem, które przyciąga pasjonatów historii.
W tym roku Stowarzyszenie "Miłośnicy Historii Wojen - Kalisz" z Kalisza, "Pasjonaci Samochodów Militarnych" z Ostrowa Wielkopolskiego i Odolanowa oraz "Kompania Wsparcia" z Kalisza zorganizowali „I Rajd po Linii Przedmoście Kalisz”. W założeniu był to rajd samochodów terenowych. Tych starszych i trochę nowszych, choć prawie wszystkie miały wojskową przeszłość. Zaplanowany na drugą niedzielę marca, ze względu na gwałtowne załamanie pogody został przełożony na niedzielę 23 marca.
O godzinie 10 uczestnicy (około 30 osób, w tym część młodzieży) spotkali się na parkingu przed terenem cmentarza komunalnego. Powód był podwójny. Na jego terenie znajduje się resztka schronu nr 1 a obok niego grób kolegi uczestników rajdu. Po zapaleniu zniczy i chwili zadumy rozpoczął się rajd. Przy każdym schronie zaplanowany był postój, podczas którego organizatorzy, koledzy Tomasz Dalinkiewicz (Miłośnicy Historii Wojen – Kalisz) oraz Jacek Guźniczak (Kompania Wsparcia) odpowiadali na pytania uczestników. W trakcie rajdu zapalono też znicze na powstałym w 1922 roku cmentarzu żołnierzy ukraińskich. Przejazd między bunkrami, po polnych drogach nie był łatwy(w nocy i od rana padał deszcz), ale wysłużone Gaz-y i Uaz-y dzielnie dotarły do mety rajdu usytuowanej przy bunkrze nr 16. Tutaj na uczestników czekała niespodzianka. Ubrani w mundury koledzy z Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty z Pleszewa przygotowali dla zmarzniętych gorącą herbatę i rozpalili ognisko, na którym pieczono kiełbasę. Nie przeszkadzał już nawet padający od dłuższej chwili ulewny deszcz. Atrakcją była też możliwość oddania kilku serii z repliki karabinu maszynowego Browning wz.30 z instalacją gazową.
Mimo zimna i padającego deszczu uczestnicy byli bardzo zadowoleni z rajdu. Po raz kolejny okazało się, że i młodzież i starszych można zainteresować historią, tylko może trzeba to zrobić w jakiś nietypowy sposób? W tym roku liczba uczestników ograniczona była ilością miejsc w samochodach. Mam nadzieję, że następne takie imprezy będą większe i że będą organizowane przynajmniej raz do roku.


Materiały źródłowe:
http://przedmoscie-kalisz.pl.tl/Bunkry.htm
www.schrony1939.fortyfikacje.pl/kalisz.htm
mat. własne
zdjęcia: Tomasz Dalinkiewicz, Jacek Guźniczak, Reniusz Ceroń

 


 

5
Oceń (9 głosów)

 

 

I rajd po linii Przedmościa Kalisz - opinie i komentarze

fortusfortus
0
Małe ale piękne są te nasze schrony (2014-03-25 00:00)
MisiolaMisiola
0
jak zawsze super relacja i opis:) (2014-03-26 00:00)
termisantermisan
0
dziękować za relację:) (2014-03-26 00:00)
użytkownik28306użytkownik28306
0
super zdjęcia (2014-03-28 00:00)

skomentuj ten artykuł