Humin mauzoleum Wielkiej Wojny

/ 14 zdjęć


HUMIN powiat Skierniewicki, gmina Bolimów

Humin mauzoleum Wielkiej Wojny to jeden z najciekawszych oprócz Zlotej i Joachimowa cmentarzy Wielkiej Wojny w okolicach Bolimowa.

Położenie: Cmentarz znajduje się między zabudowaniami wsi, po prawej stronie drogi (jadąc z kierunku Bolimowa) do Aleksandrowa.

Polegli: Niemcy i Rosjanie.

Historia: Budowę mauzoleum rozpoczęto w połowie lat 30-tych XX wieku, budowę przerwała II Wojna Światowa. W 1991 roku cmentarz został oczyszczony z samosiejek.

Opis obiektu: Mauzoleum składa się z dwóch części. Przednia, przypominająca szaniec, to kopiec ziemny obramowany granitowymi blokami na planie kwadratu o boku 35m. Od strony drogi na kopiec prowadzą granitowe schody. Na szczycie między drzewami znajduje się masywny, granitowy obelisk, zwieńczony krzyżem maltańskim, z rozpoczętym a niedokończonym napisem „1....”. W tylnej części rozciąga się sztuczne wyniesienie porośnięte drzewami i korzeniami. Prawdopodobnie w przedniej części cmentarza pochowano żołnierzy niemieckich, a w tylnej Rosyjskich.

W rejonie Humina toczono na przełomie 1914 i 15 roku niezwykle zacięte walki. Wieś raz po raz przechodziła w ręce rosyjskie lub niemieckie. Na terenie wsi znajdowały się trudne do zdobycia ziemne fortyfikacje, stąd być może symbolicznie kształt mauzoleum przypomina szaniec.

Humin mauzoleum współcześnie
Cmentarz ponownie zarósł samosiejkami, a obok cmentarza zezwolono na budowę domu.

 


 

4.8
Oceń (4 głosów)

 

Lokalizacja

 

Humin mauzoleum Wielkiej Wojny - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu