Hostovice/Słowacja 1914/1915 - 2016.

/ 2 komentarzy / 15 zdjęć


W dniu  28 maja 2016 roku w Hostovicach (Kraj Preszowski, Powiat Snina) odbyła się inscenizacja walk o Karpaty z 1915 roku. W inscenizacji wzięła udział GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza z kolegami z Czech, Słowacji, Rosji, Węgier, Gorlic oraz Polski. Łącznie prawie 200 rekonstruktorów.

Po 13 godzinach jazdy 14PSS z kolegami z Iłży, Mszczonowa, Kaliningradu, Warszawy, Skierniewic i Opatowa dojechaliśmy do Hostovic. W Hostowicach po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na pole bitwy. Na polu 14PSS obok kolegów z Czech, Rosji, Polski i Słowacji zajął pozycje stawiając CKM Maxim na lewym skrzydle okopów. W czasie, przed bitwą otwarte dla zwiedzających było obozowisko wystawione przez GRH 14PSS oraz szpital przy którym można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Po inscenizacji część 14pss wystąpiła w nowej produkcji dla TVP Historia pt; "Wojownicy czasu". Emisja pod koniec września 2016 roku na antenie TVP Historia.

Dokładnie o godz. 14-tej rozpoczęła się inscenizacja walk pod Hostovicami. Zgodnie z prawdą historyczną oddziały CK Armii przypuściły atak na wzgórze obsadzone przez Rosjan. Po ciężkim szturmie i próbie zdobycia rosyjskich okopów, wojska CK wycofały się na pozycje. Po krótkiej przerwie między walczącymi przedstawiono ostateczną ofensywę sił Austriackich i pruskich, zdobycie okopów rosyjskich poprzedzonym dużym ostrzałem artyleryjskim. Na zakończenie przedstawiono wzięcie do niewoli żołnierzy rosyjskich. W czasie inscenizacji prezentowano ostrzał karabinem maszynowym pozycji państw osi za pomocą repliki francuskiego samolotu Nieuport.

Scenariusz inscenizacji został oparty na autentycznych wydarzeniach jakie miały miejsce w Hostovicach. Hostowice były miejscem jednej z większych bitew 1914/1915. W Hostovicach znajduje się cmentarz wojenny nr 51 z okresu I wojny światowej. Na cmentarzu spoczywa 112 żołnierzy armii austro-węgierskiej w tym 104 podpisanych nazwiskiem. Reszta nieznanych żołnierzy to polegli pod Hostovicami Rosjanie.

GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich dziękuje organizatorom KVH "Bezkydy" ze Słowacji za zaproszenie na te uroczystości. Wszystkim kolegom i koleżankom rekonstruktorom za wspaniały klimat a licznie zebranym widzom za brawa. Szczególne podziękowania dla Martina Drobnaka ze Słowackich Beskidów za opiekę nad nami i naszymi rzeczami. Poniżej krótka relacja z uroczystości.


Fot; Andrzej Kowalski i Mariusz Maciaszczyk, Film; KVH "Bezkydy"

 

 


 

5
Oceń (9 głosów)

 

 

Hostovice/Słowacja 1914/1915 - 2016. - opinie i komentarze

FaZaFaZa
0
Dzięki wszystkim pasażerom autobusu Przasnysz - Hostovice za wspaniałą atmosferę w czasie jazdy. Było nas ponad 60 wojaków z naszej listy (54 w autobusie i 8 swoimi autami). Dzięki! (2016-05-31 00:00)
jacentyjacenty
0
https://www.youtube.com/watch?v=6DNJMBSiVDY (2016-11-03 18:53)

skomentuj ten artykuł