Historia zdjęć 05-października 1942 rok

/ 7 zdjęć


 

Historia zdjęć z czasów ,kiedy ludzkie życie liczyło się tyle ,co dziś wyplucie gumy na ulicy. Zdjęcia zrobiono najprawdopodobniej ,aby udokumentować zbrodnie wojenne,wykonywane przez Niemców na Polakach .Ta egzekucja ,mord, odbyła się na 10 niewinnych obywatelach Rzeczpospolitej Polskiej ,tylko dlatego ,gdyż okupanci chcieli w ten sposób ,,ukarać ,,i pokazać ,że nie cofną się przed niczym w celu osiągnięcia pełnej władzy ,nad terytorium które zajęli bezprawnie w 1939 roku. Był to odwet za wysadzenie pociągu niemieckiego ,który przez nikogo nieproszony ,bez pozwolenia władz Polskich podróżował z niemieckimi żołnierzami przez Nasze Ziemie .

Autorem zdjęć jest najprawdopodobniej Tadeusz Skrzypek ps. ,,Kot,, że Skierniewic cichy ,zapomniany bohater II wojny światowej .

,,Na jego imieninach 28 października 1939 roku ,spotkali się przyjaciele z harcerstwa .Wtedy też Tadeusz zaproponował utworzenie konspiracyjnej drużyny. Pierwszą akcją ,dokonaną jeszcze w tymże miesiącu ,było zerwanie flagi niemieckiej z siedziby okupanta ,z gmachu byłego dworca carskiego .Po dokonaniu tego czynu ,wymagającego zręczności i sprytu ,Tadeusz zyskał pseudonim ,,Kot,,

Tadeusz Skrzypek ,ps.,,Kot,,kapral podchorąży ur,(znalazłem dwie daty)1918-12-11 ,1919 Miejsce urodzenia Skierniewice ,Uczeń Gimnazjum i Liceum im Bolesława Prusa.

Imiona rodziców

Franciszek - Józefa

Udział w konspiracji 1939-1944

Podokręg Zachodni ("Haller-owo", "Hajduki","Cukrownia") Obszaru Warszawskiego Armii Krajowej - Obwód Armii Krajowej ("Skowronek") Sochaczew

Oddział

Armia Krajowa - Grupa "Kampinos", następnie II Obwód Armii Krajowej "Żywiciel" - zgrupowanie "Żyrafa I" - pluton 260

Szlak bojowy

Kampinos - Żoliborz

Okoliczności śmierci

Poległ 1944-08-22 w czasie drugiego ataku na Dworzec Gdański. Jego ciała nigdy nie odnaleziono.

Pozostawił żonę Zofię z domu Wiśniewską ,z którą dwa miesiące wcześniej w czerwcu 1944 roku w kościele na Marymoncie wziął ślub.

 

Napisałem: ,,Autorem zdjęć jest najprawdopodobniej Tadeusz Skrzypek ps. ,,Kot, ,,gdyż 100% pewności nie mam dotarłem do takich informacji:

,,Pan Antoni Fabjański otworzył swój zakład zegarmistrzowski po powrocie z obozu jenieckiego w 1941 roku. Mieścił się on w rynku, pod dzisiejszym numerem 30. Na tym zdjęciu z lat 40, są to prawdopodobnie te pierwsze otwarte drzwi od lewej. Pan Grzegorz opowiedział również ciekawą historię rodzinną, o tym jak z zakładu p. Antoniego wykonano zdjęcia dokumentujące egzekucję zakładników na skierniewickim rynku, które potem przekazano przedstawicielom Państwa Podziemnego. Jest to ciekawy ślad, dający nadzieję na istnienie nieznanych dotąd zdjęć z tego zdarzenia.,,

 

ze strony fb ,,Viator Dawne Skierniewice,,

 

cyt z książki Karola Zwierzchowskiego . ,,Podczas egzekucji 10 polskich zakładników powieszonych przez Niemców 5 października1942 na skierniewickim rynku w odwecie za wykolejenie przez Polaków pociągu pospiesznego z wojskiem ,Tadeusz Skrzypek wykonał fotografie skazańców. Zdjęcia te były ważnym dokumentem ,niestety ze względu na nasilające się akcje represyjne zostały zniszczone w obawie przed dostaniem się w ręce okupanta,,

 

Zakładając że takich zdjęć nie robili zwykli obywatele,tylko ludzie którzy działali w konspiracji ,należy przypuszczać ,że właśnie Pan Tadeusz jest autorem ,chyba że fotografów było co najmniej dwóch. Chociaż osobiście uważam to za mało prawdo podobne że by osoba postronna to robiła i to w takich czasach .

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Historia zdjęć 05-października 1942 rok - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł