Gwizdek sygnałowy wz.31

/ 3 zdjęć


Gwizdek sygnałowy wz.31 został wprowadzony do użycia w latach 1931-32. Konstrukcję regulowały Warunki Techniczne M 49./31 wydane przez Departament Intendentury MSWojsk z dnia 5 listopada 1931 r.
Gwizdek ze sznurkiem przysługiwał w polu oficerom i starszym podoficerom. Noszono go na plecionym sznurku, zawieszonym na guziku pod lewym naramiennikiem i włożony do lewej górnej kieszeni kurtki. Przy występowaniu w płaszczach sukiennych umocowany był do górnego guzika płaszcza i wsunięty pod płaszcz między drugim, a trzecim guzikiem od góry.

Konstrukcja - Gwizdek sygnałowy wz.31

Gwizdek wz.31 miał kształt walca wewnątrz wydrążonego. Składał się z kośćca z ustnikiem i główką, kółka mosiężnego i kulki korkowej, czyli trelika. Wykonany był ze stopu w składzie 65% cyny, 15% ołowiu, 20% antymonu. Gwizdki dostarczano do jednostek w pudełkach kartonowych po 20-50 sztuk w każdym.

Konstrukcja sznurka wz.31

Sznurek do gwizdka sygnałowego wz.31, był spleciony w rodzaju łańcuszka, z obu stron zakończonego pętlami. Wykonywano go z jednoskrętowych nici bawełnianych, oplecionych za zewnątrz przędzą bawełnianą. Całość barwiona na kolor ochronny.

Gwizdek sygnałowy wz.31 - podstawowe dane

Masa: 31 g (+-5%)
Długość: 49 mm
Szerokość: 18 mm
Długość sznurka: 250 mm

Źródła

'Warunki techniczne materiałów wojskowych - Gwizdek sygnałowy' - MsWojsk. Dep.Intendentury, 1931 rok
'Warunki techniczne materiałów wojskowych - Sznurek do gwizdka sygnałowego' - MsWojsk. Dep.Intendentury, 1931 rok

/PATHE/

 


 

0
Oceń (0 głosów)

 

 

Gwizdek sygnałowy wz.31 - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł