Grupy rekonstrukcji historycznej pielgrzymowały na Jasną Górę

/ 1 komentarzy / 43 zdjęćW dniach 5-6 lipca odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Rekonstruktorów na Jasną Górę. Ideą przewodnią wydarzenia było podziękowanie Matce Bożej Hetmance Wojsk Polskich za odzyskanie niepodległości w roku 1918.
Pierwsza pielgrzymka odbyła się akurat w tym roku nie bez powodu – ma ona swój wymiar symboliczny, ponieważ wiąże się z setną rocznicą czynu niepodległościowego 1914-2014. Obecne na pierwszej pielgrzymce grupy historyczne postanowiły przyjeżdżać na Jasną Górę w pierwszy weekend lipca przynajmniej do roku 2018, czyli do dnia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Mamy wielką nadzieję, że w roku 2018 pielgrzymka będzie bardzo liczna i stanie się jednym z najważniejszych punktów uroczystych obchodów okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości.
W programie tegorocznej pielgrzymki były sobotnia i niedzielna msze święte, Apel Jasnogórski, droga krzyżowa na wałach i spotkanie integracyjne. Niezwykle doniosłym wydarzeniem stało się uroczyste przyjęcie i podpisanie aktu zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie Królowej Polski spraw Ojczyzny i Narodu. W akcie czytamy miedzy innymi: „Grupy Rekonstrukcji Historycznej, będące strażnikami historii Polski, która nierozerwalnie związana jest z opieka Maryi, dziękują za cudowne ocalenie naszej Ojczyzny w roku potopu szwedzkiego 1655, ratunek chrześcijańskiej Europy w roku 1683, cud nad Wisła w roku 1920, odzyskana wolność i wiele innych dowodów opieki Maryi panny nad obrońcami naszego kraju. My, zgromadzeni na Jasnej Górze pasjonaci historii Polski, pragniemy pielgrzymować do Matki Bożej Częstochowskiej każdego roku, przynajmniej do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości w roku 2018”.
W tym roku do stóp Jasnogórskiej Pani przyjechały grupy rekonstrukcyjne z całego kraju: Pułk 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego, Stow. Artylerii Dawnej „Arsenał”, Zgrupowanie „Radosław”, XVI Okr. NZW Mazowsze-Orzeł-Tęcza, Strzelcy Kurpiowscy 1863, 5 Pułk Ułanów Zasławskich, Stowarzyszenie Szlachty Wielkopolskiej, GRH Pancerni Strzegom, Gloria Victis 1863, Stow. Legionów Polskich i Mazurka Dąbrowskiego w Nysie. Komandorię Pielgrzymki stanowili: ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski, ks. Konrad Zawiślak, ks. Marek Kondratowicz, Arkadiusz Czartoryski, Wojciech Borkowski, Magda Stulgis, Grzegorz Sul, Janusz Marzewski, Mirosław Szczubełek, Krzysztof Banaś, Eugeniusz Stodolak, Irek Karbowski oraz Robert Galara.
Arkadiusz Czartoryski
Zdjęcia A. Czartoryski, M. Grzyb, C. Pomykała, P. Pius.


 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Grupy rekonstrukcji historycznej pielgrzymowały na Jasną Górę - opinie i komentarze

formoza58formoza58
0
Dziewczęta od "Radosława"...Ojj tak,zaprawdę ładna grupa ;-) Pozdrawiam serdecznie (2014-07-10 00:00)

skomentuj ten artykuł