Groby Ułanów Jazłowieckich cz.4- Antoni Tyjewski

/ 3 zdjęć


[p]Miejsce Wiecznego Spoczynku kolejnego żołnierza 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich,którego chciałbym przypomnieć, znajduje się w jednym ze zbiorowych mogił w katyńskim lesie. Znalazłem Jego nazwisko zupełnie przypadkiem,czytając książkę "Kawalerowie Orderu Virtuti Militari w mogiłach katyńskich", wydaną w Warszawie w 2000 roku.[/p][p]Tym bardziej przypadkiem znajdując informację,że nazywał się Antoni Tijewski,odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari V klasy nr.2550,za odwagę wykazaną w walkach w szeregach 14 P.Uł. podczas wojny polsko- bolszewickiej w 1920 roku.
Sprawdziłem listę Jazłowiaków,Kawalerów VM,umieszczoną w opracowaniu historii pułkowej wg. mjr.Witolda Czaykowskiego z 1928 roku i pod pozycją siedemdziesiątą piątą znalazłem kaprala Antoniego ...Tyjewskiego.Odnalazł się kolejny,ósmy żołnierz pułku,zamordowany przez Sowietów w 1940 roku.
Antoni Tijewski (Tyjewski) urodził się 31 grudnia 1901 roku na Kaukazie.W 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich brał udział w walkach przeciwko Ukraińcom i bolszewikom w latach 1919- 1920.W uzasadnieniu nadania krzża Virtuti Militari czytamy:
"10 pażdziernika 1920 roku w wypadzie na Korosteń,dowodzi plutonem,który otrzymał rozkaz podejścia do toru w pobliżu bolszewickiego pociągu pancernego,oraz zerwania torów za nim,uniemożliwiając jego odwrót.Mimo huraganowego ognia wywiązał się z powierzonego mu zadania.Podłożył ładunek wybuchowy,ktory zerwał tory i uszkodził pociąg.Podczas prac naprawczych szyn przez bolszewików,kapral Tyjewski zaatakował pociąg i wziął do niewoli 19 Rosjan i 2 karabiny maszynowe."
Po zakończeniu wojny,Antoni Tijewski odszedł z szeregów do rezerwy.W okresie międzywojennym pracował jako urzędnik min. w magistracie w Zdołbunowie i Powiatowej Komendzie Uzupełnień w Dubnie.W 1933 uczestniczy w kursie oficerów rezerwy dowódców szwadronów CKM przy szkole podchorążych w Zambrowie.
1 stycznia 1935 roku mianowany porucznikiem rezerwy.Jako oficer rezerwy odbywa ćwiczenia w 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich w Równem.W okresie międzywojennym działał w Związku Oficerów Rezerwy i w Lidze Morskiej i Kolonialnej.
We wrześniu 1939 roku dostaje się do niewoli sowieckiej.Jako więzień obozu w Kozielsku,zostaje w kwietniu 1940 zamordowany w lesie katyńskim.Tragiczny koniec kolejnego Kawalera Virtuti Militari,któremu między innymi poeta poświecił swoje dobitne strofy:

Czarno- niebieska wstążka
A przy niej Srebrny Krzyż
Virtuti Militari
Co znaczy to ?- Czy wiesz ?
Znaczy to żołnierskiej cnocie
Szlachetni o niej śnią
A zdobyć ten krzyż można
Pogardą śmierci,krwią ![/p]

 


 

5
Oceń (2 głosów)

 

 

Groby Ułanów Jazłowieckich cz.4- Antoni Tyjewski - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł