Groby Ułanów Jazłowieckich cz.3-St.uł.Kazimierz Słoma

/ 6 zdjęć


Patrzę na portret Ułana 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, stojącego przed obiektywem aparatu jednego z zakładów fotograficznych w drugiej połowie lat trzydziestych. Kiedy moja córka spojrzała na Niego, zauważyła przede wszystkim niespokojne, smutne oczy. Idąc za tym trafnym spostrzeżeniem zacząłem się zastanawiać,czy człowiek czuje podświadomie zbliżającą się śmierć. Może tak było w przypadku starszego ułana Kazimierza Słomy, który spoczywa w mogile zbiorowej w kwaterze Wojennej 1 K 6 Cmentarza Parafialnego w Kampinosie, powiat Błonie...
Urodził się 3 marca 1916 roku w Pęcnie w powiecie śremskim.Dzieciństwo i młodość spędził w Krzyszkówku w powiecie Międzychód. Sądząc po wieku, został zmobilizowany jako rezerwista do 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w sierpniu 1939 roku. Jako starszy ułan, celowniczy ręcznego karabinu maszynowego, został wcielony do 1 plutonu w 3 szwadronie. Jego dowódca plutonu, ppor.Gerard Korolewicz zapamiętał Go jako "...wyjątkowo zdyscyplinowanego i dzielnego żołnierza", który w dniu wybuchu wojny, zacierając ręce tak skomentował to wydarzenie:
-No to teraz my tym ... pokażemy za to,że nas napadli.
10 września pod Wartkowicami, spieszony 1 pluton przeprawiwszy się przez Ner,rozsypał się do natarcia. Przy wsparciu plutonu samochodów pancernych Podolskiej BK, ułani zaatakowali niemiecką kolumnę samochodową.Z a pierwszym samochodem pancernym, nie zważając na kule, biegł ze swoim rkm-em starszy ułan Kazimierz Słoma. W ataku tym ułani zdobyli kilkadziesiąt samochodów ciężarowych z zaopatrzeniem i wzięli do niewoli około 60 jeńców ,przy stratach własnych zero.
Dowódca st. uł. Słomy wspominał swego podkomendnego w swojej relacji, gdy podczas przerwy w walce "...swój erkaem czyścił i oliwił,gdy inni drzemali, byle być pierwszym w akcji i zawsze gotowym."
17 września 1 pluton ppor.Korolewicza poszedł jako podjazd z zadaniem ubezpieczania natarcia brygady od południowego skrzydła z kierunku wsi granica.Wkrótce stwierdzono obecność trzech niemieckich czołgów z piechotą,posuwających się w kierunku północnym.
W związku z tym zorganizowano spieszoną sekcją rkm i karabinem przeciwpancernym zasadzkę za zakrętem duktu leśnego.Kiedy wróg się pojawił,pierwszy czołg został unieruchomiony dwoma strzałami UR-a.Uciekającą załogę ostrzelał st. uł. Słoma.
Niestety,pozostałe dwa czołgi otworzyły morderczy ogień z odległości 300 metrów...
St. uł. Kazimierz Słoma poległ trafiony pociskiem prosto w czoło,w momencie,kiedy uniósł głowę,aby poprawić obsuwający się w piasku erkaem. Na skutek piekielnego ognia Jego ciała nie udało się wynieść. Zwłoki zostały w miejscu śmierci, reszta ułanów z trudem zdołała się wydostać do koni.
Ppor. Korolewicz poprosił napotkanego gajowego z pobliskiej gajówki,który przyrzekł pochować poległego i postawić nagrobek z napisem:
St. uł. Słoma Kazimierz
3 szwadron Ułanów Jazlowieckich
Gajowy słowa dotrzymał... Zwłoki st.uł. Słomy ekshumowano z leśnej mogiły do Kwatery Wojennej na Cmentarz Parafialny w Kampinosie, w 1941 roku. Według dokumentów z Urzędu Gminy Kampinos wynika, że na podstawie dokumentów znalezionych przy zwłokach,rodzina została powiadomiona o śmierci. Niestety,wiadomość wysłana pod wskazany adres nie trafiła do adresatów, bowiem podczas okupacji zostali wysiedleni przez Niemców.
Dopiero po wojnie, o śmierci st. uł. Słomy Jego bliscy dowiedzieli się od jednego z Jego towarzyszy broni. Nie potrafił jednak prawdopodobnie podać dokładnego miejsca pochówku. Może właśnie dlatego Jego mylnie podany stopień , nazwisko i data śmierci figuruje na tablicy Kwatery Wojennej cmentarza w Łęczycy. Dopiero w styczniu 2014 roku Bratanek st. uł. Kazimierza Słomy ustalił miejsce Jego Wiecznego Spoczynku...
I taka jest historia starszego ułana ze smutnymi oczami ze starej fotografii,jednego z wielu,którzy życie swoje złożyli na Ołtarzu Ojczyzny.
[/p]

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

Groby Ułanów Jazłowieckich cz.3-St.uł.Kazimierz Słoma - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł