Grób obrońcy Twierdzy Modlin

/ 17 zdjęć


Na tę uroczystość bliscy i rodzina czekali ponad 70 lat.

W Opaleńcu koło Chorzel, na dawnej granicy polsko- niemieckiej, odbyło się uroczyste poświęcenie grobu obrońcy twierdzy Modlin, kanoniera Edwarda Zawiszy.

Pochodził z okolic Makowa Mazowieckiego. Urodził się w 1907-m roku urodził się we wsi Kańkowo, koło Małkini. W czasie kampanii wrześniowej bronił twierdzy Modlin. Do niewoli dostał się 29 września 1939, w dniu kapitulacji twierdzy. Trafił do Stalagu 1 A Stablack w Prusach Wschodnich, w okolicach Kamińska.

W czerwcu 1940 -go zdecydował się na brawurową ucieczkę. Z relacji świadków wynika, że ostatni jej etap pokonywał na motocyklu. Zginął, zastrzelony przez Niemców, w pobliżu przedwojennej granicy Prus z
Polską, około stu kilometrów od rodzinnej wsi. Został pochowany na katolickim cmentarzu w niemieckim wówczas Opaleńcu.

Rodzina wiedziała o jego śmierci, nie znała jednak miejsca pochówku. Grób odnalazła dopiero w roku 2011.

Staraniem miejscowego proboszcza, księdza Stanisława Sito, 27. września 2014 roku mogiła została uroczyście poświęcona w obecności córki Edwarda Zawiszy- Wandy, lokalnych władz i wojska. Akcentem
historycznym była obecność przedstawicieli SRH Marienburg, którzy wraz z wojskiem pełnili warty honorowe w czasie Mszy Świętej przy portrecie Edwarda Zawiszy oraz na cmentarzu.

Uroczystość zbiegła się z 75-tą rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Edward Zawisza pozostawił dwoje dzieci. Żona wychowała je samotnie.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach. 

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Grób obrońcy Twierdzy Modlin - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł