GRH GORLICE 1915 – Zmiana Warty w Krakowie

/ 4 komentarzy / 15 zdjęć


27 października na rynku głównym w Krakowie gorlicka grupa uczestniczyła w zmianie warty. Uroczystość ta związana była z rocznicą wyzwolenia Krakowa z pod okupacyjnych władz zaboru austriackiego. Ponadto miało miejsce zaprzysiężenie nowo przyjętych Strażników Miejskich oraz ślubowanie pierwszych klas gimnazjalnych. Następnie Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider złożyli kwiaty pod tablicą na wieży ratuszowej oraz wręczyli nagrody zwycięzcom biegu sztafetowego o szablę kpt. Stawarza.

Członkowie GRH ,,Gorlice 1915” mieli również możliwość poznania i porozmawiania z rodziną por. Ludwika Iwaszko. Syn porucznika- Piotr Iwaszko opowiedział wiele ciekawostek z czasów służby ojca w austriackiej armii oraz z pierwszych dni wyzwalania Krakowa w październiku 1918 roku.
Gorlicka grupa brała udział w zmianie warty dzięki zaproszeniu współorganizatorów uroczystości: ck. 13 pułku piechoty ,,Krakowskie Dzieci” oraz GRH ,,Artyleria” z Krakowa.

Por. Ludwik Iwaszko oraz por. Antoni Stawarz byli inicjatorami akcji oswobodzenia Krakowa. 30 października 1918 roku żołnierze -Polacy jeszcze w austriackich mundurach pod ich dowództwem ( w dwóch grupach ) rozpoczęli akcję oswobadzania miasta. Po przemaszerowaniu z koszar na Podgórzu oddziały wyzwoleńcze dotarły na rynek główny. Tu dokonali zmiany austriackiej warty na polską załogę. I wojna światowa zakończyła się w Krakowie w dniu 31 października 1918 r. Tym samym Kraków przestał być częścią habsburskiej monarchii i stał się zalążkiem niepodległej Polski. Podobne zdarzenia miały miejsce w innych miastach Galicji.

Tekst i foto: B. Głód

 


 

3.7
Oceń (19 głosów)

 

 

GRH GORLICE 1915 – Zmiana Warty w Krakowie - opinie i komentarze

zsirazsira
0
Już od ub. roku tradycją staje się że GRH Gorlice 1915 jest zapraszana i bierze udział w tej doniosłej uroczystości w Krakowie. Przedstawiciele GRH Gorlice 1915 w tym roku w nowych mundurach polowych z wyposażeniem i bronią dodali realizmu tej uroczystości, bowiem reprezentanci innych grup wystąpili bez broni w mundurach galowych. Zdjęcia b. db. szkoda tylko że nie opisane co wzgl. kogo przedstawiają. Byłoby to dobre dla " niezaznajomionych".
(2011-11-09 00:00)
CloneTrooperCloneTrooper
0
Zbigniewie opis mozesz dodac w formie komentarza pod zdjeciami :). Otrzymalem je bez opisu, a nie bylem w Krakowie. (2011-11-09 00:00)
FaZaFaZa
0
GRH Gorlice jak zwykle na wysokości zadania. Duże pozdrowienia z północy.
(2011-11-09 00:00)
zsirazsira
0
Clone- OK spróbuję. Nie wszędzie byłem, np zdjęcie11 to chyba z rodziną Iwaszki i Stawarza.
(2011-11-09 00:00)

skomentuj ten artykuł