GRH Gorlice 1915 na pikniku lotniczym w Krakowie

/ 5 komentarzy / 14 zdjęć


W dniach 29-30 czerwca nasza grupa miała okazję zaprezentować się w Krakowie na lotnisku Rakowice - Czyżyny podczas największego przedsięwzięcia lotniczego w południowej Polsce - IX Małopolskiego Pikniku Lotniczego, zorganizowanego przez Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Tradycyjnie już przygotowaliśmy bogatą dioramę prezentującą eksponaty z okresu I Wojny Światowej, wspartą tablicami poglądowymi i prezentacjami multiedialnymi, ulotkami, folderami, płytkami i kartkami, jak zwykle też widzowie, przyjaciele, a nawet “wrogie siły” ;-) skosztować mogły naszych specjałów - tym razem oprócz staropolskiego bigosu, chleba ze smalcem i okowitki, do degustacji przygotowaliśmy również pierwszorzędny udziec wieprzowy.

Najważniejszym jednak zadaniem naszej grupy podczas tej imprezy, było przeprowadzenie akcji promocyjnej mającej na celu rozpowszechnienie wiedzy o Bitwie Gorlickiej, historii Gorlic, 20 pułku, rozpromowanie GRH Gorlice 1915 i jej przedsięwzięć, a przez to zachęcenie do zainteresowania się ziemią gorlicką i odwiedzenia jej.
Zadanie to związane było z realizowanym przez nasze stowarzyszenie zadaniem publicznym w zakresie kultury - projektem pn. “Promocja historii Gorlic i Ziemi Gorlickiej w kraju i za granicą', sfinansowanym z dotacji Urzędu Miasta Gorlice i własnych środków Stowarzyszenia.

Przede wszystkim więc podczas tej imprezy opowiadaliśmy, rozmawialiśmy, dzieciom chcącym “dotknąć” eksponatów, proponowaliśmy mini questy, prezentowaliśmy umundurowanie i wyposażenie, słuchaliśmy przejmujących historii rodzinnych związanych z okresem Wielkiej Wojny a i przybliżaliśmy historię Ziemi Gorlickiej w bardziej “nowoczesny” sposób: przez foldery, ulotki, płytki i własnoręcznie sporządzone gadżety.

Za miłe towarzystwo dziękujemy 71 Bielewskiemu Pułkowi Piechoty, GRH „Artyleria” z Krakowa, GRH 1 Pułkowi Piechoty 1 Brygady Legionów J. Piłsudskiego i członkom 13 Pułku Piechoty z Krakowa ;-)


foto: T. Machowski, A. Czyżycka
tekst: A. Czyżycka

 


 

4.5
Oceń (11 głosów)

 

 

GRH Gorlice 1915 na pikniku lotniczym w Krakowie - opinie i komentarze

zsirazsira
0
To prawdziwa przyjemność towarzyszyć kolegom z Gorlic. Promocję swojej najliczniejszej grupy c.k. jak i ziemi gorlickiej wykonali b. dobrze. W Krakowie są już dobrze znani z racji udziału w różnych imprezach patriotycznych i nie tylko. Na lotnisku cieszyli się dużym zainteresowaniem   krakusów ale również gości z poza Krakowa .Ich umundurowanie , wyposażenie ,sprzęt strzelający jak i pokazane eksponaty z okresu IWS budziły duże zainteresowanie. Nad wszystkim czuwał ich nowy  (stary--nie ze względu na wiek) prezes Piotr Kamiński . Kol. częstowali świetnym udzcem wieprzowym takim jak to się jadało dawniej  i chlebem ( ze smalcem ) wypiekanym tradycyjnie w piecu chlebowym przez kol. sanitariuszkę -kto nie próbował niech żałuje.
Zbigniew Sira GRH Artyleria Krakowska.
(2013-07-09 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Miło jest widzieć Was na zdjęciach. Mam nadzieję że spotkamy się jeszcze w tym roku. Ten smalec i chleb śniły mi się po nocy długo jeszcze po imprezie w Gorlicach. I jak napisał Zbyszek żałuję. (2013-07-09 00:00)
stanikusstanikus
0
Mnie poczęstowali najpierw ,,zapalanką,, potem kawałkiem ciepłego chudego mięsa z końcówką chleba a potem opowiadałem o niedawno obejrzanym ruskim 12 odcinkowym serialu pt. Strasti po Czapaju. (2013-07-14 00:00)
BonapartBonapart
0
W imieniu GRH 1 Pułk Piechoty I Brygady Legionów Polskich serdecznie dziękujemy za koleżeńską atmosferę. (2013-07-15 00:00)
zsirazsira
0
Na stronach Nasze Miasto (http://gorlice.naszemiast...html#skomentuj z dn.28.06 z aktualizacją z3.07) w komentarzach "szczęsny" napisał na temat udziału w pikniku grupy gorlickiej.
Byłem w sobotę i  niedzielę z Gorlicami i stwierdzam że podane  fakty są nieprawdziwe. W tej sprawie wypowiedziałem się tam w komentarzach.
Zbigniew Sira
(2013-08-22 00:00)

skomentuj ten artykuł