GR CSP KOP - 5 lat minęło.

/ 2 komentarzy / 3 zdjęć


Nim się człowiek obejrzał, minęło 5-lat naszej działalności, jako Grupy Rekonstrukcyjnej. Pamiętam, jak dziś, że spotkaliśmy się w Osowcu w knajpce, w zimne styczniowe popołudnie, przy kuflu piwa po szkoleniu przewodników. Było nas pięciu zapaleńców, którzy wówczas postawili sobie cel, że do Święta Wojska Polskiego w 2009 roku założą mundury Korpusu Ochrony Pogranicza, a tym samym utworzą w ramach Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego Grupę Rekonstrukcyjną Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP. Sam pomysł krążył w naszych głowach znacznie wcześniej. W związku z tym, postanowiliśmy go w końcu zmaterializować. Zaczynaliśmy swoją przygodę rekonstrukcyjną późno. Wiele Grup już wówczas prężnie działało od wielu lat. Nie brakowało również sceptyków, którzy mówili, „że się Wam nie uda”. My sami przeżywaliśmy często chwile zwątpienia i spadki zapału do dalszego działania. Ale jakaś ogromna siła woli i chęci stworzenia czegoś nowego pchała nas nieustannie do przodu. Trzeba mieć marzenia, ale również trzeba chcieć i umieć je realizować. Nam się udało! I tak o to 23 sierpnia 2009 r. przekroczyliśmy w mundurach bramę Jednostki Wojskowej w Osowcu Twierdzy, tym samym zapoczątkowując Naszą działalność. Długo by się rozwodzić, co nam się udało, a co nie. Samemu chwalić się również nie wypada. Ale w ciągu tych 5 lat uczestniczyliśmy w kilkudziesięciu uroczystościach, imprezach, lekcjach, prelekcjach oraz rekonstrukcjach. Współpracujemy z wieloma organizacjami, stowarzyszeniami i co najważniejsze z Grupami Rekonstrukcyjnymi z regionu, jak i z kraju. Nie zabrakło nas również przy ekshumacji i pochówku obrońców odcinka „Wizna”. Posiadamy biblioteczkę, w której zgromadziliśmy na chwilę obecną kilkadziesiąt woluminów. Cały czas w miarę możliwości, mundurujemy się, doposażamy i dozbrajamy. Mamy swoje „okienka na świat” w internecie. Również w ciągu tych pięciu lat przyjęliśmy kolejnych trzech nowych członków. Okrzepliśmy i wyszyliśmy „z wieku niemowlęcego”, zaczynając „wiek dziecięcy”. Jednym słowem idziemy cały czas do przodu.

Uroczyste obchody zaplanowaliśmy właśnie na 18 stycznia br. Jednak nikt z Nas nie przypuszczał, że ten rok zacznie się tak smutno i przyniesie niepowetowane straty. Na wieczną wartę odeszli, najpierw p. Józef Bocheński, a następnie p. major Bernard Wasilewski. W ciągu jednego tygodnia uczestniczyliśmy w dwóch pogrzebach. Ostatni z pogrzebów, p. Majora, wypadł właśnie w sobotę. Niestety, nie mieliśmy możliwości przełożenia spotkania, gdyż na ten dzień uzyskaliśmy specjalną zgodę Dowódcy Jednostki Wojskowej w Osowcu Twierdzy, na pobyt w koszarach głównych Fortu I Centralnego, o co zabiegaliśmy od dłuższego czasu. Z przyczyn losowych w spotkaniu, nie mógł uczestniczyć również Dowódca Grupy. Jednak wszyscy byliśmy z nim duchem, a on z nami. Po uroczystościach pogrzebowych, udaliśmy się prosto na Twierdzę, aby tam w jednym z pomieszczeń koszarowych przygotować rocznicowe spotkanie. Było uroczyste odczytanie Rozkazu Dowódcy z okazji 5 – lecia działalności oraz przyjęcie w nasze szeregi nowego członka. Po części oficjalnej rozpoczęliśmy biesiadowanie, przy którym wspominaliśmy ostanie wydarzenia, jak również te dobre, złe i smutne chwile w naszej dotychczasowej działalności. Snuliśmy też plany na przyszłość. Korzystając z okazji zorganizowaliśmy małą sesję fotograficzną w pomieszczeniach koszarowych. Następną atrakcją było nocne zwiedzanie Twierdzy, co przy zimowej aurze i późnej porze było ekscytujące. Następnie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, kończąc tym samym dzień pełen wrażeń.

Kończąc pierwszą pięciolatkę chcielibyśmy podziękować naszym najbliższym za wyrozumiałość, Władzom OTF, byłym, jak i obecnym, za ogromne wsparcie, jakiego nam udzielają i tym wszystkim, przyjaciołom, znajomym, sympatykom za dotychczasową współpracę, pomoc, uznanie i docenianie naszej działalności. Sobie życzymy wytrwałości w tym, co robimy oraz wielu kolejnych lat działalności ku chwale Ojczyzny.

Tekst: plut. Maciej Markowski
Więcej zdjęć w 'Galerii' na stronie www.kop.dobroni.pl

 


 

5
Oceń (6 głosów)

 

 

GR CSP KOP - 5 lat minęło. - opinie i komentarze

dabwoj1dabwoj1
0
Z okazji 5-lecia działalności GR CSP KOP dla całej grupy powodzenia i dalszych sukcesów w kultywowaniu tradycji CSP KOP oraz utrwalaniu historycznych dziejów Polski. (2014-01-26 00:00)
KomskiKomski
0
Gratulacje i pozdrowienia od GRH 58 pp (4 psw)! I wszelkiego powodzenia w kolejnym 5-leciu! (2014-01-27 00:00)

skomentuj ten artykuł