Gorlickie wspomnienia

/ 27 zdjęćKilkunastoosobowy oddział mszczonowskich rekonstruktorów uczestniczył w dniach 1-2 maja w obchodach setnej rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Mszczonowianie wzięli udział w głównych obchodach rocznicowych, jakie miały miejsce w centrum Gorlic w dniu 1 maja i w inscenizacji bitwy, jaką zorganizowano 2 maja w pobliskiej Sękowej.
Bitwa pod Gorlicami miała przełomowe znaczenia dla zmagań pierwszowojennych na południowym odcinku frontu wschodniego. Zwyciężyły w niej połączone siły państw centralnych, powodując wielki odwrót Rosjan z Galicji. Zmagania gorlickie były bardzo krwawe Do dziś świadczą o tym liczne cmentarze wojenne.
Tegoroczna inscenizacja w Sękowej zorganizowana została z rozmachem. Uczestniczyło w niej około 300 rekonstruktorów z ponad 30 grup, z: Polski, Węgier Czech, Litwy, Austrii, Słowacji i Rosji. Atutami widowiska były m.in.: scenografia pola walki, rozbudowywana już od kilku lat, solidne efekty pirotechniczne, a także pojawienie się nad polem bitewnym epokowego dwupłatowca. Narratorem widowiska był Andrzej Olejko z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Organizatorami całych obchodów, stulecia Bitwy pod Gorlicami, które trwały od 20 kwietnia do 3 maja, były: Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury, Gmina Łużna, Gmina Sękowa. O część rekonstrukcyjną przedsięwzięcia zadbali oczywiście członkowie GRH Gorlice 1915.

Tekst: Piotr Dymecki
Foto: Grzegorz Witkowski i Stanisław Witkowski
GRH STRZELCY im. 31pSK z Mszczonowa

 


 

4.5
Oceń (4 głosów)

 

 

Gorlickie wspomnienia - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł