Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości -Blichowo

/ 5 zdjęć


Pierwsze Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości

93 lata temu, po okresie zaborów, 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Ten symboliczny dzień od 1937 roku stał się Świętem Narodowym. Czas po II wojnie światowej, gdy Polska znalazła się w strefie wpływów radzieckich, nie dawał możliwości jawnych obchodów tego ważnego dla Polaków dnia. Na szczęście już od ponad 20 lat 11 listopada Polacy znów mogą cieszyć się Świętem Odzyskania Niepodległości.
Jesień i nie najlepsza pogoda nie sprzyjają świętowaniu, jednak w tym roku, z inicjatywy wójta gminy Bulkowo, pana Gabriela Graczyka, po raz pierwszy zorganizowane zostały gminne obchody tego radosnego Święta Narodowego. Organizacją uroczystości zajął się Zespół Szkół Ogólnokształcących w Blichowie pod przewodnictwem dyrektora, pana Krzysztofa Włodarskiego przy wydatnej pomocy proboszcza tutejszej parafii ks. Dziekana Włodzimierza Dzieńkowskiego.
Uroczystości, które odbyły się w kościele pw. św. Anny w Blichowie rozpoczęły się o godzinie 10.00 oficjalnym powitaniem zaproszonych gości, wśród których znaleźli się Kombatanci, wójt Gminy Bulkowo pan Gabriel Graczyk, Radny Rady Powiatu Płockiego pan Tomasz Skorupski, Radni Rady Gminy Bulkowo z Przewodniczącym panem Waldemarem Kajką, Dyrektorzy placówek oświatowych a także uczniowie - przedstawiciele szkół z terenu gminy. W swoim wystąpieniu wójt gminy Bulkowo, pan Gabriel Graczyk, nawiązał do zorganizowanego przez 44 Drużynę Harcerską w Blichowie, pierwszego harcerskiego turnieju strzeleckiego „Dni Wolności – Worowice 2011”, łączącego się tradycją ze związkami strzeleckimi sprzed I wojny światowej. Należy dodać, że rywalizacja toczyła się o Puchary ufundowane przez Wójta Gminy Bulkowo, pana Gabriela Graczyka oraz Komendanta Hufca ZHP „Mazowsze” Płock hm. Adama Wenklera. Po przemówieniach uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Blichowie przedstawili widowisko słowno-muzyczne, którego tematem przewodnim była historia Polski od XVI wieku aż do czasów współczesnych. Radość ze święta najmocniej uwydatniała się w piosenkach legionowych, które zgodnie śpiewały dwa chóry (dziewcząt i chłopców).
Po części artystycznej nagrodzeni zostali laureaci konkursów tematycznie związanych ze Świętem Niepodległości.
Wśród uczniów szkoły podstawowej w konkursie literackim „Współczesny nastoletni patriota – jak nim być?” pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Nowych Łubkach – Weronika Wójcik. Drugie miejsce - Mateusz Klonowski, uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Blichowie, trzecie – Alicja Wiercioch, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Krubicach. Wyróżnienie otrzymała Daria Cylińska, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Bulkowie.
W kategorii uczniów gimnazjum wszystkie trzy miejsca przypadły uczniom z Gimnazjum w Blichowie. Nagrodę za pierwsze miejsce otrzymał Marek Trembiński, uczeń klasy III, za drugie – Joanna Klonowska z klasy II, a za trzecie – Patrycja Piasecka, także uczennica klasy II.
W konkursie plastycznym „Wolna i niepodległa”, klasyfikacja końcowa przedstawiała się w sposób następujący:
kategoria uczniów szkół podstawowych:
Klasy I-III
I miejsce Wiktoria Krawczyk SP Krubice
II miejsce Sebastian Żochowski SP Nowe Łubki
III miejsce Aleksandra Golus SP Nadułki
Wyróżnienie Julia Kaźmierczak SP Blichowo
Klasy IV-VI
I miejsce Aleksandra Musiał SP Nowe Łubki
II miejsce Damian Pesel SP Blichowo
III miejsce Katarzyna Goszczyńska SP Nowe Łubki
Kategoria uczniów gimnazjów
I miejsce Karolina Janiak Blichowo
II miejsce Dominika Rembiewska Bulkowo
III miejsce Kinga Krzemińska Blichowo

Po rozstrzygnięciu konkursów ksiądz proboszcz, Włodzimierz Dzieńkowski odprawił uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, którą wzbogaciły pieśni w wykonaniu uczniów ZSO w Blichowie i kazanie – wyjątkowo głęboko trafiające do serc zebranych w świątyni.
Uroczystości zakończyły się zwiedzaniem wystawy „Znaki Państwa Polskiego – herb – barwy - hymn”. wypożyczonej z Muzeum Niepodległości w Warszawie i obiadem przygotowanym przez Radę Rodziców Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Blichowie.

Patronat medialny nad uroczystościami sprawował „Tygodnik Płocki” oraz portal historii ożywionej „dobroni.pl”

 


 

4.1
Oceń (7 głosów)

 

 

Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości -Blichowo - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł