Fotorelacja POLA CHWAŁY 2010 - niedziela

/ 12 komentarzy / 60 zdjęć


,,POLA CHWAŁY 2010'


Już po raz piąty w Niepołomicach w pięknej scenerii zamku królewskiego spotkali się miłośnicy historii wojskowości. Podczas tegorocznej imprezy do Niepołomic przybyło szereg grup rekonstrukcji historycznych z całej Polski, reprezentujących niemal wszystkie epoki, poczynając od legionistów rzymskich kończąc na współczesnym wojsku brytyjskim. Wszystkie przybyłe grupy rozbiły w okolicach zamku swoje obozowiska, gdzie odwiedzająca miejsce imprezy publiczność mogła zapoznać się z kunsztem poszczególnych wojsk z różnych epok historycznych. W tym roku po raz pierwszy gościła też 6 Brygada Powietrzno Desantowa z Krakowa pokazując zgromadzonej publiczności sprzęt i wyposażenie współczesnych polskich sił zbrojnych W trakcie imprezy na hipodromie odbyło się kilka inscenizacji historycznych. Większość przybyłych grup miała możliwość zaprezentowania się przed publicznością. Przedstawione inscenizacje podczas tegorocznej imprezy dotyczyły następujących zagadnień: Aganistan- współczesne pole walki, okres napoleoński, Grunwald 1410, Kłuszyn 1610, Borujsk 1945, Sainte-Mere-Eglise 1944. Ponadto na hipodromie zaprezentowały się wojska z okresu rzymskiego, pokaz jazdy konnej zaprezentował 8 Pułk Ułanów z Niepołomic oraz wojska z okresu I wojny światowej zaprezentowały pokaz piechoty i artylerii. Podczas tegorocznej imprezy swoje zbiory zaprezentowały muzea. Muzeum Armii Krakowej z Krakowa, którego zbiory eksponowane są w pobliskim Zagórzu oraz Muzeum Czynu Zbrojnego z Nowej Huty udostępniły na czas imprezy swoje zbory dla publiczności. Muzeum Czynu Zbrojnego reprezentowali kombatanci, którzy podczas imprezy odpowiadali na pytania zgromadzonej publiczności, a które to dotyczyły ich wojennych losów.
W tym roku przy ogrodach Królowej Bony swoje punkty mieli handlowcy, którzy prezentowali szeroką ofertę przeznaczoną dla osób związanych z historią. Można było zakupić literaturę, gdyż gościli u nas wydawcy znanych pism i publikacji. Do tego stoiska z militariami z różnych okresów historycznych oraz wiele innych stanowisk. Po raz pierwszy w tym roku w Niepołomicach odbył się turniej modelarski o nagrodę Pani na Zamku w Niepołomicach. Do turnieju zgłoszonych zostało ponad czterysta modeli. Sędziowie oceniający nie mieli łatwego zadania gdyż w turnieju uczestniczyli znani modelarze, którzy mogą pochwalić się znacznym dorobkiem medalowym na różnych zawodach. W piwnicach i w pomieszczeniach na parterze zamku zasiedli entuzjaści gier Wargamingowych, grając w gry planszowe, gry figurkowe, gry karciana oraz gry komputerowe. Gościliśmy też fragment Makiety Racławickiej, z którą przybył do nas entuzjasta tego okresu a który to za własne środki stworzył ruchomą makietę z ponad czterystoma figurkami odtwarzającymi postacie z Bitwy pod Racławicami. Podczas tegorocznej imprezy została, jak co roku stworzona specjalna oferta dla najmłodszych. Zaczynając od wypożyczalni strojów epokowych, poprzez różnego gry i zabawy przeznaczone dla najmłodszych, szkołę rycerską, naukę tańca dworskiego, warsztaty modelarskie po program ,, Weteran” , który prowadził uczestników po obozach wojsk polskich, kończąc na wystawach muzealnych a nagrodą był bezpłatny karnet rodzinny do Niepołomickiego Muzeum. Inscenizacje historyczne, jak co roku zainteresowały sporą grupę publiczności. Barwne stroje, konnica, walki na miecze przykuły uwagę najmłodszych. Kolejne inscenizacje również pokazały kunszt wojska z minionych epok. Kolorowe stroje wojsk z okresu napoleońskiego, szczególnie musztra, wystrzały z broni cieszyły się szczególnym zainteresowaniem zgromadzonej publiczności. Inscenizacje z okresu I i II wojny światowej wzbogacone wybuchami pirotechnicznymi, pojazdami z epoki pokazały, w jaki sposób walczono w dwóch największych wojnach ubiegłego wieku. Współczesne pole walki to inscenizacja z Afganistanu, gdzie wojska brytyjskie przeprowadzały akcje przeciwko Talibom.
Sobotnie wieczór wieńczył koncert Jacka Kowalskiego ,, Od słodkiej Francji do mężnej Sarmacji”.


Wszystkim uczestnikom ,,PÓL CHWAŁY 2010' składamy serdeczne podziękowania za udział w tegorocznej imprezie.

Podziękowania dla grup, które brały udział w imprezie:

- Stowarzyszenie 'Pro Antica' - Legio XIIII Gemina Martia Victrix
- Stowarzyszenie Celtica oraz Celtica Scottish Country Dancing
- Krąg Wojów Nadwiślańskich
- Najemnicy Bocheńscy
- Niepołomickie Bractwo Rycerskie
- Konfraternia Rycerska
- Zakon Sokoła
- Drużyna Rycerska Jakuba Odrowąża
- Towarzystwo Jazdy Dawnej i Towarzystwo Szablistów
- Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej
- Podolski Regiment Odprzodowy
- Małopolska Zgraja Sarmacka
- Stowarzyszenie Stanica
- Koeniglich Preussisches Infanterie Regiment Alt Kreytzen
- Multiepokowy Projekt Historyczny ,, REKO”
- 14ty Ochotniczy Pułk Piechoty z Luizjany (14th Louisiana Volunteers regiment), znany także jako 'Polish Brigade'
- 58 Pułk Ochotniczy z Nowego Jorku (58th New York Volunteers Regiment) znany także jako 'Polish Legion'
- Gorlice 1915
- Artyleria
- Powstaniec Śląski
- Podhale w ogniu
- Festung Breslau
- Die deutsche Infanterie im zweiten Weltkrieg
- Historische Verein
- Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Radomskiej - Radomski Pododdział Kolarzy/ Pododdział III-go Okręgu Policji Państwowej
- Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice w barwach 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego
- Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych
- Zagłębiowskie Stowarzyszenie Miłośników Historii i Militariów
- US 4th Infantry Division
- Prywatne Muzeum Broni Pancernej im. Franciszka Bier
- Program WETERAN- kombatanci Światowego Związku Żołnierzy armii krajowej
- Grupa Militarno-Historyczna (GM-H) BERLINER MAUER
- The ROCK
- Jagerbataillon 292
- 42 RMC L-Coy South

oraz szczególne podziękowania za udział w imprezie dla
- 6 Brygady Powietrzno Desantowej z Krakowa
Zapraszamy za rok.

Organizatorzy.
 


 

3.9
Oceń (23 głosów)

 

 

Fotorelacja POLA CHWAŁY 2010 - niedziela - opinie i komentarze

blue savageblue savage
0

W imieniu 58th N.Y. składam podziękowanie za możliwość udziału w tak udanej imprezie :)

(2010-09-28 00:00)
JohnyJohny
0

W imieniu zespołu organizatorów pod kierunkiem Roberta Kowalskiego,
dziękuję wszystkim grupom, które wzięły udział w Polach Chwały 2010 !
Chcieli byśmy, aby PCH stały się polskim świętem wargamingu i rekonstrukcji (co najmniej na miarę Military Odyssey :-) i co roku przyciągały coraz większa rzeszę miłośników historii, dlatego już dziś zapraszamy na imprezę za rok, szczególnie tych którym nie dane było dotrzeć w tym roku....

(2010-09-28 00:00)
użytkownik1476użytkownik1476
0
Witam
Wszelkie podziękowania oraz gratulacje za udaną imprezę i miło spędzony czas.... Z niecierpliwością czekamy na następną imprezę za rok.. :)

Pozdrawiam
Marius
(2010-09-28 00:00)
WerewolfWerewolf
0
KMH SOIA
dziękuje za udział w impreziei liczy na kolejne spotkania
pozdrawiam  (2010-09-28 00:00)
MateucjuszMateucjusz
0

Dzięki Panowie za wspaniałą imprezę :) Przygotowana fachowo i z rozmachem. Miło było pooglądać nie tylko kolegów w mundurach z II wś, ale także z innych epok. Do tego nieustające wystrzały z muszkietów, granatników, moździerzy, działek, karabinów maszynowych, piszczeli i samopałów, wybuchy granatów... lepiej niż w sylwestra ;) I te rozmowy do późna... ;)

Dzięki wielkie i wyrazy szacunku za ogrom włożonej pracy i zaangażowanie.

Pozdrawiam z Tarnowa.

(2010-09-28 00:00)
SmrekSmrek
0
W imieniu GRH "Podhale w ogniu" pragnę podziękować za super imprezę, przeprowadzoną z niebywałym rozmachem i różnorodnością. Było świetnie, ciekawie a przede wszystkim bardzo miło i wesoło. Jeżeli będzie to możliwe w przyszłym roku znowu pojawimy się w Niepołomicach. Pozdrowienia z Podhala!  (2010-09-28 00:00)
zsirazsira
0
     GRH ARTYLERIA  z  Krzeszowic  dziękuje  za  możliwość  wzięćia  udziału  w  tak  udanej  imprezie.  Myślę  że  wiem  kto  obniżył  złośliwie  średnią  ocenę  z  5  na  4.  Zwykle  robią  to  nieobecni. Impreza  była   super.
(2010-09-29 00:00)
old savageold savage
0

Impreza była bardzo udana i miała swój niepowtarzalny klimat.

Także proszę o uczciwość i niezaniżanie oceny tej imprezy.

(2010-09-29 00:00)
użytkownik1476użytkownik1476
0
Do szanownych osób obniżających ten o to artykuł...  ODROBINĘ GODNOŚCI PROSZĘ .....
Pozdrawiam
Marius
(2010-09-29 00:00)
FahrerFahrer
0
W imieniu Stowarzyszenia Miłośników Pojazdów Militarnych dziękuje bardzo za zaproszenie na Pola Chwały 2010, imprezę bardzo udaną z wyjątkową atmosferą i mile spędzonym czasem.
Do zobaczenia za rok.
(2010-10-01 00:00)
HabichtHabicht
0
Koledzy,  Przyjaciele bawić się z wami to czysta przyjemność a być w Niepołomicach na Polach Chwały to zaszczyt. Serdecznie dziękuję wszystkim obecnym oraz organizatorom.
Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia.

ps. Zaniżona ocena jak wiadomo to sprawka zakompleksionych chłopców których na nic innego nie stać jak tylko na szczeniackie zachowania. Na szczęście już ich nikt nie zaprasza na szanowane imprezy
(2010-10-04 00:00)
Slajmi130Slajmi130
0
Nie byłem nie widziałem, szkoda, może kiedyś. Widzę zdjęcia widzę komentaże sznownych kolegów. Impreza musiała być extra. Pozdrawiam (2010-10-04 00:00)

skomentuj ten artykuł