Forteca na wyspie Munkholmen (Norwegia)


Mała wysepka Munkholmen (Wyspa Mnichów) leży w odległości 2 km od miasta w zatoce Trondheimsfjord. To miejsze ma ponad tysiącletnią historię. Początkowo, do XI w. wyspa służyła za miejsce wykonywania egzekucji. Potem zbudowano tu klasztor benedyktynów. Reformacja przepędziła benedyktynów i zrównała klasztor z ziemią. Około roku 1658 zaczęto budować w tym miejscu fortecę mającą bronić dostępu do miasta.

W każdej budowli obronnej najważniejszym pomieszczeniem jest prochownia. Nie zabrakło jej także w Munkholmen. Początkowo umiejscowiono ją w wykutej w skale sali, do której schodzi się jak do podziemi - wąskim i niskim korytarzem. Szybko jednak uwidoczniła się drobna, acz istotna wada tej lokalizacji. Położona na poziomie gruntu podchodziła wodą i proch zamakał. Zmieniono więc przeznaczenie tej sali na ciężkie więzienie. Ze względu na niesamowitą akustykę i zimno tutejsi więźniowie albo tracili zmysły albo marli z zimna i głodu. Podobno nikomu nie udało się przezyć tutaj zimy.

Prochownię przeniesiono wyżej do specjalnie w tym celu wybudowanego pomieszczenia. Jest to okrągła sala z charakterystycznym sklepieniem, którego kształt zabezpieczał w razie ewentualnego wybuchu resztę budowli - cały impet szedł w górę. Drewniana podłoga została wykonana ze względów bezpieczeństwa bez żadnych gwoździ.

Norwegia została zajęta przez Niemców w 1940 roku. Gdy w Trondheim utworzono bazę marynarki wojennej (głównie ubootów) wysepka zamieniła się w fort obrony przeciwlotniczej. Na obwodzie wyspy postawiono kilkanascie dział. Przebudowano stary budynek twierdzy pozbawiając go dachu. Na szczycie budynku powstały betonowe stanowiska małokalibrowej broni plot oraz obserwacji. Obecnie wszystko to jest przykryte drewnianym dachem. W prochowni (tej nowszej) urządzono szpital.

ZOBACZ GALERIĘ

 


 

4.7
Oceń (13 głosów)

 

 

Forteca na wyspie Munkholmen (Norwegia) - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy