Fort William Henry 1757-2017. Sopot

/ 1 komentarzy / 33 zdjęć


W tym roku przypadła 260 rocznica oblężenia fortu William Henry. Epizodu znanego z powieści Jamesa Fenimore Coopera „Ostatni Mohikanin”. Była to okazja aby ponownie Konfederacja Tomahawki i Muszkiety pojawiła się na gościnnym sopockim grodzisku. Piątkowy wieczór tradycyjnie upłynęła na zacieśnianiu braterstwa. W sobotę od rana zaczęli przybywać widzowie, których przez cały dzień odwiedziło nas kilkuset. Pośród przygotowanych dla nich atrakcji czekały stoiska edukacyjne, pokazy mody, wyposażenia i uzbrojenia rangerów, francuzów i Indian. Nie zabrakło także tradycyjnej opowieści o kuchni osiemnastowiecznej Ameryki. Nasze Panie zadbały o to żeby nikt z nas głodny nie opuścił „fortu”. Bardzo zaskoczyło nas to, że większość widzów miało naprawdę sporą wiedze an temat tematu imprezy. Czas upłynął nam na ćwiczeniach, rozmowach i jedzeniu ;)
Nie obyło się oczywiście bez głównego punktu programu czyli inscenizacji epizodów z oblężenia fortu William Henry. Podczas pierwszej potyczki poprzez linie oblegających przedarli się brytyjscy zwiadowcy, praktycznie na ich plecach do fortu wtargnęli przez bramę wtargnęli Francuzi i ich indiańscy sojusznicy. Udało się odeprzeć ten atak i utrzymać fort dla brytyjskiego króla.
Podczas drugiej inscenizacji zaprezentowaliśmy jeden z ostatnich szturmów i ostrzał z artylerii oblężniczej. Francuzi zaproponowali układy w wyniku których Brytyjczycy zdecydowali się fort poddać na honorowych warunkach, mieli odejść z bronią i sztandarami. Indianom to się nie spodobało, liczyli na łupy. Brytyjska kolumna opuszczająca fort został przez nich napadnięta i zmasakrowana. Francuzi bezskutecznie próbowali ochronić jeńców.
Dziś już możemy potwierdzić, za rok ponownie zagościmy na sopockim grodzisku!

Foto by K & A Foto

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

Fort William Henry 1757-2017. Sopot - opinie i komentarze

Stary KojotStary Kojot
0
Od razu w tle uszami wyobraźni słychać temat "The Gael" Trevora Jonesa... https://www.youtube.com/watch?v=2pCv7k_Hzvg Ech, żeby to było troche bliżej... (2017-09-06 16:16)

skomentuj ten artykuł