Fort nr III, Pomiechówek, Twierdza Modlin

/ 8 zdjęć


Z inicjatywy Pani Eli Wiercińskiej i Klubu Przewodników Terenowych PTTK „Bastion” z Twierdzy Modlin, w dniu 23.II.br, członkowie GRH Kampinos pod d-ctwem Jerzego Gizińskiego wzięli udział w porządkowaniu zbiorowej mogiły na „Forcie Śmierci” w Pomiechówku.

Do tej pory teren fortu był zamknięty. Jako teren wojskowy, obiekty fortu spełniały funkcje magazynowe. Znajdowały się tam składy amunicji, materiałów wybuchowych, mundurów i innych materiałów wojskowych. Teren fortu był ogrodzony podwójnym płotem z drutu kolczastego, pomiędzy nimi ustawione były fotokomórki.

Od stycznia 2008 wojsko opuściło fort.

Przejęła go Agencja Mienia Wojskowego. Na szczęście, jako obiekt zabytkowy, wchodzący w skład Twierdzy Modlin, jest on pod opieką Głównego Konserwatora Zabytków.

Wszystkie prace wykonywane na terenie fortu przy porządkowaniu miejsca zbiorowej mogiły były prowadzone pod nadzorem konserwatorskim p. Stefana Fuglewicza.

Mroczna historia Fortu nr III w Pomiechówku.

Fort Nr III był więzieniem karno-śledczym 1940 –1944. Więzienie w Forcie III zajmowało obszar około 5 ha. Składało się ono z właściwego fortu oraz szeregu mniejszych bunkrów ukrytych głęboko w ziemi. Do fortu wiodła brukowana droga, którą dochodziło się do wielkiej, żelaznej bramy, nieopodal której, znajdował się budynek, gdzie mieściły się pomieszczenia dla kierownictwa obozu i funkcjonariuszy gestapo prowadzących przesłuchania.

Zaplecze fortu zwane przez więźniów „górką” stanowiło miejsce masowych egzekucji. Obok placu egzekucyjnego znajdował się mały bunkier o czterech korytarzach zbudowanych na kształt krzyża. Służył on za rozbieralnię, gdzie skazani przed egzekucją zostawiali swoje ubrania.

Naprzeciwko rozbieralni stała szubienica, wsparta na trzech słupach. Na niej wieszano jednocześnie 40 osób. Zbudowano ją w więzieniu, w drugiej połowie maja 1943 r. W egzekucjach odbywających się na „górce” zamordowano około 2 tysięcy więźniów. Istnieją jednak poważne trudności przy określeniu, możliwie najprecyzyjniejszej liczby więźniów zmarłych w Forcie III. Na skutek ciężkich obrażeń odniesionych w wyniku przesłuchań, strasznych warunków życia, czy głodu i chorób z pewnością będzie to liczba około 30 tys. W czasie istnienie obozu w forcie nr III, przeszło przez ten obóz około 50 tyś. ludzi.

Dane wg: Ilustrowanej monografii Nowego Dworu Mazowieckiego z historią Twierdzy Modlin. Ryszard Gołomb, 2001r.

 


 

4
Oceń (1 głosów)

 

Lokalizacja

 

Fort nr III, Pomiechówek, Twierdza Modlin - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy


Noclegi w pobliżu