Fort Hoek van Holland.

/ 2 komentarzy / 21 zdjęć


Będąc przez kilka dni w Rotterdamie, postanowiłem odwiedzić kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich był położony kilkanaście kilometrów od Rotterdamu fort Hoek van Holland. Bilet kolejowy w obie strony kosztował 11,20 Euro, końcowa stacja Hoek van Holland Strand, do samego fortu ok. 2 miniut spacerem, czas podróży to ok. 35 minut w jedną stronę, a pociągi kursuja mniej więcej co pół godziny ze stacji Rotterdam Centraal.
Fort położony jest na brzegiem kanału łączącego port w Rotterdamie z otwartym morzem, budowę fortyfikacji zaczęto w roku 1881. Uzbrojony w kilka dział fort miał strzec Rotterdamu od strony morza.
Fort miał okazję użyć swoich dział przez kilka dni w maju 1940 roku, wspierając broniacych się Holendrów, po kapitulacji Holandii fortyfikacje przejeła armia niemiecka. Z fortu wymontowano główne uzbrojenie, użyte w nowotworzonym tzw. wale atlantyckim, a sam fort stał się magazynem i koszarami dla oddziałow obsadzających fortyfikacje nadbrzeżne.
Po zakończeniu wojny, do fortu powróciła armia holenderska, by po kilknastu dalszych latach opuścić fortyfikacje, pozbawione już znaczenia militarnego. Fort przejęła grupka pasjonatów, i po niezbędnych pracach remontowo-adaptacyjnych, w forcie otworzono muzeum.


Fort można zwiedzać w środy, piątki, soboty i niedziele, bilet wstepu to 5 Euro, ( uwaga, karty Visa nie są akceptowane ), w godzinach od ok. 11-ej do 16-17. Obsługa mówi po angielsku, otrzymałem plan fortu z trasami zwiedzania, kilkustronicową broszurkę w języku angielskim z opisem poszczególnych pomieszczeń, i hulaj dusza. W kilku salach fortu znajdują się ekspozycje poświęcone okresowi 1940-1945, wyświetlane są filmy, a niemal wszystkie pomieszczenia można obejrzeć. Uważać należy na schodach, korytarze są wąskie i kręte, czasem też słabo oświetlone. Wdrapywałem się po drabinkach z myślą rozejrzenia się po powierzchni fortu, ale kopuła z tworzywa sztucznego zakrywająca stanowisko obserwacyjne jest niemal nieprzeźroczysta, widać tylko zarysy. A innej możliwości wejścia na fort nie ma. Zamiast dział stoją atrapy, oryginalne działa nie zostały przywrócone.

Obok fortu położona jest niewielka kawiarenka, można usiąść i odpocząć przy napoju i ciastku, a jakieś 200 metrów od fortu jest kanał, po którym pływaja różnej wielkości statki, raj dla shiploverów.

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Fort Hoek van Holland. - opinie i komentarze

Stary KojotStary Kojot
0
Bardzo ciekawy materiał! Sam fort wygląda jak Gwiezdna Baza Rebeliantów na planecie Hoth :) (2016-09-26 18:30)
Darth SimbaDarth Simba
0
Walczyłem żeby dodać trzy razy, za trzecim razem się udało, ale chyba lokalizacji nie ma :( (2016-09-26 22:16)

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu