Flotylla Pińska cz.IX Flotylla w sztuce

/ 6 komentarzy / 14 zdjęć


W 1936 roku,w salach pływającego kasyna oficerskiego Flotylli,zakotwiczonego na Prypeci,odbyła się wystawa portrecisty Flotylli Pińskiej.Kim był autor tych słonecznych akwareli,ukazujących twardą służbę marynarzy 'słodkich wód'?...
Henryk Uziembło,bo o nim mowa, urodził się 27 lutego 1879 roku w miejscowości Krze,w dawnym powiecie chrzanowskim.Studiował w Wiedniu,a w latach 1902-1904 w Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie.Jego mentorem był min.Stanisław Wyspiański.Dalsze studia kontynuował w Paryżu i Londynie.
Po wybuchu I wojny światowej Henryk Uziembło został powołany do wojska i skierowany do tzw. Oddziału Grobów Wojennych.Pracował tam w zespole malarzy i grafików wykonujących rysunki i projekty kompozycji przyszłych cmentarzy wojennych,oraz akwarele i szkice terenów walk.
Wkrótce zaangażował się w sprawę Legionów Polskich.W roku 1916 Jego prace zdobiły wystawy 'Legiony w sztuce',które odbyły się w Krakowie i Warszawie.
Po odzyskaniu niepodległości Uziembło mocno zaangażował się w promocję polskiego morza.Będąc min. świadkiem puckich Zaślubin Polski z morzem,utrwalił sceny z tej uroczystości w postaci licznych szkiców i wspaniałej i bardzo realistycznej akwareli.
W latach 1933- 1936 artysta kilkakrotnie przebywał na Polesiu,gdzie portretował min. marynarzy Flotylli Pińskiej.Skoncentrował się głównie na postaciach,wizerunki jednostek pływających ukazał nie bardzo realistycznie,Być może pod wpływem kategorycznego rozkazu dowódcy Flotylli,'Księcia Polesia',kmdr.Witolda Zajączkowskiego.,zabraniającego fotografowania jednostek bojowych,wchodzących w jej skład.
Natomiast sylwetki marynarzy uchwycone zostały wręcz bezbłędnie.Ich ogorzałe i ściemniałe w wietrze i słońcu twarze,ich gesty,postawa,nawet układ dłoni,sprawiających wrażenie ciągłej gotowości Flotylli do działania.Mimo woli przywodzi na myśl powszechną w tamtych czasach popularną maksymę:
'Marynarze na Pinie,
Czujni w każdej godzinie'
Akwarele Henryka Uziembły,jak wynika z lapidarnych podpisów,powstawały prawdopodobnie na bieżąco,przy okazji kolejnej wizyty na Polesiu.
Artysta,portrecista Flotylli Pińskiej,zmarł w Krakowie w dniu 3 sierpnia 1949 roku.Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim.
Zamieszczone we wpisie fotografie reprodukcji akwarel pochodzą ze zbiorów Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku,zamieszczonych w magazynie 'Nasze MORZE',numer 10 z pażdziernika 2006.

 


 

4.9
Oceń (9 głosów)

 

 

Flotylla Pińska cz.IX Flotylla w sztuce - opinie i komentarze

Stary KojotStary Kojot
0
bardzo fajny i ciekawy temat. Do tego trochę egzotyczny. Niby tereny działań Flotylli Pińskiej, nie sa jakies odlegle, ale jest to taka nasza "Terra Incognita"... (2013-04-28 00:00)
formoza58formoza58
0
Zważywszy na fakt,że we wrześniu 1939 roku na Wiśle i w obronie wybrzeża walczyli marynarze Flotylli Pińskiej,teren działań faktycznie nie jest odległy.A jeszcze jeśli dodać marsz w ciągłych walkach z dwoma najeżdzcami na trasie Pińsk- Kock...Cóż,Andrzeju,"cudze chwalimy,a swego nie znamy" (2013-04-28 00:00)
jacbyd72jacbyd72
0
Jak dla mnie miodzio, dlatego się zaangazowałem w ten temat ;-) (2013-04-28 00:00)
czelengczeleng
0

Miesiąć lubdwa t temu na "Allegro" zostałysprzedane zdjęcia jednostek pływających ("Chodkiewicz") podczas ćwiczeń. Zołnierze ładowali działo .Zdjęcia po służbie grupowe.

Pozdrawiam Aleksander Pajorek

(2013-05-01 00:00)
formoza58formoza58
0
O tak,tam było kilka fajnych zdjęć i innych jednostek Flotylli np.kuter uzbrojony KU-4,ORP."Sierpinek" i ORP."Admirał Dickman"...Niestety aukcja była cenowo burzliwa i "...dzielnie śmy stali,wytrwale licytowali...lecz Krzysiek Gożdzik padł" Rosną nam "silne w pełne trzosy" rzesze milośników Flotylli ;-) (2013-05-01 00:00)
kuba18kuba18
0
Dziękuję za ciekawy artykulik. Wielu rzeczy nie wiedziałem, choć interesuję się Polesiem i Flotyllą Pińską.
 Pozdrawiam Autora!
(2013-05-25 00:00)

skomentuj ten artykuł