Flaga Unii Europejskiej pod Olszynką Grochowską

/ 7 komentarzy

„Nasze stowarzyszenie miało uczestniczyć w uroczystościach z okazji kolejnej rocznicy bitwy o Olszynkę Grochowską organizowanych przez Urząd Dzielnicy Praga Południe. Po przybyciu na miejsce okazało się, że uroczystości mają nie być niczym innym, jak polityczną hucpą jednej z opcji politycznych. Cześć rekonstruktorów, w tym cała artyleria i piechota, opuściły miejsce przed rozpoczęciem imprezy” – napisali na swojej stronie o wczorajszej uroczystości rozgoryczeni rekonstruktorzy ze Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał”.


Na zdjęciu widać pomnik Bitwy o Olszynkę Grochowską zasłoniety unijną flagą.

To w zasadzie tyle, tytułem komentarza. Ocenę pozostawiamy czytelnikom naszego portalu.

 


 

5
Oceń (3 głosów)

 

 

Flaga Unii Europejskiej pod Olszynką Grochowską - opinie i komentarze

dardadarda
0
Przyznam, że bardzo symbolicznie wygląda na załączonym zdjęciu prześwitujący krzyż otoczony dwunastoma gwiazdami z aureoli Matki Boskiej, które tworzą flagę UE. (2017-02-27 08:33)
ArturSzArturSz
+2
Przykre to. Mogę sobie zdać sprawę co czuli rekonstruktorzy, którzy i w tym roku czekali na tę uroczystość i przygotowywali się do wzięcia w niej udziału. Ale zwróćcie Koledzy uwagę, że przez cienką materię prześwituje mimo to - ponadczasowy symbol Wiary, Nadziei i Miłości , który ustawili na polu bitwy nasi przodkowie. Jest w tym obrazie coś znamiennego. Widzimy tu zestawienie kontrastów - trwałości i ulotność. Znaki poszukiwania sensu i znaki niezrozumienia. Świadectwo pragnienia pamięć i nie-pamięci. Czytanie treści i znaczenia fotografii nie tylko historycznych ale także tych współczesnych może wiele wnieść do serca. (2017-02-27 08:37)
zylkoszylkos
+2
„Jestem jedyną już tylko wnuczką bohaterów z 1831 r. Mam w sobie krew waszych praojców którzy tu padli. Ludzie nie rańcie mnie!!! Dajcie żyć!!!jeszcze radością, że Polska wolna!!”. Zagrały trąbki i tarabany, Piosenka legionów w niebo powiała, Szarżują cwałem białe ułany, Z pogardą zgonu lecą na działa; Grom armat głuszą słowa piosenki, Furkoczą lance, grzmią karabinki; Ach, on to widział – widział maleńki Krzyżyk z Olszynki. (2017-02-27 11:25)
radioradio
0
Ale się narobiło. W sobotę kto robił reko? (2017-02-27 16:04)
damadordamador
0
flaga jest powieszona do gory nogami - organizatorem byl urzad dzielnicy praga poludnie - na polu zostala tylko kawaleria - 11 pulk ulanow - ale to nie rekonstruktorzy jak wiekszosci wiadomo :) (2017-02-27 16:09)
st wachmistrzst wachmistrz
0
A kto był głównym organizatorem i kto dawał kasę...? Ale nie chodzi mi o urząd, lecz personalnie, kto podejmował decyzję. (2017-02-28 11:07)
pawel-rozdzestwpawel-rozdzestw
+1
I jeszcze opinia Piotka Pieczarki: "W tym całym krzyku na temat wczorajszych uroczystości warto poznać więcej szczegółów. Podczas uroczystości (hymn państwowy; przemówienia, składanie kwiatów) tej flagi w tym miejscu nie było. Pojawiła się ona w pewnym momencie widowiska artystycznego opartego o elementy przedstawienia "Konstytucja dla Europy" reżyserowanego przez pana Olgierda Łukaszewicza. Powstało ono na podstawie tekstu Wojciecha Bogusława Jastrzębowskiego skądinąd uczestnika bitwy pod Olszynką. (https://www.youtube.com/watch?v=VHk8w-jlMi4). Notabene autorom przedstawienia ten widok z krzyżem na fladze UE bardzo się spodobał. Po zakończeniu występu reżyser zaprosił chętnych do wspólnego zdjęcia z aktorami. A że pod flagą UE....? Ponad to jeżeli ktokolwiek, kiedykolwiek był w tym miejscu to wie, że ta flaga "nie zasłania krzyża", który jest elementem pomnika upamiętniającego Bitwę z 25 lutego 1831 roku tylko jest wywieszona na jego zapleczu, ponieważ front pomnika jest od drugiej strony. To tyle tytułem nakreślenia szerszego kontekstu zaistniałej sytuacji, aby każdy miał lepszą możliwość wyrobienia sobie zdania co przy jednostronnym przedstawieniu sytuacji niestety nie jest obiektywne. Swoją drogą koledzy z "Arsenału" chcąc wyrazić swoje poglądy wobec wizji artystycznej twórców spektaklu osiągnęli by lepszy skutek opuszczając uroczystości po części oficjalnej a przed artystyczną." (2017-02-28 21:59)

skomentuj ten artykuł