Faryny - kwatera żołnierska na dawnym cmentarzu.

/ 9 zdjęć


Jadąc na Mazury przejeżdżaliśmy obok zapomnianego cmentarza. Tym razem znaleźliśmy chwilę na zatrzymanie się i obejrzenie nekropolii. Wedle informacji na tablicy ustawionej obok wejścia, jest to dawny cmentarz ewangelicko – augsburski, założony w roku 1662. Niestety, widok jaki można zobaczyć po przejściu za resztki bramy nie napawa optymizmem. Fragmenty nagrobków i pomników, drzewa – samosiejki, widać że od dawna nikt nie zajmuje się grobami dawnych mieszkańców, a przyroda coraz bardziej obejmuje w posiadanie teren cmentarza. Choć widać kilka świeczek stojących przy resztkach mogił. Od strony wschodniej dwa dobrze utrzymane nagrobki, jak się okazało skrywają one prochy dwóch „bojowników o polskość Mazur i działaczy plebiscytowych” wedle napisów nagrobnych. Sądząc po materiale wykonania, nagrobki mają już po kilkanaście lat, jednak ktoś dba i uprząta oba.
W południowo – zachodnim skraju cmentarza niewielka mogiłka żołnierska. Widać, że została całkiem niedawno uporządkowana. Ogrodzenie z płyt kamiennych, wnętrze wysypane drobnym kamieniem, i ustawione dwie tablice nagrobne. Obok mogiłki tablica informacyjna. Spoczywa tu jeden znany z imienia, nazwiska i jednostki żołnierz niemiecki, i trzech nieznanych żołnierzy rosyjskich, wszyscy polegli w 1914 roku.

Sam cmentarz położony tuż przy drodze Kokoszki – Faryny, około 800 metrów od Kokoszek, po prawej stronie drogi.

Warto odwiedzić i samą miejscowość Faryny, zachowała ona dawny układ przestrzenny i budynki z końca XIX wieku i początków XX.

 


 

4.6
Oceń (5 głosów)

 

Lokalizacja

 

Faryny - kwatera żołnierska na dawnym cmentarzu. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu