Eskulap na Wojnie cz.4

/ 1 komentarzy

Na wstępie chciałbym podziękować za wpisy i maile.Cieszę się że Was ten temat zainteresował .W przygotowaniu mam wyposażenie niemieckiego sanitariusza. W części udało mi się skompletować go własnym sumptem w postaci orginalnych elementów ekwipunku .Dużą pomoc okazał mi w tym Maciek Tylec z grupy Pionier 39 .Szczerze powiedziawszy człowiek mający ogromną wiedzę nie wspominając o kolekcji rekwizytów związanej z naszym tematem.Jednym słowem prawdziwy Pionier Sanitarny w Polskiej rekonstrukcji.Zadeklarował się wesprzeć merytorycznie moje wypociny a tym samym Nasz wątek i sądzę że następna odsłona będzie dotyczyć tego aspektu.Zapewne w ten sposób będziemy mieli lepszy pogląd na prawidłową sylwetkę sanitariusza w tym wypadku WH.
Dziś ku mojemu zaskoczeniu nadesłał mi Jurek Pohl sanitariusz GRH 58pp bardzo ciekawy artykuł swojego autorstwa i za sprawą Eskulapa na Wojnie chciałby się z Wami drodzy rekonstruktorzy nim podzielić tak więc karawana jedzie dalej oto on:
Kontynuując watek rozpoczęty przez kolegów, a dotyczący „ Aniołów Miłosierdzia” czyli sanitariuszy, pragnę przedstawić kwestię, która nie mniej istotna od spraw stricte medycznych. A jednocześnie stanowi według mnie ciekawe zagadnienie, mianowicie użycie etatowej broni sanitariusza.
Kwestię tą reguluje Konwencja Genewska „O polepszeniu losu chorych i rannych w armijach czynnych podpisana” dnia 27.07. 1929r, a ratyfikowana zgodnie z ustawą dnia 28.01.1933r- Dz. U. R.P Nr.24, poz.79.*Stanowi ona uzupełnienie wcześniejszych
Konwencji tj. Konwencji z 22.08.1864r, jak również Konwencji z 06.07.1906r.
Nie będę opisywał poszczególnych rozdziałów, artykułów( o w/w Konwencjach napisano już sporo), a skupię się na tych tylko, które dotyczą interesującego zagadnienia.
Rozdział. II Konwencji „ O formacjach i zakładach sanitarnych”, stwierdza iż formacje sanitarne( stałe jak i lotne)mają być szanowane i otoczone opieką przez strony walczące (art.6).
Art.7 zawiera ostrzeżenie iż w/w opieka nad formacjami zostanie wstrzymana jeżeli posiłkowano się nimi dla wyrządzenia szkód nieprzyjacielowi.
Artykułem w którym zawarte zostały postanowienia dotyczące użycia broni jest art. 8.Stanowi on przypomnienie iż pomimo uzbrojenia członków personelu, jak również sanitariuszy nadal ważny pozostaje cytowany już art.6.
Punkt 1. Wymienia przypadki użycia broni, którymi są:
- użycie broni dla ochrony własnej( sanitariusza/ zakładu),
- użycie broni dla ochrony własnych rannych i chorych.
Pozostałe punkty 2,3 odnoszą się do ochrony placówek medycznych( punkt.2), oraz zabezpieczenia broni i amunicji rannych( chociaż co do kwestii amunicji to wg. „Podręcznika Podoficera Sanitarnego” amunicję należy przed ewakuowaniem rannego przekazać walczącym żołnierzom) w tychże placówkach ( punkt 3).
Ostatni punkt 4, odnosi się do personelu niestanowiącego kardy placówki np. członkowie służby weterynaryjnej.
Wymienione wyżej przypadki, jak również cała kwestia dot. opieki, traktowania chorych, rannych oraz personelu medycznego znalazła się w rozszerzonej formie w I Konwencji Genewskiej” O polepszeniu losu rannych i chorych w armiach czynnych” z dnia 12.08.1949r.
Polecam wszystkim, którzy odtwarzają postacie „ Aniołów Miłosierdzia” zapoznanie się z pełnym tekstem Konwencji.
Za wszelkie niedociągłości jak również braki ponoszę pełną odpowiedzialność.

Jerzy Pohl
Sanitariusz
GRH 58 pp

Fragment Konwencji zaczerpnięty ze strony internetowej:http://www.pck.org.pl/pliki/mph/1929_27_VII_Konwencja_Genewska_o_polepszeniu_losu_chorych_i_rannych_w_armjach_czynnych,%20Genewa.pdf
Tak na koniec ciekawy artykuł po części powiązany z tematem jednakże wedle zasad Naszego portalu publikuję odnośnik w postaci linku:
http://www.nowosci.com.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=2&NrIssue=1226&NrSection=1&NrArticle=112931&IdTag=18

 


 

4
Oceń (10 głosów)

 

 

Eskulap na Wojnie cz.4 - opinie i komentarze

Otto Hans von DiebnerOtto Hans von Diebner
0
Kolego Forel!
Zacny wątek, dlatego też służę pomocą zwłaszcza jeśli chodzi o zdjęcia samych sanitariuszy przy robocie, podoficerów i oficerów sanitarnych, sprzętu, rannych, obrażeń itp.
pozdrawiam  (2011-12-04 00:00)

skomentuj ten artykuł