Eksplorator po fortyfikacjach


Witam serdecznie zainteresowanych!

Zapraszam do obejrzenia mojego filmu z cyklu "Eksplorator po fortyfikacjach". Odcinek tym razem na temat lekkich schronów bojowych w pasie działań Armii Łódź - na linii Widawki 1939 rok, polecam, oto link:
https://www.youtube.com/watch?v=lqcU7NBpDxc

24 czerwca 1939 roku Sztab Główny Wojska Polskiego wydał rozkaz rozpoczęcia budowy umocnień polowych pod dowództwem generała Rómmla. Najważniejszymi z zadań było opóźnienie działań przeciwnika, rozpoznanie jego sił i przewidywanych kierunków natarcia oraz wycofanie się na główną linię umocnień położnych wzdłuż rzek Warty i Widawki, gdzie miała trwać obrona ważnych strategicznie obszarów Łodzi i Piotrkowa oraz zabezpieczenie Warszawy przed uderzeniem z zachodu i południowego zachodu.

Budowę fortyfikacji w Polsce oparto na kilku prostych zasadach. Gdy w 1939 roku Polska znalazła się u progu wielkiego konfliktu z Niemcami, postanowiono wznieść możliwie dużą liczbę lekkich polowych schronów bojowych. W ten sposób chciano choć trochę wyrównać techniczną i materiałową przewagę potencjalnego przeciwnika. Opracowano projekty, których uzbrojenie miała stanowić jedynie broń własna piechoty. Najbardziej rozpowszechnione były schrony dla jednego lub dwóch ciężkich karabinów maszynowych przeznaczonych do prowadzenia ognia bocznego, na przedpole pozycji przed schrony sąsiadujące. Drugim charakterystycznym typem były schrony obserwacyjne służące do obserwacji przedpola i powiadamiania stanowisk dowodzenia poprzez polowe środki łączności lub łączników, a także w razie konieczności do obrony bezpośredniej za pomocą broni osobistej załogi. Obiekty wznoszono na masową skalę na terenie całego kraju, zaplanowanych do budowy było prawie 2000 schronów z czego wybudowano całkowicie lub częściowo ponad 500. Fortyfikacje te wypełniły należycie swoje zadanie, dzięki ich obecności udawało się zatrzymać Blitzkrieg. Wszędzie tam, gdzie nieprzyjaciel natrafiał na linię tego typu umocnień zmuszony był do rozwinięcia i podciągnięcia artylerii, przez co tracił zamierzony impet natarcia. Polska była pierwszym krajem, w którym na tak dużą skalę zastosowano umocnienia żelbetowe celem wzmocnienia fortyfikacji polowych.

 


 

5
Oceń (1 głosów)

 

Lokalizacja

 

Eksplorator po fortyfikacjach - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu