Dzietrzniki, lekcja szkolna z SHBON

/ 1 komentarzy / 7 zdjęć


Choć od tygodnia mamy już wakacje, miło wspominamy nasz pobyt i lekcję, która odbyła się w drugiej połowie czerwca w Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełly w Dzietrznikach w gminie Pątnów. W szkole gościliśmy po raz pierwszy, również lekcja, na którą przybyliśmy była pierwszą tego dnia. Co ważne Dzietrzniki to miejscowość oddalona od Rudnik o niespełna 9 km, a właśnie nazwę tej miejscowości nosiła 3 kompania batalionu Obrony Narodowej "Wieluń I". Zapewne żołnierzami 3 kompanii "Rudniki" mogli być rezerwiści pochodzący z Dzietrznik (stowarzyszenie nie posiada danych na ten temat).

Po przyjeździe do szkoły zostaliśmy powitani przez młodzież i wychowawczynię, następnie wspólnie przenieśliśmy żołnierski ekwipunek do jednej z klas, w której odbyła się ta specyficzna lekcja. Po przywitaniu krótko opowiedzieliśmy młodzieży o stowarzyszeniu, o tym czym się zajmuje, o najważniejszych projektach, które realizuje.

Następnie przedstawiliśmy formację wojskową jaką były Bataliony Obrony Narodowej, ze szczególnym omówieniem Wieluńskich BON. Kolejny punkt to przedstawienie umundurowania żołnierza bON- u oraz pokazanie uzbrojenia jakim posługiwał się żołnierz we wrześniu 1939 r. Tu większe zainteresowanie wykazywali chłopcy, choć nie brakowało dziewczynek, które również były zaintrygowane wyeksponowanymi replikami broni.

Podczas prelekcji korzystaliśmy z publikacji dotyczących i omawiających umundurowanie i uzbrojenie żołnierza II Rzeczypospolitej. Demonstrowaliśmy również wojskowe mapy z tamtego okresu i tu młodzi ludzie trafnie odnajdowali miejscowości z naszego regionu. Na mapach zauważyli również bliskość ówczesnej granicy z Niemcami oraz to jakie zagrożenie się z tym wiązało.

Lekcja szybko mijała i choć zajęliśmy jeszcze początek kolejnej, poświęcony czas zapewne nie był stracony. Na zakończenie to luźna rozmowa z młodzieżą, pytania zadawane przez nich, żarty i przyjazna atmosfera. Myślimy, że była to szczególna lekcja historii zapamiętana przez wszystkich, być może spotkamy się jeszcze kiedyś rozmawiając o bardzo ciekawych wydarzeniach jakie rozgrywały się w naszym regionie, na ziemi wieluńskiej.

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Dzietrzniki, lekcja szkolna z SHBON - opinie i komentarze

KomskiKomski
0
Widzę, że poruszamy się podobnymi ścieżkami. My także w czerwcu wybraliśmy się do jednej z podzierżoniowskich szkół. Telepatia jak, czy co? :) Pozdrawiamy! (2014-07-04 00:00)

skomentuj ten artykuł