Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Trzebnica 2014

/ 4 komentarzy / 61 zdjęć


1-go marca 2014 roku przybyliśmy do Trzebnicy (woj. dolnośląskie) by wziąć udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanych przez Trzebnickie Stowarzyszenie Jazdy Historycznej.
Oficjalne obchody rozpoczęły się o godzinie 16-tej, kiedy to uroczyście nadano nazwę Rondo Żołnierzy Wyklętych, nowemu rondu przy ulicy Żołnierzy Września. Uczestnicy prowadzeni przez orkiestrę i poczty sztandarowe przybyli następnie przed trzebnicki ratusz, gdzie przywitał Ich burmistrz Trzebnicy Marek Długozima.
Chwilę później wysłuchaliśmy wykładu historycznego, w którym profesor Włodzimierz Suleja z IPN-u przybliżył zebranym licznie mieszkańcom historię powojennej Polski
i udziale w niej żołnierzy podziemia. Ciekawy, choć niestety krótki, wykład został przez zgromadzonych nagrodzony głośnymi brawami. Następnie przyszedł czas na inscenizacje. Pierwsza, dziejąca się „gdzieś” w lasach okolic Białegostoku, pokazała krótką potyczkę oddziału partyzanckiego z kolumną pojazdów wiozących oficera NKWD i wysokiej rangi urzędnika partyjnego. Obaj zostali rozstrzelani a żołnierze Wojska Polskiego puszczeni wolno.
Kolejna inscenizacja umiejscowiona została przed budynkiem powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa. Na pozór toczyło się tam prawie normalne życie. Ludzie chodzili po placu, przekupka sprzedawała jajka i jabłka. Ktoś zamiatał, inny naprawiał poniemiecki rower. Na pozór normalnie. Wszyscy jednak słyszeli krzyki, przesłuchiwanego przez znanego z okrucieństwa oficera UB, więźnia. Chwilę później, gdy krzyki ucichły, przywieziono kolejnego aresztanta. Był bity i poniewierany już przed wejściem do budynku i można się domyślać jakby się to skończyło, ale nastąpił atak „żołnierzy wyklętych”. Strażnicy zostali zlikwidowani a rzucony ładunek wysadził drzwi. Mimo rozpaczliwej obrony budynku atak zakończył się jego zdobyciem i stosunkowo niedużymi stratami wśród atakujących. Więźniowie zostali odbici i uwolnieni. Żołnierze, którzy przeżyli dostali karę w postaci 10 razów wyciorem i puszczeni wolno a oficer UB, katujący więźniów, został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie.
Po inscenizacji odbył się Apel Poległych z Kompanią Honorową (wystawioną przez WSGO Warta) i salwami.
Na zakończenie na scenie postawionej obok placu, na którym była inscenizacja, odbył się koncert zespołu Cran, który zaprezentował utwory z repertuaru zespołów De Press
i Forteca. Na wszystkich czekał też gorący posiłek z kuchni polowej.
Obchody w Trzebnicy objęte były honorowym patronatem Światowego Związku Żołnierzy AK i Związku Żołnierzy NSZ.
Największe podziękowania za przygotowanie inscenizacji należy się Trzebnickiemu Towarzystwu Jazdy Historycznej a w szczególności dr Adamowi Domanasiewiczowi (na co dzień chirurgowi transplantologowi ze szpitala w Trzebnicy), wiceprezesowi stowarzyszenia. W imprezie uczestniczyły również GRH Festung Breslau, PGRH Warta, Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty, WSGO Warta, Grupa Operacyjna Maxxim, GRH Osiemnasty Kołobrzeski.
W organizację i obsługę imprezy włączyła się licznie młodzież, harcerze i kibice Śląska Wrocław.
Myślę, że inscenizacje przybliżające dzieje Tych, których dzisiaj nazywamy „Żołnierzami Wyklętymi” są potrzebne, by uczyć patriotyzmu i przypominać o tym, co było tak niedawno w historii naszego kraju. Rocznicę ustanowienia 1-go marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodziliśmy już po raz trzeci. Mam nadzieję, że takie lekcje żywej historii będą się odbywały, co roku.

 


 

4.9
Oceń (7 głosów)

 

 

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Trzebnica 2014 - opinie i komentarze

wolir35wolir35
0
byłem tam po raz pierwszy bardzo mili ludzie super atmosfera organizacja na bardzo wysokim poziomie mam nadzieje że nie byłem tam po raz ostatni szczególne uznanie dla dr. Adama Domanasiewicza (2014-03-04 00:00)
Doc HollidayDoc Holliday
0
W imieniu Trzebnickiego Stowarzyszenia Jazdy Historycznej organizatora obchodów chciałem wyrazić gorące podziękowania wszystkim rekonstruktorom przybyłym na uroczystości i bitwę: GRH Festung Breslau, GRH Osiemnasty Kołobrzeski, GRH Towarzystwu Historycznemu im. Feliksa Piety i GRH Warta oraz niezrzeszonym, bez Was dziewczyny i chłopaki ta impreza nie była by taka jaką zrobiliśmy, to Wy nadaliście jej prawdziwie profesjonalny i realistycznie bojowy charakter. Wielki Szacun, walczyć z Wami wspólnie to była prawdziwa przygoda. Podziękowania szczególnie specjalne dla kolegów, którzy wcielili się w role NKWD, UB, MO i KBW i cywilów. Uwe powinieneś grać w filmach. Ogółem rzecz biorąc Czas Honoru to przy Was wszystkich to amatorszczyzna. Podziękowania też dla Militaria.pl. Do następnej imprezy, Czołem Doc Holliday (2014-03-04 00:00)
Doc HollidayDoc Holliday
0
Przepraszam, ale w pierwszym poście pominąłem Grupę Operacyjną Maxxim i WSGO Wartam, wielkie dzięki. Doc Holliday (2014-03-05 00:00)
użytkownik28306użytkownik28306
0
duże brawa dla organizatora, (2014-03-29 00:00)

skomentuj ten artykuł