Dzień Otwartych Koszar w Przasnyszu

/ 18 komentarzy / 26 zdjęć


25 kwietnia 2013 roku 2. Przasnyski Ośrodek Radioelektroniczny obchodził swoje 10 lecie. Z okazji Święta Ośrodka przeprowadzono Dzień Otwartych Koszar w którym zaprezentowano wiele sprzętu wojskowego, Straży, Policji oraz grup rekonstrukcyjnych. Na uroczystościach nie zabrakło członków 14 pułku strzelców syberyjskich z Przasnysza zaproszonych przez dowódcę 2 OREL.

Delegacja 14PSS zaprezentowała się w strojach z okresu Powstania Styczniowego. Przedstawiono licznie zebranym odwiedzającym Ośrodek, ekwipunek powstańca oraz jego uzbrojenie. Najciekawszym epizodem naszych pokazów (zwłaszcza dla dzieci) były wystrzały oddane z oryginalnej broni skałkowej, kapiszonowej oraz kopii rewolweru kawaleryjskiego.

Swój sprzęt wojskowy zaprezentowały minn. 18 Pułk Rozpoznawczy, 4 Brodnicki Pułk Chemiczny im. Ignacego Mościckiego, 2 Pułk Saperów z Kazunia, 8 Batalion Walki Elektronicznej z Grudziądza i 2 OREL z Przasnysza.

W czasie uroczystości dowódca Ośrodka odznaczył żołnierzy pamiątkowymi odznaczeniami. Uczestnikom Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie wręczono również odznaczenie od Prezydenta RP, Gwiazdę Afganistanu.

25 kwietnia 2003 roku jednostka otrzymała Sztandar ufundowany przez społeczeństwo Ziemi Przasnyskiej. W związku tym wydarzeniem co roku tego dnia obchodzone jest Święto Ośrodka.

 


 

4.2
Oceń (25 głosów)

 

 

Dzień Otwartych Koszar w Przasnyszu - opinie i komentarze

Stach67Stach67
0
Jednostka wojskowa w Przasnyszu zmienia się coraz bardziej. Chyba dzieciakom się naprawdę spodobało skoro tak Was oblegały. Stroje powstańcze i broń wyśmienite. Pozdrawiam! (2013-04-25 00:00)
bodziobodzio
0
Ciekawe FaZa co ta policjantka tak Ci sprawdza. Popieram Stacha67. Letnie mundurki super. (2013-04-25 00:00)
lubczyklubczyk
0
Brawo Panowie. Widzę na fotografiach że spotkaliście się z wielkim zainteresowaniem. Tak trzymać. (2013-04-26 00:00)
Darth SimbaDarth Simba
0
Zainteresowanie owszem było, chyba dlatego że żeśmy się odróżniali od całej gromady wojska w różnych odcieniach zieleni. Tylko szkoda, że udało się zebrać aż dwóch powstańców... No ale skoro powstanie, to i partia powstańcza różna... (2013-04-26 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Wszyscy pracujemy lub uczymy się. W ciągu roku bierzemy udział w ponad 50 różnych imprezach, inscenizacjach i lekcjach. Kosztem urlopu lub rodziny. Ale zawsze zbierze się choć delegacja. Nie ilość Koledzy jest ważna tylko jakość. Pamiętacie? Kiedyś tego typu impreza była jedną z 10-12 w roku, dziś jest jedną z bardzo wielu. Ale nikt jej z Nas nie lekceważy. Stąd udział trzonu kierowniczego grupy. I jak napisał Mariusz "No ale skoro powstanie, to i partia powstańcza różna... " Ważne że się podobało widzom. (2013-04-26 00:00)
dabwoj1dabwoj1
0
Pewnie policjantka sprawdzała czy Mariusz jest bardzo głodny i ile jedzonka z kotła ubędzie ;) Faktycznie zainteresowanie Wami było spore. Dobrze że wraz ze współczesnością w parze idzie historia a młode pokolenie poznaje jednocześnie i jedno i drugie. (2013-04-26 00:00)
SnimkaSnimka
0
Aby tego cukru nie było zbyt wiele taka moja mała uwaga. Jakość Mariusz rzecz dość istotna pytanie tylko jaka jakość ? Zainteresowanie powstańcami było wielkie szczególnie w jednym momencie mianowicie. Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek, a ponadto mężczyźni w ubraniach cywilnych - zdejmują nakrycia głowy, zaś osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, nie będące w zorganizowanej grupie - oddają honory przez salutowanie. Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez pochylenie sztandaru. I tu Mariuszu odwołam się do twoich słów ,,Ale nikt jej z Nas nie lekceważy. Stąd udział trzonu kierowniczego grupy." Więc ten trzon stał w nakryciach głowy podparty o karabiny nie oddając honorów wśród publiczności przy trybunie. Mariusze niestety muszę to napisać bo patrzyła na was cała kadra ośrodka. Więc z tą jakością bywa różnie a raczej bardziej idzie to w kierunku ilości aby tylko zaliczyć imprezę i walnąć artykuł na tej stronie. Czasami człowiek się myli i robi błędy ale w sprawach niebudzących wątpliwości nie ma miejsca na błędy. Ciekawi mnie ta wasza edukacja na tak masową skalę jaka ona jest? Bez urazy dałbym zero ole niema. (2013-04-27 00:00)
SnimkaSnimka
0
---Bez urazy dałbym zero ale nie ma.--- Tu widać że jednak trzeba nad sobą pracować. (2013-04-27 00:00)
Gorzka1Gorzka1
0
a ja prosta baba myślałam, że podczas hymnu to trzeba stać "prosto" ze wzrokiem wpatrzonym w punkt centralny (tu flaga państwowa), a nie rozglądać się po publiczności ;) (2013-04-27 00:00)
Gorzka1Gorzka1
0
a tak na poważnie to szkoda, że po ,wydaje nam się, dosyć serdecznym powitaniu Was przez nas, nawet małą czcionką nie napisaliście o udziale PSHO ograniczając się do "oraz grup rekonstrukcyjnych". Nasz udział był chyba jednak dosyć liczny i znaczący dla uroczystości, ale cóż "każda sroczka swój ogonek chwali". (2013-04-27 00:00)
FaZaFaZa
0
Dziękuję Wojtek za słowa uznania. Właśnie o to chodzi by w parze ze współczesnością pokazywać historię. Nie jesteśmy politykami a ja bynajmniej wojskowym.. (2013-04-28 00:00)
FaZaFaZa
0
Jacku! Nie piszę relacji dla punktów więc mnie nie interesuje jaką dasz notę. Zresztą i tak wiem kto mi daje przysłowiowe "pały". Jak pisałem wcześniej Wojtkowi nie zajmuję się polityką ani wojskowością. Jestem pasjonatem historii. Czytałem Twoje uwagi od samych manewrów. Nie wiem czy zauważyłeś, że zrobiłem fotografię (i to nie jedną) jak szedł Poczet Sztandarowy a ktoś Mu fotkę robił podczas marszu (i nie tylko ja). Relację zamieściłem na swoim prywatnym blogu i mam do tego prawo w takim stylu jakim jest. A za moje zachowanie odpowiadam sam więc daruj sobie publiczne uwagi odnoszące się mnie. Gosia! To serdeczne powitanie wyglądało tak, że sam podszedłem do Was się przywitać, do każdego z osobna choć przyznam, ze podszedł do mnie Marek i się przywitał i nawet miło sobie porozmawialiśmy. Tak Gosia Ty stałaś ładnie ale 2 koleżanki już nie (mam ich fotki jak również zdjęcie jednego z Was z ręką w kieszeni po komendzie "Baczność") Więc reasumując. Z powodu braku współpracy zaczynamy jakieś dziwne wojenki, bo tu nie chodzi o czyjeś zachowanie. A co do zachowania, jeździliśmy nie raz na imprezy (jeszcze bez Jacka P) i można wiele o tym dyskutować. Na koniec powiem tak. Też znam wielu kolegów z 2 OREL i Oni mieli inne zdanie o nas i naszej prezentacji. (2013-04-28 00:00)
wmbrzezinskiwmbrzezinski
0
Witam!Impreza,uważam,bardzo udana.Pogoda była łaskawa to i odwiedzajacych wielu.Cieszyło mnie zainteresowanie szczególnie dzieci ale i dorosłych.Ucieszyło mnie również nasze sąsiedztwo.Przyznam,że opowiadając gościom o grupie nawiązywałem również do Was podkreślając rocznicę powstania.Oczywiście,że diabeł tkwi w szcegółach i musimy nad nimi pracować.Pewnie nigdy nie ustrzeżemy się różnych wpadek bo nikt nie jest ideałem.Osobiście impreza dostarczyła mi wiele satysfakcji.Pozdrawiam. (2013-04-29 00:00)
ametystametyst
0
Miałem nie pisać ale nerwy mi puściły znowu. Snimka cały czas zachowuje się jak ekspert wojskowości choć dawno nim nie jest. Snimko Twoje uszczypliwe uwagi światczą tylko o Tobie. Uważasz się za patriotę a na niego nie wyglądasz bo Ty jednym słowem wszystkiego zazdrościsz. Odsłużyłeś w wojsku najkrótszy okres i poszłeś na emeryturę (widocznie wojsko Ci nie leżało). FAZA czy kto inny z 14pss dobrze robią, ze fotografują i zamieszczają na tym portalu każde zdarzenie gdzie się występuje jako rekonstruktor. Takim działaniem swojej grupy nie promujesz wręcz przeciwnie. Byłem też w koszarach w ten dzień (pół mojej rodziny to wojskowi) i mam pytanie, skoro tak bardzo staliście na baczność i wpatrywaliście się we Flagę Narodową to jak dostrzegliście członków 14pss, że się kręcili w czasie Hymnu? Zwłaszcza pani Gorzka, która stała na końcu szeregu z innymi paniami. Czekam na Wasze zdięcia w końcu też macie stronę. Jeszcze jedna uwaga. Ocenę daje się za wpis i fotografię a nie za to co było na jakiejś imprezie. (2013-04-29 00:00)
Darth SimbaDarth Simba
0
Ludzie, dajcie spokój... Podczas hymnu stałem na baczność, broń wedle "Do nogi broń". Nie wydaje mi się, że uchybiłem w ten sposób fladze czy hymnowi Rzeczypospolitej. Inaczej się nie dało, nie mam pasa nośnego do strzelby, po drugie przy boku miałem szablę, więc raczej trudno połączyć trzymanie broni z oddawaniem honorów. Jak napisał Marek Brzeziński, diabeł tkwi w szczegółach, i trzeba dbać, aby tego diabła było jak najmniej ;) (2013-04-29 00:00)
bykfernandobykfernando
0
Bez urazy dałbym zero ale nie ma.--- Tu widać że jednak trzeba nad sobą pracować. Napisał Snimko. Za razem w swoich artykułach broni wyraźnych odstępstw w ubraniach, wyposażeniu. Więc o co chodzi ? Może o tak zwany relatywizm. Inaczej mówiąc "dobrze jak Kali ukraść krowy, źle jak Kalemu ukraść krowy" Stwierdziłem że nie warto się wypowiadać i złamałem własną obietnicę. Od paru lat (dokładniej 1 pary i trochę) kieruję (o ile można tak to nazwać) grupą pasjonatów. Nie każdy z tym się zgadzał (jego prawo). Z paroma osobami przyszło się rozstać (często z wielkim problemem bo niechcieli odejść pomimo działania na szkodę grupy, ale głos większości w tajnym głosowaniu był decydujący). Kierunek rozwoju który w porozumieniu z wszystkimi pełnoprawnymi członkami forsujemy narazie okazuje się słuszny, kalkulacje i przewidywania prawidłowe. Ja rozumiem że co niektórych może boleć to co robimy i że potrafimy zrobić to Sami (urażona ambicja). Ale wydaje mi się że robimy dobrą robotę. A w swoim powiecie jeszcze kilka razy będziemy robić różne akcje. Na które zapraszam. I będzie okazja żeby porozmawiać merytorycznie, dokładnie na temat. Jeśli chodzi o Naszych kolegów obecnych na uroczystości. Akurat moich immienników to ich stosunek do Flagi i Hymnu Rzeczypospolitej jest znany. Ps. Zarazem pełnili rolę dokumentalistów i to dzięki Mariuszowi na tym portalu ale i lokalnie można było przeczytać na bierząco relację (jeszcze ciepłą). (2013-04-29 00:00)
SnimkaSnimka
0
W pierwszej kolejności Faza bardzo szanuję to co robisz i praz pierwszy dałem Ci 1* i nie po to żeby nas skłócić. Staliście bardzo blisko masztu więc w centralnym miejscu gdy podnoszono flagę i nie sposób było was nie widzieć. Wcale nie napisałem że się źle zachowywaliście czy niestosownie. Ekspertem od wojskowości nie jestem a z wojska odszedłem po 18 latach służby i wcale nie dlatego jak to napisał Ametyst że mi coś nie leżało. Wracając do tematu Bodzio pisze że letnie mundurki super. Więc jeśli byliście w umundurowaniu w nakryciu głowy nie stojąc w ugrupowaniu marszowym, to powinniście oddawać honor przez salutowanie, ale jeśli byliście jako cywile powinniście zdjąć nakrycia głowy i stanąć w postawie wyprostowanej. To są podstawy regulaminowego zachowania w zasadzie nie zmienne od wielu lat i wcale nie trzeba być tu ekspertem. Mariusz oceniam cały wasz udział w uroczystościach od początku do końca choć do końca apelu nie wytrwaliście i urwaliście się wcześniej z imprezy. Byku w swojej wypowiedzi pisze o jakości i nie lekceważeniu uroczystości, pewnie że nie jesteś żołnierzem. Nawet nie wiem czy byłeś w wojsku więc masz prawo czegoś nie wiedzieć. Uroczystości w jakich braliście udział to nie były ,,dni otwartych koszar" tylko obchody dziesięciolecia sformowania 2 ORel i doroczne Święto 2 Ośrodka radioelektronicznego. Więc gdy was zapraszają na takie uroczystości to trzeba przewidzieć co się będzie na nich działo i jak należy się zachowywać zgodnie z obowiązującą tam formułą. Dziwi mnie to że zauważyłeś rękę w kieszeni na komendę baczność a sam nie wiedziałeś jak się zachować podczas grania hymnu. Jeśli ktoś w naszym szyku stał i trzymał rękę w kieszeni na pewno było to niestosowne bez względu na komendę. Mogłem być to ja bo w pewnym momencie zaczął mi dzwonić mi telefon choć raczej nie na baczność więc go wyłączyłem świadomie. Przez wiele lat pracowałem w zespole przygotowującym uroczystości w wojsku sąd moje wyczulone oko. Ametyst nie oceniaj mojej służby wojskowej bo nie Ty mnie do niej powoływałeś i nie Ty mnie z niej zwalniałeś rozliczając mnie na jej koniec. Byku fotografie nie wszystko pokazują. Gdybym układnie przyklaskiwał Twoim działaniom to pewnie dziś byśmy w innej atmosferze rozmawiali doskonale o tym wiesz. W kwestiach historycznych masz bardzo bogatą wiedzę tak jak pozostali Mariusze i ja tej wiedzy nie podważam. Raz zdarzyło mi się niedawno sprostować Fazę w sprawie Katyńskiej. Sam mówiłeś że te forum i dyskusje mają cel korygowania wizerunków rekonstruktorów i ich działań przez ocenę. Teraz wiem dlaczego 14 PSS wyszedł wcześniej z uroczystości żeby napisać jak to wspominasz ,,jeszcze ciepłą” relację, a szkoda bo jeszcze była defilada której nie widzieli i inne atrakcje. Raczej nie ładnie jest wyjść od kogoś z gości nie pożegnawszy się. Zwłaszcza że zapraszający na koniec serdecznie dziękuje za przybycie gościom między innymi 14 PSS. (2013-04-29 00:00)
FaZaFaZa
0
Jacku! Miałem tylko dwie godz. wolnego by być w jednostce i musiałem szybko wracać do pracy. Na tematy ze służbą wojskową (tą współczesną) nie mam ochoty polemizować. W wojsku byłem i wiem jak mam się zachować ale już nie jestem (i mam z nim złe wspomnienia, które odczuwam do dziś w postaci stałej choroby) i dla mnie czy to generał czy kapral to nie ma najmniejszej różnicy i nie interesuje mnie ich działka bo oni pracują jak każdy. Byłem na tej uroczystości po to by pokazać uniformy i wizerunek powstańca łącznie z uzbrojeniem jak również to uwiecznić. Stałem przy Fladze, trzymałem karabin, rewolwer, robiłem fotki dookoła bo to też moja działka. Wczoraj wróciliśmy z dwudniowej imprezy w Waliłach. Był Apel Poległych, uroczysta Msza Polowa a naszym zadaniem było obozowisko i rok 1863 gdzie regularnego wojska nie było i tam dopóty trwały uroczystości było nasze miejsce. Gdy byłem w wojsku i rozkazano mi postawę w baczności to w niej stałem ale teraz nie jestem i nie życzę sobie by mi na to uwagę zwracano Zwłaszcza publicznie. Kończę dyskusję w tym temacie. (2013-04-29 00:00)

skomentuj ten artykuł