Dzieje nowotarskiego lotniska w pigułce

/ 12 zdjęć


Z okazji przypadającej w tym roku 80-tej rocznicy otwarcia pierwszego lotniska turystycznego w Polsce, nakładem nowotarskiego oddziału PTH oraz Stowarzyszenie Miłośników Polskiej Broni i Barwy „Perkun”, wydana został broszurka omawiająca dzieje pola wzlotów do zakończenia II wojny światowej. Na kilkunastu stronach publikacji pt. „ Od poligonu artyleryjskiego do lotniska turystycznego. Pierwsze lata nowotarskiego pola wzlotów”, której autorem jest Robert Kowalski, znało się szereg niepublikowanych dotychczas zdjęć i dokumentów. Choć nie jest to monografia, taka powstanie zapewne w przyszłości, ma ona na celu przybliżenie w popularnej formie, ponad 120-letniej historii tego malowniczego zakątka stolicy Podhala.

Teren dzisiejszego lotniska był zagospodarowany już od drugiej połowy XIX w. W latach 80-tych XIX w. powstał tutaj poligon artyleryjski, na którym startował m.in. balony obserwacyjne, ćwiczące z jednostkami artyleryjskim z Twierdzy Kraków i Przemyśl. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości poligon przejęło Wojsko Polskie lokując tutaj m.in. dywizjon 1 pułku artylerii górskiej. W latach dwudziestych XX w. latały stąd samoloty 2 Pułku Lotniczego, współpracujące z oddziałami piechoty ćwiczącymi na poligonie w Czarnym Dunajcu. W roku 1930 r. gościł na lotnisku z inspekcją przedstawiciel japońskiego Sztabu Generalnego.

Na nowotarskim lotnisku uroczyście otwartym 3 sierpnia 1930 r., odbyły się Podhalańskie Zloty Awionetek, działało także prężnie miejscowe koło LOPP organizujące bardzo popularną imprezę Tydzień Lotniczy. Było ono również lotniskiem etapowym ogólnopolskim rajdzie samolotowym „Lot Południowo- Zachodni Polski”.

Wybuch II wojny światowej przerwał rozwój lotniska w Nowym Targu. W tym okresie było ono wykorzystywane przez Luftwaffe, jako lotnisko zapasowe. Startowały, z niego samoloty wspierające niemieckie ekspedycje przeciw gorczańskim partyzantom. Publikacja do nabycie w siedzibie Oddziału PTH oraz w nowotarskich księgarniach.

* * *

W trakcie uroczystości rocznicowych, na nowotarskim lotnisku odbył się Piknik Lotniczy. Wzięła w nim udział Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Podhale w ogniu”. Zaprezentowano dwie dioramki: obóz partyzancki wraz z szałasem i Granatnik „Piat”, a sekcja wrześniowa zaprezentowała gołębnik, punkt łączności rkm wz. 28 oraz i granatnik piechoty wz. 1936. Uczestnikom pikniku zaserwowano posiłek partyzancki: sapkę (kasza kukurydziana, mąką i wodą) wraz ze skwarkami, oraz podpłomyki. Dzieci i młodzież miała okazje przećwiczyć musztrę a dorośli zapoznać się z uzbrojeniem i taktyka walk partyzanckich.

W Pikniku wzięły także udział dwie inne grupy: GRH „San” z Sanoka prezentująca sekcję 2 pułku strzelców podhalańskich i sekcję sowiecką oraz GRH 17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment Goralisches Regiment.


Zdjęcia: Archiwum PTH

 


 

4.6
Oceń (5 głosów)

 

 

Dzieje nowotarskiego lotniska w pigułce - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł