Draguignan - Muzeum Artylerii.

/ 40 zdjęć


Zwiedzając Draguignan warto wybrać się do położonej nieco na uboczu bazy wojskowej. Można dojechać autobusem miejskim ( dość rzadko kursują ), własnym transportem, ewentualnie urządzić sobie spacer ( uwaga droga jest dość ruchliwa, a poboczy brak ). W bazie znajduje się Musée de l"Artillerie de Draguignan, muzeum poświęcone artylerii francuskiej od początków jej stosowania do czasów współczesnych.

Aby wejść na teren bazy należy zgłosić się do wartowni po prawej stronie bramy, posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem ( dowód osobisty, paszport ), otrzymujemy w zamian plakietkę upoważniającą do wejścia na teren wojskowy. Obsługa raczej nie zna ( my tak trafiliśmy ) innych języków poza francuskim, więc trzeba się trochę namęczyć żeby wytłumaczyć że zwiedzać chcemy ;) Kolejna uwaga, muzeum jest czynne od 9:00 do 12:00, i od 13:30 do 17:30 ( sjesta... ). Samo muzeum obsługuje bardzo miła i sympatyczna pani, władająca także językiem angielskim, więc w środku nie było już żadnych problemów poza upływającym czasem. Zdjęcia można pstrykać z fleszem, choć radziłbym oszczędzać błysku fotografując sztandary i temu podobne materiały.

Ekspozycja jest podzielona na działy czasowe i piętra, a samo muzeum, choć niewielkie, jest rozplanowane logicznie i "z głową". Zwiedzanie zaczyna się od czasów wojny stuletniej, przedstawione dość skrótowo, potem to już duma i chwała z Francji trzęsącej Europą, czasy napoleońskie, wojny kolonialne, obie wojny światowe, walki w czasie dekolonizacji, i różne operacje wojskowe armii francuskiej w II połowie XX i początkach XXI wieku.

Oprócz głównych eksponatów, czyli artylerii różnych rodzajów, kalibrów i przeznaczenia, można obejrzeć niemal całą "otoczkę" artylerii na przestrzeni wieków. Lonty, szufle do prochu, kule armatnie, mundury obsługi, broń krótką i długą, szable, dalmierze, kątomierze, busole, odznaczenia, proporce et caetera et caetera et caetera... Jak komuś mało, to jest i balon pogodowy, i parę modeli lotniczych. Jest i symulator ( niestety niedziałający ) wieży współczesnego pojazdu opancerzonego.

Można podziwiać dioramę w skali 1:1 dotyczącą I Wojny Światowej, jak też i w gablotkach miniaturki działonu artylerii polowej, można dokładnie obejrzeć pociski wystawione obok dział. Jest diorama przedstawiająca fragment słynnej Linii Maginota, gabloty przedstawiające ewolucję umundurowania i wyposażenia żołnierzy francuskich po II wojnie Światowej. Jest i niewielka wystawa nawiązująca do Polski, obozowy pasiak z Oświęcimia.

W muzealnym sklepiku można nabyć różne drobiazgi nawiązujące do artylerii, karty z grafikami, czy książki. Za 15 Euro kupiłem książkę o artylerii francuskiej na przestrzeni 700 lat.

Niestety, zabrakło czasu żeby obejrzeć wystawę plenerową za budynkiem muzeum, ale co się odwlecze...

 


 

5
Oceń (6 głosów)

 

Lokalizacja

 

Draguignan - Muzeum Artylerii. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu