Draguignan - amerykański cmentarz wojskowy Rhone American Cemetery.

/ 23 zdjęć


Zwiedzając Draguignan odwiedziliśmy amerykański cmentarz wojskowy. Położony przy jednej z głównych ulic miasta, bulwarze John"a Kennedy"ego, tuż za cmentarzem miejskim, nie sposób przeoczyć.
Na cmentarzu pochowano 860 amerykańskich żołnierzy, poległych podczas walk o wyzwolenie południowej Francji. Spoczywają tu żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki. Rzędy regularnie ustawionych krzyży, czasem przetkane gwiazdą Dawida, starannie wykoszona trawa, i wiązanki kwiatów albo znicze. Wyryte imiona i nazwiska, wraz ze stopniem i jednostką, w której służył zmarły, data śmierci. Co najmniej kilkanaście polskobrzmiących nazwisk... A obok krzyże z wyrytym napisem: Here rest in honored glory a comrade in arms known but to God.
Na końcu cmentarza podwyższenie, i długi na kilkanaście metrów mur, z wyrytymi nazwiskami kolejnych poległych. Przed murem ustawione tablice pokazujące przebieg działań wojennych na wszystkich frontach II Wojny, i jedna plastyczna mapa pokazująca walki na południu Francji w latach 1944 - 45. Na podwyższeniu niewielka kaplica, wewnątrz której znajduje się mały ołtarz, kilkanaście ławek, a na ścianach mozaiki, oraz nazwy związków taktycznych i głównych okrętów sił sprzymierzonych, biorących udział w walkach. Obok kaplicy niewielka fontanna, a nad wszystkim górują maszty z flagami USA. Z boku cmentarza niewielki ogród, można przysiąść na chwilę.

Przy wejściu na cmentarz biuro, w którym można uzyskać informacje dotyczące pochowanych, a także wyłożona niewielka księga, do której wpisują się odwiedzający.

 


 

5
Oceń (5 głosów)

 

Lokalizacja

 

Draguignan - amerykański cmentarz wojskowy Rhone American Cemetery. - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Noclegi w pobliżu