Dotknij historii

/ 1 komentarzy / 33 zdjęć


Marsz Nadwarciańskim szlakiem Wojny Obronnej 1939 r. odbył się w dniu 29 maja 2015 roku na trasie Krzeczów- Kamion- Bobrowniki. Organizatorami były Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia, Nadleśnictwo Wieluń oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej, patronatem honorowym imprezę objął Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Marsz przeznaczony był dla młodzieży z wieluńskich szkół i tak na trasie pojawili uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej z Wielunia, Publiczne Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 roku z Wierzchlasa, Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Bp. Teodora Kubiny z Wielunia, harcerze z 5 Wieluńskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Cichociemni".

Marsz rozpoczął się na placu parkingowym w centrum Krzeczowa, gdzie nastąpiło uroczyste powitanie młodzieży oraz opiekunów przez przedstawiciela SHBON Jerzego Sobocińskiego i Zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Wieluń Maksymiliana Mazura. Następnie po sformowaniu kolumny marszowej przemieszczono się na teren strzelnicy dawnego poligonu pancerno- artyleryjskiego w Więcławach.

W miejscu tym pojawił się syn dawnego żołnierza Wojska Polskiego Stanisława Mroczkowskiego , który w latach funkcjonowania poligonu zajmował się jego pilnowaniem. Pan Józef Mroczkowski opowiadał o swoim ojcu, poligonie, żołnierzach których pamiętał z tamtych przedwojennych czasów. Dzięki temu opowiadaniu mogliśmy dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących funkcjonowania poligonu, jego specyfiki, a był to z pewnością jeden z nielicznych położonych tak blisko granicy polsko-niemieckiej.

Po pożegnaniu pana Józefa uczestnicy marszu udali się wzdłuż przepięknego przełomu rzeki Warty, poprzez miejscowość Kamion w kierunku Bobrownik. W lasach za Kamionem nastąpił postój, gdzie uczestnicy posilili się, napili, skosztowali przepysznych jabłek. Posiłek przygotowali leśnicy z Nadleśnictwa Wieluń. W czasie postoju prowadzono rozmowy, odpoczywano pod leśnym drzewami, zewsząd rozbrzmiewał śmiech i gwar.

Tak pokrzepieni, po około 30 minutowym postoju ruszyliśmy na trasę, był to już ostatni kończący etap. Całość trasy wcześniej oznaczona przez leśników powodowała, że poruszaliśmy się wśród leśnej gęstwiny jak po sznurku. Trzeba przyznać, że ci ludzie lasu zrobili to w sposób fachowy i pomimo rozciągnięcia kolumny na dłuższym odcinku nikt z uczestników nie miał wątpliwości, gdzie ma iść.

W ostatnim etapie członkowie SHBON pokazali uczestnikom marszu sposób wejścia do wsi poprzez działanie szpicy szperaczy, za która to porusza się całość oddziału. Po dojściu do mostu na Warcie, szpica dostała się pod ogień ciężkiego karabinu maszynowego, jednak okazało się że był to polski ckm, który po przekazaniu umówionych sygnałów przerwał ogień.

Zakończenie Marszu Nadwarciańskim szlakiem Wojny Obronnej 1939 r. nastąpiło w okolicy mostu w Bobrownikach, tam podziękowano uczestnikom wręczając pamiątkowe dyplomy, po czym nastąpił żołnierski posiłek.

W dalszej części jeden z kolegów opowiedział młodzieży o formacji jaką były Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej ,genezie powstania, uzbrojeniu i umundurowaniu tej formacji oraz o szlaku bojowym we wrześniu 1939. Omówił także 82 pułk piechoty wchodzący w skład 30 Poleskiej Dywizji Piechoty, pułk który brał udział w walkach na terenie Bobrownik.w celach edukacyjnych wszyscy otrzymali broszurkę, zawierającą podstawowe fakty o wojnie obronnej 1939 r. w powiecie wieluńskim.

Na zakończenie odbyły się zawody sprawnościowe z użyciem żołnierskiego sprzętu oraz rzut atrapą granatu do wcześniej wyznaczonego celu.

 


 

5
Oceń (4 głosów)

 

 

Dotknij historii - opinie i komentarze

KomskiKomski
0
Gratulujemy i pozdrawiamy! :) (2015-06-09 00:00)

skomentuj ten artykuł